Вийшов другий том головної праці Левка Симиренка

У Сімферополі презентовано другий том фундаментальної праці видатного українського садівника і помолога Льва Симиренка «Кримське промислове плодівництво». Його випустило кримське видавництво «Таврія» під редакцією відомого біолога, академіка УАЕН, почесного садівника Інституту помології ім. Л. П. Симиренка УААН Петра Вольвача.
Книга всесвітньо відомого українського вченого-садівника та помолога Левка Симиренка повертається в українську та світову садівничу науку та вітчизняну історію рівно через сто років після її громадської презентації на Всеросійській ювілейній виставці садівництва та прийняття рішення про її видання Сімферопольським відділом імператорського російського товариства садівництва. Перший том цієї фундаментальної праці за активної участі садівників Криму та України було надруковано у Москві 1912 року. Другий і третій томи вчений планував видати упродовж 1914—1917 років. Проте Перша світова війна, більшовицький переворот 1917 року та громадянська війна порушили плани автора. Рукопис другого тому визначної праці українського ученого та третій том — «Атлас плодів» загубилися в московському та німецькому видавництвах. Більшовицький та денікінський погроми симиренківської садиби, пограбування будинку та знищення архіву, вбивство ученого чекістами 1920 року, у перші дні встановлення більшовицького режиму на Черкащині, призвели до зникнення рукописів багатьох наукових праць Левка Симиренка. Майже 90 років рукопис другого тому «Кримського промислового плодівництва» вважався втраченим.
Ще наприкінці 20-х років минулого століття в рештках батьківського архіву син ученого професор Володимир Симиренко розшукав деякі окремі глави праці. Він опублікував розрізнені розділи в редагованому ним українському садівничому часопису «Вісник садівництва». Проте арешт Володимира Симиренка 1933 року, його розстріл 1938 року, тотальний розгром унікальної української симиренківської школи впродовж 1940—1950 років спричинили остаточне знищення симиренківських архівів.
Кримський симиренкознавець, академік УАЕН Петро Вольвач ще 2001 року зміг здійснити репринтне видання першого тому головної праці Левка Симиренка. Працюючи в архівах України та Росії, він також натрапив на чернетки деяких розділів другого тому. Довоєнні публікації професора Володимира Симиренка, рештки знайдених архівних матеріалів та деякі опубліковані праці Л.П. Симиренка дозволили реконструювати задуманий ученим другий том книги. Як і передбачав автор, працю присвячено висвітленню біологічних, господарських та екологічних особливостей та технології вирощування провідних кісточкових, горіхоплідних, ягідних, малопоширених та субтропічних культур, які вирощували у Криму. Не оминув видатний учений увагою й виноград. Цій культурі, якій великий учений пророкував у Криму велике майбутнє, присвячено окрему главу.
Петро Вольвач продовжує роботу над пошуком матеріалів третього тому видатної праці — «Атласу плодів», сліди якого загубилися десь у німецьких видавництвах. Працюючи над збиранням матеріалів про Левка та Володимира Симиренків, Петро Вольвач зібрав та видав у Криму п’ять книг матеріалів про них. Це, зокрема, трьохтомник «Л. П. Симиренко — фундатор українського промислового плодівництва» та монографії «Л.П. Симиренко і Крим», а також «Місцеві стародавні сорти плодових культур Криму».