Перейти до основного вмісту

Українці заплатять за державні борги із зарплат

Ініціатива уряду, кажуть експерти, може загнати бізнес назад «у тінь»
19 червня, 00:00

Уряд готується частково перекласти свій фінансовий тягар боргів із виплати заробітних плат на плечі працюючих українців. Про це свідчить заява у Миколаєві віце-прем’єр міністра України — міністра соціальної політики Сергія Тігіпко, якого цитує інформаційне агентство УНІАН.

За словами Тігіпка, очолюване ним відомство готує законопроект, за яким пропонується з відрахувань кожного працюючого українця створити фонд для погашення заборгованості по зарплатам на держпідприємствах. «Швидше за все, частина коштів єдиного соціального внеску буде перерозподілена з окремих соціальних фондів ще в один фонд, де не буде окремо створюватися адміністрація, але в якому будуть накопичуватися кошти для підприємств, на яких виникатиме ось така ситуація», — цитує інформаційне агентство віце-прем’єра. За словами Тігіпка, всі працюючі з кожної заробітної плати (без збільшення навантаження) будуть робити перерахування до цього фонду. «Ви сьогодні в середньому платите 36,6% єдиних соціальних внесків. Ми передбачаємо, що якийсь внесок ми зменшимо, а частину цю перерахуємо туди, щоб заборгованість таким ось чином можна було компенсувати», — пояснив міністр. Вдатися до такого кроку, за словами Тігіпка, змушує відсутність інших варіантів вирішення питання заборгованості по заробітнім платам. За зізнанням віце-прем’єра, в найближчий рік для розрахунку за заробітними боргами на підприємствах державного сектору знадобиться близько мільярда гривень.

Тож, міністерство соціальної політики готує всіх працездатних українців до солідарної відповідальності... І все б нічого, якби відповідати треба було за свої борги. А так виходить, що платити гривнею зі своєї кишені українцям доведеться за «ефективне» державне управління чиновників.

Як позначиться на ринку праці така ініціатива? Та до яких економічних наслідків це може призвести? Про це «День» запитав експертів.

Ростислав КРАВЕЦЬ, адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Кравець, Новак і партнери»:

— На мій погляд, такі кроки свідчать про повний крах соціальної політики, яка проводиться. З другого боку, це свідчення відходу від анонсованої політиками солідарної системи накопичення пенсійних вкладів і повернення до індивідуальної. Тобто знову йдемо в Радянський Союз. Як адвокат і працівник я не розумію, чому повинен частково платити заробітну плату працівникам державних підприємств. У цих же підприємств є власник. На пересічного українця знову намагаються повісити борги держави. Така ініціатива — це черговий тиск, який ще більше зажене в тінь заробітні плати та зменшить реальні надходження до бюджету.

Олександр КЕНДЮХОВ, голова Всеукраїнської спілки вчених-економістів:

— Брати гроші у працюючих і віддавати їх туди, де виробничий процес неефективний — неправильно. Це вкрай погана практика, яка викривляє економічний процес. Тепер про ефективність роботи державних підприємств. У власності держави залишилися переважно компанії — природні монополії та стратегічно важливі підприємства. Всі вони (за невеликим виключенням) монополісти на своїх ринках. Як можна бути монополістом і залишатися збитковим? Відповідь криється у дивній політиці управління цими підприємствами. В Японії найбільш дохідні підприємства знаходяться якраз у повній або частковій державній власності... Фактор збитковості таких підприємств може послужити підставою для їх приватизації. Але не забуваймо, що образ надійного інвестора в Україні — це ілюзія. Половина приватизованих в Україні підприємств — збиткові. На мій погляд, розв’язати проблему заборгованостей у державному секторі допоможе ліквідація системи корупційних відкатів, які на 20-30% підвищують собівартість продукції.

Володимир ЛАНОВИЙ, екс-міністр економіки України, президент Центру ринкових реформ:

— Такий крок нічого не покращить, а навпаки, заборгованість зростатиме ще більшими темпами. Посилиться паразитизм державного сектору, але не за рахунок бюджетних коштів, а за рахунок кишені кожного з нас.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати