В очікуванні ефекту доміно
Чи поповняться лави «антикризової коаліції»Президент Віктор Ющенко учора зустрівся з новим спікером Олександром Морозом. Згідно з першими повідомленнями прес- служби, глава держави привітав керівника парламенту «з легітимним обранням». Згодом слово «легітимний» було вилучено з офіційних заяв.
Через неочікуваний крок Олександра Мороза перед «Нашою Україною» виникла серйозна загроза можливого розколу.
І хоча член Партії регіонів Микола Азаров не підтвердив інформацію про можливiсть приєднання до коаліції груп Анатолія Кінаха та Богдана Губського, однак він і не спростував її. «Ми вітаємо приєднання окремих депутатів, які поділяють позиції нашої фракції. Але якщо вони не приєднаються, у нас абсолютно достатньо сил і кадрових резервів, щоб вирішити питання, які стоять перед країною», — сказав депутат.
У той же час, один із лідерів фракції «Наша Україна» Роман Зварич заявив учора журналістам, що фракція збережеться незалежно від ситуації, яка склалася у Верховній Раді. Відповідаючи на запитання про те, чи визначилася «Наша Україна» з приєднанням до «антикризової» коаліції, Р. Зварич повідомив, що в понеділок увечері відбудеться засідання політичної ради партії «Народний союз «Наша Україна», в ході якого обговорюватиметься поточна ситуація. Відповідаючи на запитання про те, чи можливий розкол фракції «Наша Україна» і варіант, коли частина депутатів із цієї фракції приєднається до нового парламентського об’єднання, Р. Зварич сказав: «Наша Україна» триматиметься монолітом, яка б не була ситуація, яку б не було прийнято ухвалу». І якщо врахувати що Народний Рух України, який входить до блоку «Наша Україна», так само заявив учора, що не ввійде до коаліції, в складі якої буде Комуністична партія України, питання про єдність блоку і його опозиційність до «антикризової» коаліції залишається поки що відкритим.
Ще одна інтрига минулого політичного дня розгорталася навколо юридичного казусу існування двох коаліцій і двох подань на посаду прем’єра. За інформацією все того ж пана Зварича, за станом на ранок понеділка, Блок «Наша Україна» не отримував листа з повідомленням про вихід Соціалістичної партії з демократичної коаліції, її погоджувальна рада надіслала Президентові України подання про призначення прем’єр-міністра, в якому вказане прізвище Юлії Тимошенко. З чим, у свою чергу, категорично не згодні фігуранти нової коаліції. Коментуючи це подання, Микола Азаров заявив таке: «Віктор Андрійович не може підписати подання на Тимошенко, оскільки де-факто коаліції (БЮТ, «Нашої України» та СПУ. — Ред. ) не існує». Тим більше, що інформація, надана Зваричем, про неотримання листа, виявилася такою, що не відповідає дійсності. Як повідомила прес-служба тієї ж «Нашої України», лист від Соцпартії зареєстровано в апараті Верховної Ради в п’ятницю, 7 липня. Це ж підтвердив i Олександр Мороз на вчорашній прес-конференції.
«У п’ятницю я дійсно підписав листи до керівництва фракцій «Наша Україна» і БЮТ», — сказав О. Мороз. Коментуючи норму регламенту діяльності коаліції про те, що учасники коаліції повідомляють іншим учасникам про свій намір вийти з коаліції за 10 днів, О. Мороз сказав: «Шкода, що коаліція існувала менше 10 днів». У зв’язку з цим О. Мороз зазначив, що, відповідно, не порушував норму регламенту, оскільки цей термін не закінчився. Коментуючи висунення на прем’єрський пост кандидатури Віктора Януковича, Олександр Мороз заявив, що не підписував подання Президентові щодо кандидатури прем’єр-міністра, а висунення Віктора Януковича на цю посаду офіційно не відбулося.
Що стосується самого глави держави, то в поширеній учора його прес-службою заяві підкреслюється не лише взаємозалежність між кандидатурою прем’єр- міністра і поновленням роботи Конституційного Суду, але й вимога до парламентських сил остаточно визначитися й створити легітимну коаліцію. Чи вистачить у Віктора Андрійовича, при створенні такої коаліції, політичної волі відстояти свою легітимність, багато в чому залежатиме від вибору його колишніх союзників.