Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Учителі пропонують Кабміну перевіряти зошити

20 листопада, 00:00

Психологам відомо про те, що натовп завжди більш агресивний, ніж його окремі представники. І про те, що він легко піддається емоціям. І найголовніше — йому нескладно вселити будь-які ідеї. Учора представники БЮТ і «Нашої України» під будівлею Верховної Ради спробували бути психологами. Нібито ненавмисно гнівні вигуки вчителів і лікарів, які вимагали наблизити свою зарплату хоч би до прожиткового мінімуму, вони намагалися перевести з соціальної площини в політичну.

Щоправда, перетворити збори, які нараховують близько 5 тисяч чоловік, на черговий політичний мітинг так і не вдалося. Вимагали працівники освіти і незначна група медиків, як не парадоксально, виконання закону. Адже, як відомо, 57-а стаття закону «Про освіту» свідчить: вчительська зарплата повинна бути на рівні середньої у промисловості. Тобто, якщо дотримуватися даних Держкомстату, — 550 гривень. А сьогодні працівники освіти «задовольняються» 179-ма, а особливо заслужені (зі стажем понад 20 років) — 220- ма гривнями. Ходять чутки, що через класичну причину з наступного року вчителі втратять і звичні надбавки за класне керівництво і перевірку зошитів. Але, зі слів голови Тернопільської профспілки Валентини Кухар, педагоги вихід уже знайшли: в тому випадку, якщо чутки виправдаються, вони відмовляться перевіряти зошити і переадресують цю роботу Кабінету Міністрів. А відсутність реакції на нинішню акцію загрожує Україні загальним страйком працівників освіти.

Та вимоги до уряду залишаться колишніми, а саме — виділити на їхню сферу не 4%, як нині, а 6% від ВВП; вирішити проблему забезпечення підручниками (нині, нагадаємо, їх мають тільки дві третини учнів); звернути увагу на комунальні питання «освітніх» установ (через заборгованість батареї залишаються холодними у третині шкіл та майже у всіх ПТУ); і, безумовно, подумати про освіту в сільській місцевості. Голова профспілки працівників освіти Оратівського району Вінницької області Зінаїда Поланська стверджує, що у невеликих населених пунктах учитель вже давно перестав виконувати свою пряму функцію — виховну, оскільки в свідомості своїх підопічних перетворився на працівника сільського господарства, а не зразок для наслідування.

Але все ж до спільної думки про те, як виходити з ситуації, що склалася, вчителі так і не прийшли. Кіровоградці наполягають на продовженні пресингу влади доти, поки зарплата не збільшиться хоч би на 50%. Тернопільці вважають, що у країні стануться зміни на краще тільки тоді, коли Україна братиме за приклад рузвельтівську Америку — у роки його президентства парламентарії не отримували зарплату і працювали лише на благо народу. Тільки таким чином, говорить В. Кухар, можна буде збільшити мізерний бюджет освіти, охорони здоров’я та культури.

ДО РЕЧІ

Кілька сот вчителів, викладачів і студентської молоді пройшли вчора центральною вулицею Вінниці, вимагаючи поліпшення матеріального становища педагогічних працівників регіону. Відповідне звернення до Верховної Ради та Кабінету Міністрів України було прийняте на мітингу, влаштованому на одній із центральних площ міста. Вінницькі освітяни мусили констатувати, що нещодавнє підвищення заробітної платні суттєво не вплинуло на їх добробут. Наприклад, ставка молодого вчителя тільки на дві гривні вища, ніж мінімальна заробітна платня і дорівнює усього лише 60 відсоткам прожиткового мінімуму.

Ситуація, на думку освітян, вимагає збільшення існуючих норм фінансового забезпечення шкіл області щонайменше на 10-20 відсотків у перерахунку на кожного учня.

Максим ЗОТОВ, Вінниця
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати