Перейти до основного вмісту

У очікуванні інвесторів

«Золоту курку» виставляють на продаж удруге
11 серпня, 00:00
МАЛЮНОК АНАТОЛIЯ КАЗАНСЬКОГО / З АРХIВУ «Дня»

«Криворіжсталь» знову в центрі уваги. У вівторок Кабмін затвердив умови продажу 93,02% її акцій. На прес-конференції в середу прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко (яка має намір очолити виборчий список провладної коаліції на парламентських виборах) передбачила, що ціна пакета акцій «Криворіжсталі» під час проведення приватизаційного конкурсу «значно перевищить початкову». А це 10 мільярдів гривень. За її словами, цьому сприятиме відкритий аукціон із кроком 1% від початкової ціни та не перешкодять серйозні інвестиційні, соціальні й екологічні зобов’язання, складені «за цілковитого розуміння з інвесторами».

Але, на думку аналітиків, максимальна межа продажної ціни цього пакета $2,5 млрд. (залежно від наявних у комбінату боргів). Адже «Криворіжсталь» — цікавий актив, але непростий. «Iз одного боку, підприємство лише частково забезпечене власною сировиною, з іншого — виробляє довгомірний прокат, який сьогодні дешевший, і бізнес тут менш прибутковий, аніж, наприклад у «Северстали» і «Новолипецкого меткомбината», — каже експерт компанії «Трійка діалог» Сергій Донський. — Знадобляться значні капітальні вкладення, і це впливатиме на ціну».

Поки що про свою беззастережну участь у конкурсі заявили лише MittalSteelCo. і ArcelorSA. Російські компанії «Северсталь» (РТС: CHMF) і «ЕвразХолдинг» від будь-яких коментарів утримуються.

Коментуючи «Дню» процес приватизації найбільшого в країні меткомбінату, екс-голова Фонду держмайна Михайло Чечетов зазначив: «Коли такий гігант як «Криворіжсталь» виставляється на продаж, хочеться отримати на виході максимальний ефект і для підприємства, оскільки там працюють кілька десятків тисяч людей, і для регіону, і для країни. Помилка позначиться на всіх. Щоб її не допустити, в конкурсі має взяти участь максимальна кількість інвесторів. А сам конкурс має бути відкритим і прозорим».

Але, на думку експерта, в умовах конкурсу вже закладене звуження конкуренції. І здебільшого тому, що «його проведення базується на старій програмі приватизації, що дозволяє брати участь у продажу стратегічних об’єктів металургії лише промисловим інвесторам». «А може, є величезний банк, який багатший за всіх інших учасників. Але він не зможе брати участі», — засмучується Чечетов. По-друге, за словами екс-голови ФДМ, розпочата у суспільстві дискусія про реприватизацію вже відштовхнула окремих інвесторів. Чечетов цитує Нємцова, мовляв, «бізнес любить тишу». По-третє, справа по «Криворіжсталі» перебуває в судах. «На мій погляд, треба було б повністю розчистити стартовий майданчик для проведення конкурсу, закрити всі питання в судах. Щоб не висів дамоклів меч повернення підприємства у держвласність або консорціуму ІМС, — зазначає експерт. — Частина інвесторів може подумати: зараз не встигнеш купити, а там березень місяць. Знову вибори. Незрозуміло, хто прийде до влади. А що як власність знову заберуть?»

Отже, конкурс проводять із метою заробити дивіденди на майбутніх парламентських виборах, а не для отримання максимального економічного ефекту. В іншому випадку, за словами Чечетова, його варто було б провести тільки після виборів. «Політичний шторм має вщухнути. А в березні, можна сказати, буде навіть не шторм, а цунамі, — передбачає Чечетов. — І ставки в цій боротьбі будуть набагато вищі, ніж під час президентських перегонів». Очікування стимулюватимуть ажіотаж, оскільки фігурою номер один у державі автоматично стане прем’єр, якого призначає саме парламент. А вже з квітня почнеться політичне затишшя. «До президентських виборів чотири роки, до парламентських — п’ять. Конкурс був би доречним у липні або серпні. Закінчилися б розгляди в судах. Можна було б чекати приходу серйозних інвесторів», — упевнений Чечетов.

До того ж до виборів, на його думку, може статися ще один несподіваний поворот подій. Зараз збирають підписи профспілок і трудових колективів, щоб не проводити конкурс по «Криворіжсталі» зовсім, а залишити меткомбінат у держвласності. У таких випадках, на думку Чечетова, в нас часто використовують подвійні стандарти: «Минулого літа, коли підприємство продавали, окремі політичні сили наполягали: не можна, мовляв, продавати курку, яка несе золоті яйця. Сьогодні вони, опинившись при владі, «дудять» по-іншому». «Тому я не виключаю, що парламент до 24 жовтня ухвалить закон, що заборонятиме продаж підприємства, — передбачає екс-головний приватизатор. — Не виключаю, що Комуністична партія максимально «мочитиме» соціалістів, із якими в них триває негласне змагання за електорат. Останні й піввідсотка не наберуть, якщо підуть проти громадськості. Тому й буде винесений законопроект про припинення приватизації», — зазначає експерт.

Він також відзначає помилки Кабміну. «Треба було на початку року спокійно виставляти на продаж, наприклад, Одеський припортовий завод або «Укртелеком», — припускає Чечетов. — У травні конкурс. Усе тихо, жодного вам нагнітання пристрастей. Дивись, й інвестор прийшов би».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати