В очікуванні дива
Завтра ми дізнаємося, як МВФ вирішив «їхнє» питання20 травня до Фонду надіслано лист, що свідчить про виконання урядом і Нацбанком всіх умов, необхідних для позитивної ухвали Ради директорів МВФ, з приводу чого Прем'єр-міністр Валерій Пустовойтенко заявив: «Я гадаю, що ми всі умови виконали, хоча це було непросто. Ми сподіваємося на те, що Рада директорів МВФ 27-го розгляне наше питання, і ми отримаємо квітневий і травневий транші кредиту».
Старший постійний представник МВФ в Україні Анрі Геск'єр відмовився в інтерв'ю інформагенції «Українськi новини» прокоментувати виконання Україною узгоджених умов. Нагадаємо, що місія МВФ, яка завершила 8 травня роботу в Києві, так і не змогла рекомендувати Фондові виділити Україні чергові транші кредиту розширеного фінансування.
За час, відведений на доробку узгоджених з Фондом заходів, президентові та уряду дійсно довелося попрацювати над документами. Власне, МВФ цікавить усього декілька вимог, невиконання яких звичайно затримує надання кредиту: по-перше, необхідно збалансувати бюджет (для чого Президент і Кабінет Міністрів прийняли ряд ухвал, спрямованих на збільшення податків і бюджетних прибутків) і, по-друге, не порушувати фінансові «маяки» (про те, як справляється з ними НБУ, сказати скоріше важко внаслідок відсутності достовірної інформації). Іноді з'являються й інші вимоги, типу «адміністративної реформи», «дерегуляції економіки», «активізації продажу газу на аукціонах». Тоді уряд кидає всі сили на їх виконання, начисто забуваючи або навіть ігноруючи свої ж минулі рішення.
Якраз напередодні засідання Ради директорів помічник Президента В.Литвицький, «що відповідає» за позитивний імідж відносин з Фондом, переконував, що «значення позитивного рішення МВФ у тому, що воно відкриває шлях не лише для підтримки платіжного балансу, але й для залучення в червні двох кредитів Всесвітнього банку за програмами FSAL (реструктуризацію фінансового сектора) і EDAL (розвитку підприємств)», повiдомляє Iнтерфакс-Україна.
Турботи про «платіжний баланс», про приток інвестицій і подібне — річ, звичайно, потрібна. А якщо вона ще з необхідності підштовхує «неприємні» реформи, то — потрібна подвійно. Але насмілимося нагадати читачеві слова міністра фінансів Латвії з учорашнього «Дня». Так ось Івар Годманіс так прямо і сказав: «Якщо у вас проблеми з платіжним балансом, скорочуйте витрати, стимулюйте експорт, створюйте умови для інвестицій». Саме тому Латвія справляється зі своїм дефіцитним балансом і без допомоги МВФ. Чого і нам, до речі, бажає.
ДО РЕЧI
Ставки падають, панове
«До кінця травня Національний банк може знову знизити відсоткові ставки», — пообіцяв журналістам глава НБУ Віктор Ющенко на з'їзді УСПП. «Зараз банківські ставки знижуються випереджаючими темпами і за другу декаду травня ми маємо досить істотне зниження ціни (по банківських кредитах). Це є одним з індикаторів зниження облікової ставки за умови збереження статус-кво попиту і пропозиції на валютному ринку», — заявив він. Нагадаємо, що в понеділок облікову ставку НБУ було знижена (втретє з початку поточного року) з 50 до 45%, а ломбардну — з 55 до 50% річних. Таке «хронічне» зниження ставок незалежні експерти насамперед пов'язують з тиском «політичних інтересів» на Нацбанк, який загострився після прийняття парламентом закону про НБУ. А також з президентським розпорядженням від 17 травня, в якому Леонід Кучма «рекомендував» Нацбанку до 1 вересня знизити облікову ставку до рівня інфляції плюс 10 відсоткових пунктів, повідомляє кореспондент «Дня» Яна МОЙСЕЄНКОВА.