Вільям МІЛЛЕР: Україна проявляє найвищу форму демократії у світі
Другий посол США в Україні Вільям Міллер приїхав в Україну для участі в Міжнародному форумі «Євроатлатничне майбутнє України», який зараз проходить у Києві. Він часто відвідує нашу країну, зустрічається з українськими політиками і керівництвом держави. Тому цікаво почути від нього, яким він бачить євроатлантичне майбутнє України. Чи стає Україна більш демократичною? Чому Україні потрібні перевибори? Яким чином США впливають на внутрішню політику України? Про це — «Дню» в ексклюзивному інтерв’ю екс-посла США в Україні Вільяма МІЛЛЕРА.
— Найбільш важливою проблемою сьогодні, дійсно, є майбутнє самої України. За визначенням, Україна є частиною Європи. Це не лише географічний, а ідеологічний та історичний фактор. Справжнє питання полягає в тому, якою саме Україною, якою європейською країною має стати Україна. Я сказав би, що нинішня політична боротьба, конфлікт між економічними ідеологіями в самій Україні визначить тип країни. Причому Україна має визначити це сама і не за європейськими стандартами, а лише за українськими. Саме так Україна визначить себе. Я вважаю, що найбільшою проблемою сьогодення є те, наскільки точно уряд реагує на потреби людей. У 2004 році, коли виник Майдан, був зв’язок між урядом і людьми. І потім цей зв’язок розірвався. Тому нові вибори пропонують шанс відновити зв’язок між бажаннями людей і політиків. Якою буде модель української економіки? Чи буде вона нагадувати шведську чи норвезьку модель, або іспанську чи португальську, чи швейцарську? Це — внутрішня справа України. Окрім цього, будь-який цивілізований уряд повинен знайти баланс між тими, хто володіє великим багатством, і бідними. Я думаю, що нинішня боротьба між тим, хто здобув і накопичив багатство в перші роки незалежності, і тими, хто немає багатства, — є головною проблемою. Соціальна справедливість, соціальна інфраструктура, турбота за майбутнє покоління та освіту, охорона здоров’я, піклування за літніх людей, усе це дуже важливі питання. Конституція могла дати розумні рамки, але інституції так і не були збудовані, щоб зробити її реальністю. Я думаю, що саме в цьому зараз полягає суть боротьби.
— Чи бачите ви волю з боку українського політичного керівництва, особливо з боку спікера парламенту, розв’язати політичну кризу через вибори? Чи Олександр Мороз може якимось чином унеможливити проведення дострокових виборів?
— Так, я бачу таку волю. А що стосується Мороза, то, думаю, він не зможе завадити виборам. Адже основні фракції дійшли згоди провести дострокові вибори. Я вважаю, політикам необхідно мати легітимність з боку народу. Це абсолютна і фундаментальна вимога, щоб люди дали легітимність своєму уряду. Саме в цьому полягає основна проблема.
— Ви говорили про Україну як частину Європи. Чи вважаєте ви обов’язковим, щоб європейська та євроатлантична інтеграція були тісно пов’язаними? — Ні. Не обов’язково. Ми насправді є єдиним світом. Люди подорожують, обмінюються освітою, природними стають міжнародні ділові зв’язки. З боку американців існує велика симпатія і щирі почуття по відношенню до українців. Це робив і президент Білл Клінтон. Також багато людей висловлювали величезне захоплення Україною в часи Майдану. І це ніколи не буде втрачено. Бо це був великий момент у цивілізації.
— Відомо, що ви часто буваєте в Україні. Чим викликаний такий інтерес до нашої країни? — Я декілька разів на рік приїжджаю в Україну, щоб побачитися з друзями, послухати музику, балет, побувати в театрі. І дійсно, бачу позитивні зміни. Негативні зміни є тимчасовими. І ви можете з ними справитися.
— Яку роль могли зіграти і не зіграли США, щоб в Україні розвивалася демократія?
— Я гадаю, що Україна проявляє найвищу форму демократії в світі. У 2004 році люди прямо говорили своїм лідерам: ми хочемо змін, щоб в уряді не було корупції, щоб злочинці були у в’язницях. Люди відкрито сказали про свої бажання. Це — пряма демократія найвищої форми. І це, безсумнівно, було натхненням для світу.
— Але це не сталося...
— Так, тоді це не сталося. Але це є стандарт, якого необхідно дотримуватися. І все, що не наближається до цього, вважається неадекватним. Але, я гадаю, що українці чітко заявили, чого вони хочуть.
— Деякі російські політики, а також лідери деяких політичних партій в Україні заявляють про те, що США втручаються у внутрішні справи України і керують Києвом. Чи є підстави для таких звинувачень?
— Ні. Таких підстав не має. Якщо втручання означає дружбу, симпатію, тоді можна говорити про втручання. Ми симпатизуємо до України і зацікавлені в дружбі з нею. Я вважаю, Україна — велика країна. Тому український народ має право на будь-яку допомогу, аби збудувати майбутнє, на яке він заслуговує.