У Чернігові вшановують пам’ять Михайла Коцюбинського
Участь у заходах бере і правнук письменника Ігор, який повернувся у відпустку з війни на сході України
З покладання квітів до могили письменника на Болдиній горі в Чернігові вранці 17 вересня почалося відзначення 150-річного ювілею великого українця Михайла Коцюбинського.
Загальну думку висловлює письменниця Ганна Арсенич-Баран: «Мене сюди привів Коцюбинський, тому що українська література без Коцюбинського, звісно, має значення, але без його творів вона була б неповна. Вона була б інша. Вважаю, що творчість цього письменника до сьогодні не оцінена належним чином, адже ми не маємо повного академічного зібрання його творів. Ми до сьогодні не вивчили повною мірою стилістику творів Коцюбинського. На мій погляд, це рівень європейської літератури, це рівень сьогочасної літератури, тому що письменник настільки випередив свій час, що навіть сучасна література подекуди не досягає цього рівня. Це велика постать, і тому не прийти сьогодні до Коцюбинського, напевно, кожна культурна людина, освічена інтелігентна людина не може»…
Взяти участь в урочистостях зміг і правнук письменника Ігор Коцюбинський, який зараз служить в армії заступником командира роти по роботі з особовим складом 1-ї танкової бригади (нагадаємо, «День» уже писав про нього у № 162 від 3 вересня 2014 року) . «Настрій у мене сьогодні, з одного боку, пригнічений, тому що в нашій країні зараз відбуваються такі трагічні події, а з іншого, - піднесений, тому що відзначаємо славний ювілей мого прадіда. 150 – кругла дата, яку ми не могли не відзначити. Я вдячний всім, хто причетний до організації цього свята, аби належним чином вшанувати видатного українського письменника, сонцелюба, громадського діяча, який дуже багато зробив для популяризації української літератури, для популяризації українського слова та культури».
По життю поруч з Ігорем Юлійовичем крокує його дружина Наталія. На її плечі сьогодні лягли всі турботи про літературно-меморіальний музей Коцюбинського, який в мирний час очолював чоловік. Вони разом вже 17 років. А познайомилися, до речі, в стінах музею, коли пані Наталя прийшла сюди на черговий культурний захід.
- Ігоре Юлійовичу, чи плануєте ви повертатися на Схід? І як оцінюєте нинішню ситуацію в країні? – звертаємося до нащадка славетного роду.
- Мене тільки у відпустку відпустили, - говорить Ігор. - Багато негараздів є в нашій армії, адже вона розвалювалася багато років, за декілька місяців дуже важко все це налагодити. З того боку проти нас воюють регулярні російські війська, які готувалися до цієї війни. Ставка робилася на захоплення українських земель. Наша техніка залишає бажати кращого, російську техніку і нашу - не порівняти. Але наші хлопці героїчно б’ються, віддають життя, борються до останнього. Будемо сподіватися, що настане мир. Я не політик, не можу коментувати дій Президента. Якщо це призведе до миру, якщо зупиниться масове кровопролиття, це добре. А якщо це тільки маневр, буде ще гірше.
На жаль, після останнього обстрілу всі речі, які для Ігоря Коцюбинського збирали всією громадою, згоріли. Треба знову купувати, тому що без захисту їхати на передову - дуже небезпечно. Втім, турботи щодо екіпіровки правнука Михайла Коцюбинського почнуться трохи згодом. Упродовж кількох днів у Чернігові триватимуть заходи, пов’язані з ювілеєм. Зокрема, 18-19 вересня на базі літературно-меморіальнго музею проходитиме Всеукраїнська науково-практична конференція «Михайло Коцюбинський: погляд з ХХІ століття».
- Вперше, можливо, за останні 20 років у нас буде близько 80 доповідачів. В минулі роки приїздили лише 20-25 науковців, - радіє Ігор Коцюбинський. – І географія заходу також значно розширилася, цього року представлена майже вся Україна. До нас приїдуть навіть є учасники з Слов’янська Донецької області.
- А трохи пізніше відбудеться презентація антології літературних творів лауреатів премії Коцюбинського, вже виданий І том, - продовжує тему Наталія Коцюбинська. - Пізніше до нас приїде письменник і журналіст Олександр Балабко, котрий видав нову книгу «Рай і пекло Михайла Коцюбинського». Крім того, попереду ще одна ювілейна дата - 80-річчя з часу заснування нашого музею. В жовтні ми плануємо провести круглий стіл з цієї нагоди і поговорити про роль і місце літературного музею в сучасному культурному просторі».
Вручення премій М. Коцюбинського за 2014 рік відбулося під час урочистого вечора в обласному академічному музично-драматичному театрі ім. Т.Шевченка, у фойє театру розмістилася виставка художників-лауреатів.
Author
Вікторія СидороваРубрика
День України