Перейти до основного вмісту

У Білорусь «втече» не Світязь, а озеро Святе?

Делегація Волинської області побувала на громадських слуханнях з приводу промислової розробки Хотиславського піщаного кар’єру, котра, як вважають, може перетворитися на екологічну катастрофу
19 грудня, 00:00
ОЗЕРО СВЯТЕ, ЩО БІЛЯ СЕЛА ТУР НА РАТНІВЩИНІ, — В ЗОНІ РИЗИКУ / ФОТО АВТОРА

Про Хотиславський кар’єр на Волині заговорили ще у 90-х роках минулого століття. Вже тоді наші сусіди пробували розробляти кар’єр, адже поклади піску і крейди тут найбільші у Європі. Проте під впливом науковців, які вбачали у такому виробництві загрозу для навколишньої екосистеми, розробки у Хотиславі тоді припинили. І ось їх знову відновили.

Про проблеми, викликані Хотиславським кар’єром, газета «День» розповідала 15 липня цього року в матеріалах «Що буде з Шацькими озерами?» та «У Шацьку не панікують, але вельми занепокоєні». Місцева ж волинська преса було просто переповнена матеріалами із заголовками на зразок «Чи втече Світязь у Білорусь?» Як українські, так і білоруські вчені очікують зниження рівня підземних вод. На громадських слуханнях у Хотиславі волинянам (у делегацію, крім чиновників-екологів, входили і київські науковці) знову не заперечили, що водозниження таки відбудеться, а також відбудеться і техногенне забруднення водних плес навколишніх водойм та грунтових вод крейдою. Проте ці, як вважає білоруська сторона, незначні впливи на екосистему можна мінімізувати цілим комплексом природоохоронних заходів. Але чи можна точно спрогнозувати, якою буде відповідь природи? Про небезпеку для «українського Байкалу» — Світязя — та інших шацьких озер вже й не говорять.

Київські науковці — директор Державного науково-виробничого центру «Природа» Василь Готинян і заступник директора навчально-наукового інституту економіки, природокористування Державної екологічної академії Володимир Білоконь, які брали участь у громадських слуханнях, вважають, що діяльність кар’єру не така вже й безхмарна, і питання потребує спільної роботи білоруських та українських, навіть закордонних експертів. На що, як розказують учасники слухань, начальник екоінспекції Міністерства природних ресурсів і охорони навколишнього середовища Білорусі Олександр Андреєв тільки розвів руками: ще з серпня минулого року білоруські екологи шлють пропозиції щодо такої співпраці до українського профільного міністерства, але відповіді так і нема... Виходить, що доля українських озер і цілого регіону, який може стати пустелею, — Полісся — має турбувати лише одну область і кількох столичних екологів, але не державу? Наразі волинянам пообіцяли проводити спільний моніторинг впливу кар’єру на прикордонне довкілля. Юрій Бахмачук, начальник Волинського обласного управління водного господарства, котрий теж входив у делегацію, погоджується з думкою білоруських екологів, що Світязю справді не буде великої шкоди від Хотислава. Проте як спеціаліст він бачить загрозу неповторному озеру Святому біля села Тур, що у Ратнівському районі. Воно може зміліти значно більше, ніж це прогнозують.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати