Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

У Києві — копія корони Данила Галицького!

Зроблена із золота, топазів, діамантів, сапфірів, аметистів, вагою 700 каратів
24 березня, 00:00

Де справжня корона українського князя, науковці поки шукають. Але до 700-річчя коронації короля Данила, яке відзначають цього року, вирішили виготовити точну копію корони. Доручили цю справу найкращим ювелірам Львова та Києва, які працювали над нею понад півроку. Корону виготовлено ручним способом й оздоблено великою кількістю прикрас: рубіни, сапфіри, діаманти, топази, аметисти та інші коштовності загальною вагою понад 700 каратів (майже три кілограми). До речі, відтворена корона повністю за приватні кошти. Уперше реліквію демонстрували кілька місяців тому в Золочівському замку, а днями її виставили у Будинку митрополита в Національному заповіднику «Софія Київська».

— Корону шукали багато дослідників і вчених України та Європи не одне століття, — говорить ініціатор відтворення реліквії, магістр ордена Данила Галицького Ігор Жук. — Нині до її пошуків долучилися близько 200 осіб, що є прецедентом в історії. За 700 років її слід загубився, тож знайти реліквію нам допомагає фактично вся Європа: важливість цього питання піднімається до рівнів президентів країн, міністрів культури та вищого духовенства. Окрім роботи в архівах різних країн світу, 2007 року була зустріч із Папою Іоанном Павлом ІІ. Таким чином, за останні десять років коло пошуків значно звузилося, але коли саме нам вдасться повернути корону в Україну, говорити складно. Також ми не втрачаємо надії знайти оригінал креслення корони. Перша ниточка до розгадки вже є — дослідники з’ясували, що виготовляли її ювеліри Венеції.

Не один рік збиралися науковці разом, аби обговорити, який же вигляд має справжня корона. В результаті численних дискусій дійшли висновку, що головним зображенням, на яке можна спиратися, відтворюючи реліквію, є печатка Юрія І, внука Данила Галицького. Саме на цій печатці є повне зображення корони. За словами доктора історичних наук Віктора Ідзьо, роблячи ескіз реліквії, взяли до уваги й те, що у ХІІІ столітті такі ж корони від Риму отримали володарі Литви та Болгарії, тому деякі елементи позичили звідти.

— Для нас корона є безцінною, адже і сам Данило Галицький був визначною особистістю, — продовжив Віктор Ідзьо. — Він є родичем Володимира Мономаха по прямій лінії, всі його попередники були великими київськими князями. Шапка Мономаха — це певний символ князівського роду. Але вона зберігається у Москві, а нині ми презентуємо ще один символ роду — корону Данила, і вже в Києві. Це і є та генетична пам’ять, яку ми маємо зберегти. Адже у ХІІІ столітті Україна була однією з наймогутніших держав Європи. Такою вона лишалася і впродовж наступного століття — потужною країною західного типу, яку запрошували приєднатися до Європи, а не Україна просилася туди сама.

За словами істориків, сам акт коронації у ті часи вважався справжнім духовним дійством. Про це свідчить і той факт, що в Золотій Орді з великою пошаною ставилися до Данила Галицького, а для зустрічі українського правителя було розроблено спеціальний ритуал. Нині ж відтворення корони науковці розцінюють як привернення уваги до історії, зокрема серед підростаючого покоління. Як розповів Ігор Жук, коли реліквія виставлялася у Золочівському замку, найбільший інтерес до неї проявляли саме діти.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати