Перейти до основного вмісту

Успішні мережі ініціатив

Молодіжна політика Дніпра очима її організаторів і учасників
05 березня, 19:14
ФОТО НАДАНО АВТОРКОЮ

Нещодавно в Дніпрі відбулася фотовиставка «Дня», на відкритті якої головний редактор газети Лариса Івшина на знак пошани й вдячності подарувала військовому шпиталю світлину «Доця» Євгена Сосновського, що здобула відзнаку «Золотий День» 2018 року. Безпосередньо до шпиталю її передали представники Молодіжної ради Дніпра. Така налагодженість діалогу з молоддю — лише один з виявів результатів комплексної програми міста з розвитку молодіжної політики і національного-патріотичного виховання на 2017—2021 роки. Детальніше про те, як вибудовується діалог з молодшим поколінням у місті, розповіла Дар’я БІЛА, начальник управління молоді, позашкільної освіти і національно-патріотичного виховання департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради, заступник директора цього департаменту.

«ДО МОЛОДІЖНОЇ ПОЛІТИКИ ТРЕБА ПІДВЕСТИ»

Згідно із Законом України «Про сприяння соціальному становленню та розвитку молоді в Україні», до молоді належать громадяни віком від 14 до 35 років. Утім, як слушно зауважила Дар’я Біла: «Щоб з 14 років можна було працювати з молодою людиною, говорити про формування особистості, погляди, якості, то потрібно з нею працювати й до цього часу. До молодіжної політики треба підвести».

Одним із способів для здійснення цього є позашкільна освіта. Як пояснила Дар’я Біла, довгий час позашкілля законодавчо перебуває при освіті, відповідно, коштів на нього лишається небагато. Тому Міська рада Дніпра створила окреме управління, у якому поєднані ці три взаємозалежних компоненти — позашкільна освіта, молодіжна політика й національно-патріотичне виховання. Така організація роботи продемонструвала свою ефективність, тож тепер, зазначає Дар’я Біла, колеги з інших українських міст звертаються, щоб і собі запозичити цей досвід.

«ЖОДНОГО РІШЕННЯ ДЛЯ МОЛОДІ — БЕЗ МОЛОДІ»

«Ми взяли собі за принцип, що жодного рішення для молоді — без молоді», — розповідає Дар’я Біла. І це реалізовується у кількох напрямах. Зокрема, у новації, що була запроваджена щодо Молодіжної ради — дорадчого органу при міському голові. Із 2016 року до неї входять лідери не тільки студентського, а й учнівського самоврядування, а також члени молодіжних громадських організацій.

Це дало змогу активним представникам дніпровської молоді шанс спробувати свої сили в громадській і політичній діяльності. Дар’я Біла навела результати дослідження, що показують: люди, які були в тій чи іншій молодіжці, часто йдуть далі — у місцеве самоврядування.

Така ініціатива допомагає змінити поведінку молоді: адже замість того, щоб сидіти у соцмережах, жаліючись, що щось погано влаштовано, можна діяти й змінювати своє місто. Членів Молодіжної ради навчають, як, співпрацюючи з міською владою, реалізовувати свої проєкти, що будуть корисними для усієї громади. Ефективність цього засвідчують показники: за чотири роки своєї діяльності Молодіжна рада провела приблизно 400 тільки масових заходів, а менших — значно більше.

Також було внесено зміни щодо програми стипендій міського голови, у ній тепер можуть брати участь і школярі, і представники молодіжних громадських організацій.

Крім того, багато молоді побувало в міській раді на стажуванні. Кожні три місяці відбувається конкурс, за результатами якого п’ятеро найкращих пробують себе у громадсько-політичній діяльності в Міській раді. І популярність цієї ініціативи зростає. Якщо на початку 2019 року на п’ять місць було 13 заявок, то тепер їх 69. А для декого міська рада після стажування стала місцем роботи. 

«ДО МОЛОДІЖНОЇ РАДИ ДНІПРА Я ПОТРАПИВ З МЕТОЮ РЕАЛІЗУВАТИ СВОЮ ІДЕЮ — ФОРУМ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ»

Ця ініціатива виявилася особливо доречною, оскільки громадськість, як наголошує Дар’я Біла, стала набагато активнішою після 2014 року. Тож створення соціальних ліфтів, надання підтримки для реалізації власних ініціатив є неймовірно важливим. Утім, не менш важливою є готовність та рішучість учасників втілювати ідеї у життя. «2018-го, на хвилі підняття молодіжки, приходило дуже багато людей з ідеями — прийшли, розказали ідею, пішли. Але так це не працює, — пояснює Дар’я Біла. — Для мене важливо, щоб автор проєкту брав безпосередню участь у її реалізації. Наприклад, школяр Рафаель, який навчався в 10-му чи 11 класі, прийшов до нас з ідеєю учнівського парламенту. З нашого боку було фінансування, частково інформаційна підтримка, консультації, як треба діяти. А він, зі свого боку, «горів» цією ідеєю. І вона запрацювала. Зараз, будучи вже студентом, він очолює учнівський парламент».

Звичайно, є багато робочих нюансів — змінюються склади, спочатку голосують за голову, потім його переобирають, трансформують внутрішню структуру — то адміністрації, то департаменти. «Хтось долучається кожного дня, хтось рідше, але головне, що вони це роблять», — наголошує Дар’я Біла. І результати їхньої праці реалізовано в багатьох ініціативах.

Микита КЕРЕНЦЕВ, 10-класник, представник Молодіжної ради Дніпра, поділився «поглядом зсередини»: «До Молодіжної ради Дніпра я потрапив з метою реалізувати свою ідею — форум для школярів «Нова думка», тоді мені й запропонували стати членом Молодіжної ради (вона завжди чекає на ініціативну молодь Дніпра). Зараз мій відділ працює над проєктом «візуальний образ представника учнівського самоврядування». Це буде серія тренінгів для голів шкільних самоврядувань та їх заступників. Кожен тренінг матиме свою тему, важливу для самореалізації школярів».

«ЦЬОГО РАЗУ МИ ПРИЙШЛИ З КУЛЬТУРНОЮ, ІДЕЙНОЮ ДОПОМОГОЮ»

Тож те, що на відкритті фотовиставки «Дня» у Дніпрі було так багато молоді, — виглядає цілком закономірним. Як розповіла Дар’я Біла: «Молодіжка в нас дуже швидко реагує на заходи, проанонсовані у місті, тому прийти на фотовиставку — це була ініціатива виключно молоді».

«Молодь — це немовби ланка між дітьми, за чиї серця і розум ми боремося, і тими людьми, які зараз нас боронять. І оскільки на подарованому фото — солдат, який за руку тримає дитину, то дуже хотілося б, щоб саме молодь передавала цю світлину, — розповідає Дар’я Біла. — Ми звикли приходити до шпиталю з гуманітарною допомогою: й молодіжка, й школярі, які від 1 до 11 класу збирають і приносять необхідне. А цього разу ми прийшли з культурною, ідейною допомогою».

Так було вирішено, що світлину передадуть представники Молодіжної ради. Хто саме — вирішувала вже сама молодь, але логіка була така: що один школяр і один студент. «Виставка дуже вразила мене своєю атмосферою: кожна робота передає ті почуття, котрі відчував фотограф у ту секунду, коли робив світлину. Також мені сподобався сам задум — передати емоцію та історію через фотографії. Сам ще не дуже розумію, чому обрали саме мене, але, напевно, бо я був на виставці та проявив бажання поїхати на передачу фото», — коментує Микита Керенцев. У такий спосіб, завдяки низці ініціатив, подарунок «Дня» дістався свого адресата.

* * *

Нині з’явилася нова ініціатива — на всеукраїнському рівні організувати програми обміну для учнів, щоб вони могли побачити різні міста України, а не тільки рідне. Дніпро лише своїми силами не зможе це зробити. Проте, можливо, ця ініціатива стане початком нової успішної мережі ініціатив на державному рівні?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати