У Криму «Караї зібрали друзів»
У Сімферополі завершився фестиваль «Караї збирають друзів». В урочистій церемонії відкриття фестивалю взяли участь голова Всеукраїнської асоціації кримських караїмів «Кримкарайлар» Володимир Ормелі, голова духовного правління кримських караїмів Давид Ель, представники громадськості та вчені-дослідники караїмізму з різних областей України, Росії, Білорусі, Литви, Польщі, Туреччини, журналісти, а також представники влади — глава Ради міністрів Криму Віктор Плакида, міністр культури і мистецтв Криму Олександр Єрмачков.
Фестиваль «Караї збирають друзів» тривав чотири дні і проходив у Сімферополі, Євпаторії та Бахчисараї. Відбулися науково-практичні конференції «Святині та проблеми збереження етнокультури кримських караїмів» і «Культура кримських караїмів, її роль у культурі народів Криму», виставки художніх робіт караїмських художників Володимира Синані й Олександра Бабаджана, польовий семінар «Результати обстеження найдавнішого у Європі тюркського кладовища-святилища кримських караїмів Балта Тіймез», семінар «Духовний і культурний центр кримських караїмів — Євпаторійський комплекс кенас», а також виставка «Релігія кримських караїмів», фотовиставка «Я — карай». Учасники фестивалю відвідали родове гніздо народу і святині кримських караїмів у Джуфт-Калі.
Незважаючи на нечисленність — нині лишилося 800 караїмів на Кримському півострові та 1200 осіб поза його межами, — представники етносу зробили чималий внесок у його господарський і культурний розвиток. Представники цього давнього народу добре відомі не лише на території республіки, але й далеко за її межами. Серед них — вчений і суспільний діяч Соломон Крим, Євпаторійський міський голова Семен Дуван, просвітник Ілля Казас. У наш час у Криму добре знають депутата Верховної ради України третього скликання Юрія Когена і династію лікарів Єфетових. «Сьогодні залишаються актуальними питання збереження етносу, культури та мови караїмів, відродження і повернення, як духовних, так і культурних цінностей. Серед позитивних прикладів — відновлення Великої та Малої кенас у Євпаторії, на ремонтно-відновлювальні роботи у яких Кабінет Міністрів України виділив більше двох мільйонів гривень», — повідомили «Дню» в прес-службі Ради міністрів АРК. За сприяння і фінансової підтримки Верховної Ради й уряду автономії, було підтримано ініціативи громадських організацій караїмів, спрямовані на збереження етнокультурної самобутності, створено етнографічна композиція в етнографічному музеї, видається науково-популярна література про історію і традиції народу, проводяться різні культурні заходи, серед яких — молодіжний караїмський табір на Джуфт-Калі тощо.