Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Врятувати українську бібліотеку

17 березня, 00:00

(Лист публікується у скороченому варіанті)

До редакції «Дня» надійшов, можна сказати, крик про допомогу від українців, які проживають у Москві, — московська влада хоче ліквідувати єдину в Росії Бібліотеку української літератури. Так би мовити, — реорганізувати її у бібліотеку народів Росії.

1938 року радянський режим уже намагався знищити українську бібліотеку. Знадобилося аж 18 років, щоб відновити унікальний фонд, зібрати книги. У новому приміщенні, тобто в нормальних умовах, бібліотека існує менше року. І ось її знову хочуть закрити... Мовляв, усі українці знають російську і їм книга рідною мовою не потрібна.

На ім’я мера Москви вже надходять листи наших земляків, один із яких пропонуємо до вашої уваги.

"Меру м. Москви Ю.М. Лужкову,

вул. Тверська, 13,

Москва,

125032, Росія.

Від Попова Германа Геннадійовича.

Шановний Юрію Михайловичу!

Звертаюся до вас як батько двох маленьких москвичок восьми та шести років. Мене звати Герман Геннадійович Попов, мені 40 років, проживаю в Москві разом із дружиною та дітьми. 1983 року я приїхав з України до Москви та вступив до МВТУ ім. Баумана, закінчив його і залишився працювати в Москві.

Важко було парубкові з радянської провінції звикнути до столиці. Але я ніколи не соромився того, що я з провінції, до того ж з України. А кілька разів мене москвичі присоромили, що не знав я добре своєї рідної української мови, адже родом я зі східної України, з Луганська і навчався в російській школі. Довелося в Москві українську доучувати, щоб соромно не було! Бібліотеку українську відвідував магазин «Українська книга», який розташований на Арбаті, 9.

Адже неприємно, погодьтеся, коли приміром, нащадок російських емігрантів десь у Франції дає інтерв’ю вже не російською. Ось я і намагався протягом усього свого життя не забути, що я українець, хоч і громадянин РФ. Нічого майже в українців немає в Москві, крім бібліотеки. А ось у моєму рідному Луганську в росіян і російськомовних є все й у великій кількості.

Ми були безмежно вдячні вам, коли постановою Уряду Москви була створена державна Українська бібліотека. Ми голосували за вас. Для моїх дочок бібліотека — єдиний зв’язок із батьківщиною їхніх батьків і вони із задоволенням її відвідують.

Спроба Комітету культури м. Москви перетворити цю бібліотеку на бібліотеку народів Росії призведе до втрати ставлення до неї, передусім, людей. Навіть уявити собі не можна, як у цьому невеличкому приміщенні розмістити книжковий фонд більш ніж 100 національностей, і яким чином відбуватиметься відвідування.

Прошу вас від імені своєї сім’ї не реорганізовувати бібліотеку. Хіба одна бібліотека допоможе такій кількості національностей, які проживають у Москві?

З повагою, москвичі Попови: Герман, Тетяна. Христина та Юстина "

КОМЕНТАРІ

Схоже, такі листи не дуже впливають на Юрія Лужкова, а може, взагалі до нього не доходять, осідають десь у його помічників. Мабуть, потрібні інші важелі. Ми спитали у депутатів iз різних фракцій: як має офіційний Київ реагувати на ліквідацію Української бібліотеки?

В’ячеслав КИРИЛЕНКО , НСНУ:

— Цими днями ми зробимо заяву з цього приводу. Узагалі, це питання в зоні відповідальності уряду. Але я далекий від думки, що Янукович чи профільний віце-премєр стануть на захист Української бібліотеки в Москві. Підстав так думати у нас немає, на рівні парламентського контролю ми зробимо все, що від нас залежить, але від такого уряду не доводиться очікувати захисту української культури, українських цінностей та інтересів українців, які проживають за кордоном, у тому числі й в Російській Федерації.

Ярослав СУХИЙ , Партія регіонів:

— Реакція і офіційного, і неофіційного Києва, має бути одна — це політика дебільна, нерозумна, недалека. Якщо хтось декларує, що ми народи-браття, то у брата не забирають, скажімо, швейну машинку з хати і не роблять пакості. Я не думаю, що це політика Росії, це політика окремих чиновників, які цим самим хочуть чогось досягнути, тільки я не розумію —чого.

Олександр КОВТУНЕНКО , БЮТ:

— У це питання ми повинні втрутитися на рівні Президента — питання дуже важливе, оскільки росіяни закривають останнє джерело українського слова в Російській Федерації. Це дуже символічно.

І після цього росіяни нам будуть закидати, що ми притискаємо російську мову в Україні, коли в нас тисячі бібліотек російської мовою, тисячі шкіл, в яких викладають російською, театри, в яких ідуть вистави російською мовою... І в цей момент вони так нахабно себе ведуть і показують місце і значення для них України взагалі, української культури і української мови безпосередньо.

Хоча в цьому для нас нема нічого нового. Питання, як Україна може захищати свої інтереси в Російській Федерації? Я хочу нагадати, що в Російській Федерації проживає близько 7 мільйонів українців, якi не мають своїх шкіл, театрів, кінотеатрів, мають останню Українську бібліотеку. Гадаю, тут безпосередньо має втрутитись i прем’єр-міністр Віктор Янукович, оскільки він є виконавчим службовцем. Повинно бути втручання нашого політикуму, системні переговори. Ющенко та Янукович за це повинні відповідати безпосередньо. Взяти на себе ініціативу, і не тільки відновити бібліотеку, але ще й обговорити питання створення в часовому проміжку україномовного телевізійного каналу на ОРТ, щоб доносилася інформація про політику в Україні. Ми теж хочемо ділитися нашими досягненнями, а виходить, що тільки вони нав’язують своє слово, свою культуру, своє нахабство і своє свинство. Ми хочемо захищати власну культуру і на їхній території в тому числі. І чим агресивніше ми будемо це робити, тим більше ми будемо поважати самі себе і будуть нас поважати інші.

P.S. Об’єднання українців Росії просить усіх, хто небайдужий до долі єдиної в Російській Федерації Української бібліотеки, надсилати свої листи та думки за адресою: мэру Москвы Ю. Лужкову, ул. Тверская, 13, Москва, 125032, Россия (електронна адреса: mayor@mos.ru) копію — Объединение украинцев России, Хохловский пер., 10, стр. 4, Москва, 109028, Россия (електронна адреса: libukr@online.ru).

Олена ЯХНО, «День»

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати