У Луцьку будуть пересаджувати серця
Волинська обласна клінічна лікарня отримала ліцензію на проведення операцій із трансплантації органівА могли б виконувати трансплантації тут уже не перше десятиліття. Дізнавшись про дозвіл обласній клінічній лікарні на пересадки органів, я зателефонувала Володимиру Карпуку, заслуженому лікарю України, ексдепутату Верховної Ради двох скликань. До того, як піти у політику, він працював завідувачем ревматологічним відділенням в обласній лікарні, вважається одним із кращих фахівців у цій галузі. І ще в 1997 році разом з тодішнім головним лікарем Волинської обласної клінічної лікарні Іваном Сидорем побував у місті Забже в сусідній Польщі.
Вже тоді поляки проводили по 80 пересадок серця на рік, а загалом у Польщі на той час діяло вже 15 центрів, де здійснювали трансплантації серця. Я пригадую, яке піднесення тоді переживали в обласній лікарні! Які перспективи відкривалися, якою цікавою була зустріч медиків з професором Мар’яном Зембалою, котрий згодом був міністром охорони здоров’я Польщі. Володимир Георгійович пригадав і те, з якими бюрократичними перешкодами стикалася Волинська обласна клінічна лікарня, створюючи у себе найперше кардіохірургічне відділення. Але у 2017 році головний лікар Іван Сидор уже доповідав депутатам обласної ради про міжнародну співпрацю з провідними медичними центрами світу, в яких готували кадри для своєї лікарні. «Були укладені угоди із високоспеціалізованими медичними центрами та клініками Європи. Це дозволило нашій клініці розширити міжнародне співробітництво. Протягом року біля 50 спеціалістів обласної клінічної лікарні проходять міжнародне стажування на робочих місцях у тих клініках. Загалом протягом 6 років було підготовлено понад 300 спеціалістів», — наводив статистику головний лікар. Розказав він і про договір про співпрацю з професором Кьорфером — німецьким кардіохірургом із світовим ім’ям. Друга угода була підписана із Сілезьким кардіоцентром, місто Забже, Республіка Польща. На цій базі пройшли стажування на робочих місцях 45 спеціалістів обласної клінічної лікарні. Кардіохірурги лікарні спільно із польськими кардіохірургами провели орієнтовно 50 оперативних втручань на серці на базі обласної клінічної лікарні із застосуванням сучасних технологій та нових методик. Обласна лікарня співпрацювала також із кардіохірургічною клінікою Кракова, Республіка Польща, де понад 30 спеціалістів пройшли стажування на робочих місцях. «Авторитетно заявляю, що при прийнятті закону України про трансплантацію органів наші спеціалісти будуть готові до пересадки серця», — повідомляв Іван Сидор.
І якби справді законодавство України було змінено так, що трансплантації стали б дозволеними, то Луцьк давно б виконував ці операції, маючи солідну базу і фахівців. А так втрачені роки і люди, які не дочекалися порятунку...