У аграрному підземеллі
Найближчим часом депутати Верховної Ради вже вкотре розглянуть проект нового Земельного кодексу. Прийняття цього, зі слів міністра агрополітики Івана Кириленка, «доленосного документу», 40 тис. українських фермерів чекають з великим нетерпінням. «Без нормального земельного законодавства фермерам не надаються кредити, оскільки не врегульоване питання права власності на землю, а обробити паї розміром 5—10 гектарів без спеціальної техніки — неможливо», — говорив «Дню» віце- президент Асоціації фермерів України (АФУ) Леонід Кириченко. «Більш того, у будь-який момент вартість оренди може зрости або землю можуть у нас відібрати», — підкреслив він.
Проте ймовірність затвердження «аграрної Конституції», як і раніше, досить незначна. Можливо, що «ліві» партії, виходячи з політичних міркувань, а не економічних реалій сьогоднішнього дня, традиційно проголосують «проти» прийняття Земельного кодексу або ж «заблокують» голосування. У зв’язку з цим, як раніше сказав «Дню» народний депутат України Леонід Кравчук, «малоймовірно, що парламент у нинішньому складі може прийняти Земельний кодекс». До речі, як показали результати попереднього голосування (17 травня 2001 року), не тільки комуністи, але й деякі праві сили використали його для політичного «розбирання» та спекуляцій.
Разом з тим, зі слів голови парламентського комітету з аграрної політики Катерини Ващук, у проект нового Земельного кодексу спеціально включили ряд перехідних положень. Зокрема, закріплення права приватної власності на землю (до 1 січня 2001 року розмір таких ділянок повинен обмежуватися 100 га) супроводиться відкладенням прийняття купівлі- продажу до 2003 року. На думку авторів проекту, з одного боку, це дає можливість виробити відповідну правову базу для забезпечення контролю реєстрації, цінової оцінки землі. З іншого — буде сприяти затвердженню в свідомості селянина «ідеї власника».