Владі розішлють рекомендації
На Херсонщині експерти дослідили потреби переселенцівІз листопада 2015-го по лютий 2016 року Херсонщина була учасником проекту «Захист прав внутрішньо переміщених осіб», який впроваджував Центр політичних студій та аналітики за підтримки Посольства Нідерландів в Україні. Мета проекту — дослідити забезпечення потреб та дотримання прав внутрішньо переміщених осіб (ВПО). За офіційними даними, на Херсонщині зареєстровано 13 040 переселенців із Криму та сходу України. Втім, статистика є недосконалою і приблизною, зазначають експерти. Цей перелік не враховує незареєстрованих осіб. Натомість деякі із зареєстрованих уже поїхали назад.
«Відсутність єдиного обліку — це суттєвий недолік. Створення повної бази ВПО на регіональному рівні зменшило б бюрократичні процедури та дозволило б оперативніше і якісніше надавати допомогу переселенцям», — каже координатор проекту Катерина Гандзюк.
Однак найскладнішою проблемою залишається житло. Згідно з законом, розселення ВПО лягає на плечі місцевої влади через ресурси фондів комунальної власності. Але такі фонди не створені ще в жодному регіоні. Самі ж переселенці під час фокус-груп зазначали, що згодні навіть на тимчасове житло з пільгами на оренду чи оплату комунальних послуг або ж на можливість придбання житла з відтермінуванням сплати. Суттєвим бар’єром у соціалізації переселенців на Херсонщині залишається відсутність роботи та низький рівень заробітної плати. Водночас, як говорять експерти, є й позитивні моменти. Наприклад, переселенці не вважають проблемою прийом дітей до освітніх закладів.
Наразі основна хвиля переселень завершилася, люди осіли на новій місцевості, а їхні проблеми перейшли на новий рівень. «Можливо, головний бар’єр у соціалізації ВПО саме психологічний, — вважає асистент проекту Інна Зелена. — На жаль, серед переселенців, як і серед місцевих жителів, є люди, які намагаються спекулювати власним становищем. Але, як на мене, найскладнішою є категорія громадян, які все ще сподіваються повернутися додому. Їм складно зрозуміти, що цей конфлікт не завершиться найближчим часом. Саме це заважає переселенцям почати нове життя».
За словами експертів, висновки їхнього дослідження щодо поліпшення координації з внутрішньо переміщеними особами увійдуть до рекомендацій, які будуть розіслані органам державної влади та місцевого самоврядування.