Перейти до основного вмісту

Уряд побоюється нафтових гігантів

Вони, в свою чергу, запевняють у добрих намірах
09 серпня, 00:00

Відреагувавши на критику уряду, нафтові гіганти й самі продемонстрували свою зацікавленість у стабільності. Й зробили це дуже вчасно. Всі чотири названих інвестори нині переживають потужний пресинг iз боку Кабінету Міністрів, який побоюється традиційної серпневої кризи на ринку нафтопродуктів. Проте Микола Каденюк запевняє, що нині українські нафтопереробні заводи виробляють рівно стільки палива, скільки здатен купити внутрішній ринок. У будь-який момент заводи готові збільшити виробництво. «Щоб використати потужності українських нафтопереробних заводів на повну потужність, слід збільшувати глибину переробки, поліпшувати якість палива й виходити на зовнішні ринки. Це побажання нам висловив і прем’єр-міністр», — каже Микола Каденюк. На сьогодні Одеський НПЗ використовує свої потужності на 51%, Лисичанський — на 27%, Кременчуцький — на 13%.

І все-таки, незважаючи на запевнення нафтотрейдерів, статистика свідчить, що роздрібні ціни на високооктанові марки бензину продовжують зростати. За підсумками минулого тижня, середнє зростання становило 4%. Особливо помітна ця тенденція в східних областях. Хоча хазяї заводів висувають версію, згідно з якою головна причина цінового сплеску в цьому регіоні полягає не в переробниках нафті, а у власниках деяких мереж АЗС. При цьому вони вважають за краще ніяких конкретних фірм не називати. У будь-якому разі, Антимонопольному комітету слід було б ретельно вивчити конкурентні умови в цій галузі й не допускати того, щоб понад чверть заправок в області належало одному власникові. Інакше випадки спекуляції в окремому регіоні загрожують перерости в загальнодержавну тенденцію, що, взагалі-то, й відбувається нині.

Тим часом уряд, схоже, головну небезпеку для ринку вбачає все ж таки в узгодженості політики основних постачальників нафти в Україну, зокрема російських компаній, що володіють найбільшими заводами. Теоретично, домовившись, вони можуть поставити економіку країни на коліна за дві доби. Вдома вони є затятими конкурентами, але тут, на чужій території, вони цілковито можуть об’єднати приватний інтерес iз метою накручування цін. Тим паче, якщо об’єднуватися буде проти кого. Росіяни зізнаються, що розглядають останні новини з уряду, пов’язані зі скасуванням давальницьких схем, частковим їхнiм відстороненням від аукціонних торгів і скандалом навколо договору купівлі-продажу Одеського НПЗ, як єдину кампанію.

На запитання про те, хто стоїть за нинішнім «наїздом» на переробників, Микола Каденюк відповідав неохоче, але потім все ж висловив свою думку: «Це пролобійовано тими структурами, які хочуть повернуться до імпорту палива. До пільгового імпорту». За його словами, багато компаній-посередників було викинуто з ринку після приватизації й відродження виробництва на переробних комбінатах. «На ринку нафтопродуктів нині відбувається перерозподіл. Це завжди супроводиться нестабільністю», — підбиває підсумок Каденюк. І навряд чи ця нестабільність буде менш шкідливою, якщо стане супроводитися грою влади на одній зі сторін.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати