Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«Відкати»: якщо не допоможе «терапія», то?..

Активісти представили концепцію реформування системи державної закупівлі ліків
04 вересня, 11:18

Проект розробили юристи разом із громадськими організаціями. Головним чином концепція стосується галузевих стандартів у закупівлях, формування переліку ліків, які придбаває держава, документації конкурсних торгів. «Ключові проблеми існуючої системи у тому, що дотримання галузевих стандартів необов’язкове при формуванні предмета закупівлі, також медикаменти відбирають непрозоро, — акцентує Лана Сінічкіна, партнер юридичної компанії «Арцінгер», яка допомагала розробляти концепцію. — Неврегульовані строки затвердження номенклатури і закупівлі затягуються. Часто маніпулюють з документацією. Зокрема, об’єднують в один лот велику кількість препаратів — якось так об’єднали 101 позицію».

Основна мета концепції — подолати корупцію у системі держзакупівель ліків. Адже зараз, за словами голови правління «Центру протидії корупції» Віталія Шабуніна, до 40% бюджетних коштів, що витрачають на це, становлять «відкати» та переплати. Для втілення реформи активісти пропонують ухвалити закон, де пропишуть основи формування предмета закупівлі. Концепція реформування держзакупівель ліків є лише першим кроком до змін. Автори проекту наголошують, що поступово Україні варто переходити на систему реімбурсації, тобто відшкодування грошей, витрачених на ліки за державними програмами.

Концепцію передали до Міністерства охорони здоров’я і до профільного комітету Верховної Ради. Сподіваються, що після публічного обговорення програма стане основою для законопроекту про визначення предмета закупівлі і низки підзаконних актів. Заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець прокоментував: «Це — не перша спроба реформування механізму державних закупівель в Україні. Оцінки цієї системи зробили ще 2008 року представники Європейської комісії, Всесвітньої організації охорони здоров’я і Світового банку. Більшість цих рекомендацій слушні і сьогодні. Є проект наказу МОЗ про формування робочої групи з посилення реформ системи державних закупівель. Буде створено групу експертів, щоб використати проект, який зараз представили, та інші матеріали і підготувати реальну концепцію змін з конкретними документами і нормами».

Автори концепції відкриті до пропозицій щодо реформи. «Ідеї у нашому документі можуть посилити загальну лінію. МОЗ, у свою чергу, готове стати місцем, куди всі принесуть свої напрацювання, — наголошує голова правління благодійного фонду «Пацієнти України» Дмитро Шерембей. — Ідеальні умови, щоб реформа проходила безболісно, — створення часового коридору для втілення змін. Це можливо, якщо передати максимальну кількість програм лікування у міжнародні закупівлі. Так ми вивільняємо два роки, щоб на національному рівні привести всю документацію до ладу. 2017 року закон про міжнародну закупівлю втратить силу, і ми маємо перейти до тотальних закупок всередині держави».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати