Вибори у телеефірі
Під час уже третьої за рахунком телевізійної ночі виборів вітчизняні телеканали продемонстрували всі свої можливості. Прямі включення з ЦВК і регіонів, сюжети про донецьких спостерігачів у Львові та навпаки, і, звичайно ж, дискусії — з участю представників обох кандидатів у президенти, журналістів, політологів, соціологів. Чи залишиться українське телебачення таким же плюралістичним у найближчому майбутньому, покаже час. А ми пропонуємо вашій увазі деякі цікаві висловлювання, що прозвучали у ніч виборів у телевізійному ефірі.
Дмитро РОГОЗІН, депутат Держдуми Росії, керівник фракції «Родина» (в ефірі «1+1»):
— У нас приблизно 40% усіх російських сімей мають родинні зв’язки в Україні. Дійсно дуже багато спільного — і в історії, і у крові. Тому багато російських сімей (які цікавляться політикою взагалі), звичайно, цікавляться виборами в Україні... Не секрет, що є певні стереотипи, які існують окремо від нас самих. Так ось, було створено враження, що прихід до влади Ющенка означатиме дистанціювання України від Росії, що це буде сплеск націоналізму, у тому числі антиросійського націоналізму, що це небезпечно, і тому нібито єдина альтернатива — це Янукович. З другого боку, так само саме в Україні існував певний образ того, що Росія дуже хоче голосувати за Януковича... Я думаю, що насправді політтехнологи, які працювали тут в Україні, у ході виборчої кампанії, вони, звичайно, гідні того, щоб ноги їм повідривати. Або вуха повідривати, я уже не знаю.... фактично вони самі зробили найбільш антиполітичне дійство. Я, як політик, вважаю, що Росії байдуже, насправді, хто буде президентом — Ющенко чи Янукович. Для нас важливіше інше — якою буде громадська думка в Україні, які будуть відносини між народами, як ми вистроюватимемо далі цілу низку цих громадських контактів, зв’язків, родинних контактів, тому що, я ще раз говорю, дуже переплетено усе: і сім’ї, і доля, і менталітет часто схожі. Тому я ще раз хочу сказати, що я завжди був проти зайвої заангажованості Росії у цих виборах... Коли Жириновський починає рекламувати Януковича, мені просто жаль Януковича.
Валерій КОНОВАЛЮК, народний депутат України, фракція «Регіони України» (в ефірі «1+1»):
— Я думаю, що жорсткість — це не найкращий у політиці аргумент, і я думаю, що під цим терміном він (Віктор Янукович. — Ред. ) розумів послідовність і принциповість нової опозиції. І я хотів би сказати, що все ж таки для нас дуже важливо, що опозиція — це основний атрибут демократичного суспільства, і ми не можемо сказати що у ранній період у нас була опозиція, тому що ми бачили суперечливі дії, заяви, голосування. І я впевнений, що для нас дуже важливо, щоб опозиція конструктивно наповнювала владу тим змістом, який давав би і владі можливість бути кращою.
Євген МАРЧУК, екс-міністр оборони України (в ефірі «5 каналу»):
— Влада застосувала жорсткий механізм фальсифікацій. І після цього вони пропонують усе забути, сісти за стіл переговорів і говорити на рівних...
Новій владі слід буде миттєво сформуватися. Суттєво погіршує ситуацію те, що ці вибори залишають породжені самими виборами проблеми, які до цього часу не були так загострені. Я можу лише побажати новій владі просигналізувати, що ситуація в Україні стабілізувалась і новий уряд опанував ситуацію. Це буде надзвичайно важливий знак для світу.
Леонід КРАВЧУК, перший президент України (в ефірі «5 каналу»):
— Із огляду на заяви, що прозвучали, сподіватись на взаєморозуміння команд дуже важко. Це буде початком нових проблем, тому що потенціал і ресурс тієї опозиції, яка буде на боці Януковича, надзвичайно великий. Якщо не знайти спільної мови та стати в позицію амбіцій, а зараз до того йде... Наприклад, Віктор Ющенко каже: якщо Янукович поставив питання про перегляд закону про вибори, він поставить питання про перегляд конституційного рішення про реформу. Ну навіщо гратись в дитячий садок? Відтак, виникає запитання: чому до нас так ставляться на Заході? А тому, що ми — не прогнозовані. Сьогодні ми приймаємо реформу, завтра це відкликаємо. Хіба ми можемо претендувати на європейське обличчя, на цивілізовану країну?
Євген КИСЕЛЬОВ, головний редактор газети «Московские новости» (в ефірі «1+1»):
— Думаю, цього разу, перед тим, як поздоровляти нового українського президента, Володимир Путін таки витримає паузу. Від нього тепер не слід чекати таких раптових поздоровлень. Я думаю, що офіційні поздоровлення російського президента надійдуть лише після того, як ЦВК виголосить офіційні результати. Одначе Путін сприйме перемогу Ющенка та програш Януковича як особисту образу. Загалом, наш російський президент дуже багато речей сприймає як особисту образу, що політикові його рангу — не до лиця...
Я не думаю, що Путін зголосився б на всю цю авантюру з привітаннями і приїздами на паради, виключно з-за того, що його про це просив Кучма і, тим паче, Янукович. Гадаю, що все це в значній мірі було зроблено, переслідуючи якісь власні інтереси. Але всі ті люди, які намагались передбачити перемогу Януковича, зараз підняли лапки доверху й хором почали говорити, що вони тут ні до чого. Всі вони не політтехнологи, а елементарні шахраї.