«Вівці» з «вовками» домовилися
Скандальний держпакет «Запоріжсталі» піде з молоткаНагадаємо, що в червні Наглядова рада комбінату без узгодження з Фондом держмайна і урядом ухвалила досить несподіване рішення про проведення вторинної емісії акцій. Планувалося збільшити статутний фонд на 33,3% до 374,9 мільйона гривень. Генеральний директор комбінату Віталій Сацький необхідність додаткової емісії скромно пояснив дефіцитом коштів на технічне переозброєння цеху гарячої прокатки тонкого листа (90,8 млн. грн.) і обтискного цеху (2,9 млн. грн.). Тим часом Олександр Бондар не сумнівався, що насправді основною метою проведення вторинної емісії є «розмивання» 25%-го держпакету. Скандал наростав в умовах відсутності обміну інформацією між сторонами, оскільки Віталій Сацький липень провів у відпустці.
Після цього Фонд звернувся до уряду з пропозицією вирішити суперечку. Найавторитетніший у колах металургійного менеджменту перший віце-прем’єр Олег Дубина виступив в цьому конфлікті холоднокровним арбітром. Спочатку він заявив, що проведення додаткової емісії акцій ВАТ «Запоріжсталь» є недоцільним. За його словами, підприємство має непогані виробничо-економічні показники і не потребує інвестування коштів шляхом проведення додаткової емісії. Потім було проведено закриті консультації з керівництвом Запорізької обладміністрації, і вирішили шукати компроміс, коли б і вовки були ситі, і вівці цілі. Мабуть, вовки постарались переконати уряд у відсутності хижацького настрою.
Підписка на акції додаткової емісії почалася 11 червня і проходила в два етапи: на першому етапі (з 11 по 25 червня) право підписатися на акції підприємства мали тільки його акціонери, на другому (з 26 червня по 10 липня) — підписатися могли всі охочі юридичні і фізичні особи. Внаслідок збільшення статутного фонду на третину, пакет, що належить державі, розмивався з 25% до 18,7. Результати емісії мали бути затверджені на зборах акціонерів 14 липня. Але ФДМ, природно, заблокував затвердження підсумків. Наступні збори відбулися 14 серпня, де Фонд знов продемонстрував разючу непохитність. Спеціально створена з складу акціонерів комісія взялася за розв’язання скандалу і їй надали час до наступних зборів, запланованих на 2 жовтня. Таким чином кілька сотен дрібних інвесторів, що вклали близько 70 мільйонів гривень в нові папери Запоріжсталі, опинилися в доволі делікатній ситуації. Гроші вони вже віддали, а обіцяних акцій не отримали. Проте кілька тижнів закритих від преси переговорів нарешті привели до компромісу.
Головною умовою Фонду стало затвердження результатів спірної вторинної емісії тільки після закінчення конкурсу з приватизації. Поки держпакет не перейде до приватних рук, нові акціонери Запоріжсталі, що вклали 70 мільйонів, все ще не отримають акцій на руки. «Конкурс закінчиться в жовтні, тоді і станеться затвердження емісії», — говорить голова ФДМ. Стартова ціна 25-відсоткового держпакету, за збігом, становитиме ті ж 70 мільйонів гривень. Конкурс буде оголошено на наступному тижні. Схоже, всі персонажі цього скандалу зацікавлені, щоб держпакет був проданий з першого разу.
Тим більше цьому мають сприяти і виробничі успіхи акціонерного товариства. Фінансовий результат ВАТ «Запоріжсталь» в першому півріччі становив 75,516 млн. грн. У першому півріччі підприємство перерахувало до бюджету 110 млн. грн. і 211 млн. грн. до позабюджетних фондів. Виробництво готового прокату в першому півріччі зросло на 8,4% порівняно з аналогічним періодом минулого року. «Запоріжсталь» планує в 2001 році отримати чистий прибуток від реалізації продукції в розмірі 3 208 млн. грн., прибуток — 87 млн. грн.