Волинь: ТОП-7 археологічних знахідок у 2012 році
У списку визначних знахідок волинських археологів – розкопки у древньому Володимирі-Волинському, підземна забудова середньовічного Лучеська, дві золоті каблучки та п’ять срібних монет Миколи ІІ, дослідження літописного городища Рай та інші...
Найвизначнішими розкопками і знахідками державне підприємство «Волинські старожитності» вважає розкопки у древньому Володимирі-Волинському. Вони задумувалися як дослідження місця, де був розташований замок польського короля Казимира. Справді, було відкрито фундаменти стіни та вежі замку, котрий збудували ще у 1366 році. Проте це місце відоме і трагічними подіями – розстрілом тут мирного населення та військових, причини котрого досі не визначено. На городищі, де розташовувався замок Казимира, уже ексгумовано 367 поховань. Це і військові, і цивільні, і чоловіки, і жінки, і діти… Супровідний матеріал складається з монет різних років та різних номіналів (найпізніші з них датовані 1940 роком), речі особистої гігієни, ґудзики з польським орлом, офіцерська кокарда з орлом. Знайдений також одяг розстріляних: від окремих елементів (погони польського жовніра) до цілих речей (курточка, шарф тощо). Знайдені радянські та німецькі гільзи. Як відомо з історичних джерел, під час розстрілів у Катині енкаведисти також використовували німецьку зброю.
Дослідження на вулиці Кафедральній у Луцьку відкрили підземну забудову середньовічного Лучеська. Окрім цінності в історико-архітектурному та будівельно-технологічному аспектах нововиявлена пам’ятка має велику історико-культурну вагу в цілому і потребує подальшого докладного дослідження, вивчення та збереження. Пам’ятка є об’єктом як археологічного дослідження, так і рекреаційно-туристичного використання у межах широкої теми «Підземелля давнього Луцька». Тут же виявили черговий скарб. У металевому гаманці 1930-х років зберігалися дві золоті каблучки та п’ять срібних монет Миколи ІІ. До інших цікавих знахідок можна віднести, зокрема, так званий Полонківський скарб з 29 срібних монет. Це так звані празькі гроші кінця XIV – початку XV століття — найпопулярніший платіжний засіб, «долар» XIV–XV століть. Ці монети досить поширені, але цілий скарб «пражаків» волинські археологи знайшли вперше.
Дослідження літописного городища Рай в Шацьку ввійшло у список найвизначніших археологічних розкопок України у 2012 році. Експедиція ДП «Волинські старожитності» виявила унікальні знахідки періоду Київської русі. Це бронзова підвіска ХІ століття з рельєфним зображенням ангела, ймовірно, архангела Михаїла, непошкоджений кістяний гребінь того ж часу тощо.
До речі, газета «День» у минулому році детально розповідала і про знахідки у волинському Раю, і про полонківський скарб та моторошні знахідки на городищі у Володимирі-Волинському.
ТОП-7 волинської археології 2012 року:
1. Розкопки у древньому Володимирі-Волинському
2. Дослідження на вулиці Кафедральній в Луцьку.
3. Давньоруський скарб срібних прикрас з Апостольщини.
4. Дослідження літописного городища Рай в Шацьку.
5. Полонківський скарб.
6. Дослідження у Межирічі.
7. Дослідження залишків монастиря Святої Трійці в Малій Осниці Маневицького району.
Author
Наталія МалімонРубрика
День України