Варта втомилася...
Силове розв’язання політичної ситуації в Україні можливе лише з появою паралельно призначених парламентом міністрів оборони і внутрішніх справ, вважають експертиУ вересні 2008 року Комітет боротьби з організованою злочинністю і корупцією Верховної Ради України схвалив законопроект, що передбачає створення Національної гвардії України на базі Управління внутрішніх військ МВС. Заступник комітету Микола Джига говорить, що даний законопроект рекомендують прийняти у Верховній Раді в першому ж читанні, народний депутат упевнений, що законопроект підтримає більшість його колег. Автором законопроекту виступив народний депутат від блоку «Наша Україна — Народна самооборона», перший заступник голови Комітету боротьби з організованою злочинністю і корупцією у Верховній Раді Геннадій Москаль. Поряд з Внутрішніми військами Національна гвардія входитиме до складу Міністерства внутрішніх справ. Нова структура передбачає зміну дислокації і чисельності Національної гвардії. Сьогодні у складі Внутрішніх військ служить 20 тисяч солдат строкової служби і 20 тисяч офіцерів. «Завданням Національної гвардії буде охорона і оборона важливих об’єктів, участь в охороні громадського порядку, а також виконання інших завдань, що вимагають постійної оперативної готовності та підвищеної мобільності тощо», – повідомляє UNIAN.
Цей крок Верховної Ради можна розглядати як відповідь на ряд нарад, які Віктор Ющенко провів з Генеральним штабом Збройних сил України. Також Президент Указом № 810 ввів до складу Ради національної безпеки і оборони Сергія Кириченка, який є начальником Генштабу і головнокомандувачем Збройними силами України. Крім цього, 2 вересня В. Ющенко видав Указ № 803 «Про перевірку стану реформування Внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ», згідно з яким з 15 по 30 вересня бойова тривога в будь-якій з частин ВВ і передислокація частин із зброєю і технікою стають легітимними. Варто зазначити, що в квітні Верховна Рада відхилила законопроект Президента, що передбачає створення Національної гвардії України. Документ також передбачав створення Національної гвардії на базі Внутрішніх військ чисельністю 30 тисяч чоловік з одночасним її виведенням з системи МВС.
Після видання вищеназваних указів Президента, народний депутат від «Нашої України — Народної самооборони», глава парламентського комітету з питань національної безпеки та оборони Анатолій Гриценко заявив, що глава держави налаштований на силовий варіант розв’язання політичного конфлікту в країні. «Народні депутати також не сидять склавши руки. У парламенті підготовлено законопроект, згідно з яким Внутрішні війська будуть називатися Національною гвардією. Прибравши з назви силової структури слово «війська», народні депутати розраховують позбавити Президента В. Ющенка як головнокомандувача Збройними силами впливу на Національну гвардію», — зазначає А. Гриценко.
Чи можливий силовий варіант розв’язання політичного конфлікту в Україні та наскільки реально прийняття Верховною радою закону, що передбачає виведення Внутрішніх військ з під контролю Віктора Ющенка?
Віктор НЕБОЖЕНКО, політолог, директор соціологічної служби «Український барометр»:
— Активні взаємодії Партії регіонів і Блоку Юлії Тимошенко в голосуванні проти Ющенка повинні мати своє логічне продовження. На сьогодні для даних політичних сил актуальним є кадрове питання, а також подальше відчуження політичної влади у Віктора Ющенка. Хоча всі — Ющенко, Тимошенко, Янукович люблять сильну, централізовану президентську владу. Прийняття ж парламентом різних законів, що урізують владу Президента, є ні що інше як з’ясування відносин між політичними центрами влади в Україні. Тому потрібно очікувати, що ПР і БЮТ поставлять на голосування законопроект, який стосується створення Національної гвардії для того, щоб урізати повноваження Президента. Можна навіть передбачити, що буде двовладдя в Міністерстві внутрішніх справ і силових відомствах. Як тільки це станеться, треба очікувати загострення політичної ситуації в Україні. Якщо не буде двовладдя в міністерствах, тоді Україна обійде будь-яке силове розв’язання можливої ситуації і не дасть Росії привід порівнювати нас з 1993 роком. Отже, силове розв’язання політичної ситуації в Україні можливе лише в тому разі, якщо з’являться паралельно призначені парламентом міністри оборони, внутрішніх справ і тощо. До цього силові варіанти виключаються. Що стосується секретних нарад у Президента, то такі процеси мають аналогічні прояви і в штабі БЮТ, і в Партії регіонів. Усі домовляються з усіма, але поки влада є у Ющенка.