«Вибуховий» тариф
Безпека АЕС стане аргументом дискусіїЗ фронту нескінченної битви обленерго, теплових і атомних станцій за свою частку в енерготарифі прийшло нове зведення. Компанія «Енергоатом» збирається вже до кінця року добитися перегляду рішення НКРЕ про ціну на електроенергію, що виробляється атомними станціями. Про це повідомив президент компанії Сергій Тулуб. Наявний тариф, на думку фахівців-атомників, загрожує невиконанням програми підвищення безпеки станцій. Така програма існує і в повному обсязі не реалізується. Але щойно вона буде деталізована й передана на затвердження Мінпаливенерго, компанія добиватиметься запровадження нових тарифів.
Нині тариф становить 6,5 копійки за кіловат/годину. У серпні Національна комісія з регулювання електроенергетики знизила його з 7,45 копійки за кіловат/годину, вважаючи завищеними витрати компанії. «Про що може йтися, якщо компанія на благодійницьку діяльність витратила 7 млн. гривень», — заявив тоді голова НКРЕ Юрій Продан. Спочатку ініціаторами й лобістами зниження тарифу для атомників були керівники теплових станцій. Міністр палива та енергетики Віталій Гайдук також виступав за зниження «атомного» тарифу, зазначаючи, що штат станцій дуже роздутий, а рентабельність невиправдано висока. За деякими даними, минулого року вона досягла 70%. Проте з призначенням президентом «Енергоатома» Сергія Тулуба замість Юрія Недашковського, якого відправили у відставку, настрої в урядових колах поступово міняються. Новий керівник компанії є людиною Президента і не приховує, що відряджений для наведення ладу в галузі та припинення «доброчинності». Цей чинник, як виявилося, став вагомим політичним аргументом, тому що Мінпаливоенерго вже заявило про нову позицію щодо тарифу для атомників.
Міністерство підтримає ідею перегляду тарифу, якщо підготовлена «Енергатомом» програма підвищення безпеки станцій буде достатньою мірою аргументована. Начальник управління АЕС міністерства Олександр Зенюк зазначив, що з безпекою атомних станцій у його відомстві жартувати не будуть. «І міністр про це казав — якщо компанія доведе необхідність підвищення тарифу, ми підтримаємо її позицію», — каже Зенюк. За його словами, ймовірність того, що наприкінці року на атомників чекатимуть приємні цінові новини, вельми велика.
В «Енергоатомі» вже готовий робочий варіант програми підвищення безпеки станцій, і зараз закінчується його узгодження. Попередня вартість робіт, передбачених проектом, становить близько 800 млн. доларів. Освоїти ці гроші планується впродовж 5 років. Передусім потребує вивчення проблема зносу металу на станціях. 2010 року закінчується гарантійний термін роботи блоку на Рівненській АЕС, і відразу після цього подібні проблеми чекають й інші станції. Якщо метал буде замінено, а також проведено інші важливі заходи, гарантійний термін служби енергоблоків теоретично можна продовжити. Але коштувати це буде недешево.
До речі, як стверджують у Мінпаливенерго, одним із несподіваних опонентів затвердження програми безпеки АЕС є Мінфін. З ним узгодження проекту проходитиме особливо тяжко. Річ у тім, що інвестиції «Енергоатому» будуть відображені в звітності як його витрати, отже «чиста» прибутковість компанії поменшає. Звичайно, в такому разі поменшають і відрахування компанії в держбюджет по податку на прибуток і ПДВ. Обсяг реалізованої продукції «Енергоатома» становить до 6 мільярдів гривень на рік. Якщо відняти від цієї суми витрати на купівлю палива для станцій і інші витрати, то 180 мільйонів доларів щорічних витрат на підвищення безпеки станцій може звести прибутковість «Енергоатому» до нуля. А значить один з найбільших і стабільних платників податків країни для скарбниці просто зникне. Зауважимо, що минулого року оподатковуваний прибуток «Енергоатому» становив 3,2 млрд. гривень.
Боротьба навколо енерготарифу до кінця року обіцяє загостритися, тому що теплові станції й обленерго в будь-якому разі не погодяться поступитися своєю часткою, а про підвищення цін на електроенергію для споживачів прем’єр-міністр Анатолій Кінах не хоче навіть чути. До боротьби прилучився й Європейський банк реконструкції та розвитку, який обіцяє виділення коштів на добудування енергоблоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС за умови підвищення цін до 2,5 центів за кіловат/годину. Відомо, що керівництво «Енергоатому» вже активізувало консультації з представниками ЄБРР.