У кіно та в житті...
У середньому за добу, згідно з даними Центру громадських зв’язків Міністерства внутрішніх справ, розміщеними на сайті МВС (www.mvsinfo.gov.ua), стражам правопорядку вдається розкрити «по гарячих слідах» понад тисячу злочинів і затримати понад 100 осіб. Зокрема, з 29 по 30 березня до органів внутрішніх справ України надійшло 8339 звернень і повідомлень громадян про правопорушення, серед яких 3181 — це заяви про злочини. 1610 із них розкрили «по гарячих слідах» (тобто понад 50%). До відповідальності за адміністративні правопорушення притягнено 2524 особи. За порушеними кримінальними справами арештовано 183 людини. Цієї доби також порушили 233 кримінальні справи за злочини у сфері економіки. Поповнили список порушень у зведеннях МВС і 15558 зареєстрованих Державтоінспекцією фактів ігнорування Правил дорожнього руху, в тому числі 888 випадків водіння транспортом в нетверезому стані.
Цифри викликають повагу. Проте наші співгромадяни в більшості своїй чомусь наполегливо продовжують називати співробітників правоохоронних органів різними нехорошими словами. Утім, одне з них, що нагадує складову м’ятної жувальної гумки, після улюбленого глядачами російського телесеріалу про будні кримiнального розшуку, здається, набуває нового позитивного значення. І не тільки звичайні громадяни, а й міліціонери без тіні сум’яття стежать за новими перипетіями «Ментів». Але ні серіали, що зображають кмітливих, розумних, сміливих і привабливих стражів порядку всіх мастей (від детективів до співробітників патрульно-постової служби), ні зведення діяльності правоохоронних органів, якi щодня спливають не тільки на сайті МВС, а й у доступніших широкій аудиторії ЗМІ, не приводять до підвищення рівня довіри громадян до міліції. За даними щорічних опитувань Інституту соціології НАН України, починаючи з 1994 року, міліції повністю або переважно довіряють у середньому 10— 13%. Зовсім або переважно не довіряли міліції в різні роки 58—62%. Невисокий рівень довіри до правоохоронців підтверджують й опитування громадської думки останніх місяців, які проводив Центр «СОЦИС». Так, у лютому довіру до міліції відчували лише 13% наших співгромадян, тоді як понад 50% українців переповнювало протилежне по відношенню до людей у синій формі почуття. Для порівняння: рівень народної довіри до співробітників СБУ в лютому був 23%, а до Збройних сил України — 27%.
Інші матеріали соціологічних опитувань дозволяють виявити можливі причини такого невисокого визнання діяльності вітчизняних правоохоронців. По-перше, майже половина населення України щорічно відзначає погіршення умов особистої безпеки на вулиці, в громадських місцях. Незначні покращання у цій сфері в найпозитивніший з цього погляду рік (2003) помітило всього 5% респондентів. Інший момент: згідно з всеукраїнським опитуванням, проведеним на замовлення програми «Партнерство за прозоре суспільство», співробітники міліції посідають друге після державних органів влади місце в рейтингу найкорумпованіших установ й організацій (усього респондентам запропоновано понад 20 альтернатив). 34% вважають, що працівники органів внутрішніх справ схильні до хабарництва та корупції. Щоправда, коли респондентів спитали, яка сфера є найкорумпованішою в їхньому населеному пункті, міліція посіла почесне передостаннє місце — всього 7% опитаних вказали її серед більш, на їхню думку, нечистих на руку працівників освіти, медицини, бізнесменів... Це може свідчити про те, що насправді при занесенні (в першому випадку) міліції до розряду найкорумпованіших організацій, українці керувалися певними стереотипами, а не особистим досвідом.
26 березня виповнилося 12 років з дня створення внутрішніх військ МВС. З цієї нагоди міністр внутрішніх справ генерал-лейтенант міліції Микола Білоконь разом із членами колегії МВС відвідав навчальний центр внутрішніх військ у Нових Петрівцях під Києвом (на фото). Під кінець святкового дійства, де «внутрішні військові» продемонстрували відмінні вишкiл та бойову підготовку, міністр провів нараду за участю членів колегії, обласних начальників управлінь міністерства, де в основному йшлося про реформування, згідно з Указом Президента від 18 серпня 2003 року, внутрішніх військ МВС у невійськові формування європейського зразка. Зважаючи на міжнародний досвід, в основу реформування ВВ закладено принципи централізованого управління силами, забезпечення підвищеної готовності та мобільності, здатності до швидкого нарощування сил і миттєвого реагування на будь- які ситуації в нашій державі. Якщо в процесі перетворення міліції вдасться досягти запланованих висот, то, безсумнівно, і рівень довіри до правоохоронців помітно зросте.