Ядерний цикл: де взяти гроші?
Міністерство палива й енергетики реанімувало призабуту ідею створення в Україні паливно-ядерного циклу. Колегія Міністерства схвалила першочергові заходи, розраховані на найближчі 4 роки, спрямовані на розширення видобутку урану для потреб атомної енергетики. «Це питання є для нас стратегічним, ми повинні надолужити згаяне», — заявив міністр Сергій Єрмілов, зазначивши, що наступного року використання уранового палива збільшиться за рахунок введення в дію двох блоків на Рівненській і Хмельницькій АЕС. З його слів, Україна має найбільші у світі запаси урану, і тому є всі можливості знизити залежність атомників від поставок імпортного палива. Сьогодні Україна забезпечує потреби в урановій сировині за рахунок власного видобутку лише на 30%. При цьому, за даними Мінпаливенерго, розвідані запаси дозволяють цілком забезпечувати ці потреби протягом 100 років. Обсяг інвестицій на реалізацію цього проекту оцінюють в 1 мільярд доларів.
Державну програму, що передбачає створення українського замкненого ядерного циклу, було схвалено ще в 1994 роц і. Тоді Президент створив спеціальний Фонд ЯПЦ (ядерно-паливний цикл), гроші до якого мала перераховувати компанія «Енергоатом». Відтоді протягом п’яти років Росія компенсувала відмову України від ядерної зброї безкоштовними поставками палива на українську АЕС. Гроші за електроенергію від цього палива і повинні були прямувати на створення нової уранової галузі. Інвестицій чекали Ватутінське, Мічурінське, Новокостянтинівське і Центральне родовища. Через 9 років колегія Мінпаливенерго зафіксувала, що грошей в обіцяних обсягах вони так і не дочекалися. «Невиконання фінансових зобов’язань перед Фондом ЯПЦ зумовлене суб’єктивним підходом керівництва НАЕК «Енергоатом» до поточних платежів», — йдеться у тексті рішення Колегії Мінпаливенерго.
Минулої п’ятниці президент НАЕК «Енергоатома» Сергій Тулуб заявив, що не вважає свою компанію винною у зриві проекту створення ядерного циклу. «Проблема накопичилася впродовж років, коли розрахунки за електроенергію були дуже низькими. Але навіть у цей період ми робили все, щоб Фонд ЯПЦ не залишався без фінансування», — заявив Сергій Тулуб. Як компроміс «Енергоатом» запропонував Мінпаливенерго розглянути можливість підвищення тарифу на електроенергію, яку виробляють атомні станції. Додатковий прибуток НАЕК зобов’язується віддавати Фонду ЯПЦ. Востаннє тариф для «Енергоатома» змінювався 1999 року, коли його різко знизили з 2,7 цента/кВт-год до 1,2 цента/кВт-год, що також, зі слів Сергія Тулуба, ускладнило фінансування програми паливно-ядерного циклу.
Учора міністр палива й енергетики Сергій Єрмілов загалом позитивно сприйняв ідею підвищення тарифу на електроенергію АЕС. За попередніми оцінками, представленими на Колегії Мінпаливенерго, збільшення енерготарифу може становити 0,176 коп/кВт. Передбачається, що додаткові кошти насамперед будуть спрямовані на завершення протягом чотирьох років будівництва пускового комплексу на Новокостянтинівському родовищі. Це збільшить виробництво урану на Східному ГЗК у 1,5 разу. Крім того, Колегія Мінпаливенерго рекомендувала розглянути питання надання статусу юридичної особи Фонду ЯПЦ. Передбачається, що це дозволить йому формалізувати відносини з НАЕК «Енергоатом».
Також Колегія Мінпаливенерго вважала за доцільне створити вертикально інтегровану компанію «Атоменергопром», яка і мала б об’єднати у собі паливно-ядерний цикл, що складається з видобутку урану, випуску ядерного цирконію, цирконієвого прокату і комплектуючих для виготовлення ядерного палива. Раніше міністерство доручило НАЕК «Енергоатом» розглянути питання про занесення підприємств ядерно-паливного циклу до складу НАЕК. Очевидно, передбачається, що «Атоменергопром» стане дочірньою структурою «Енергоатома». Сергій Тулуб офіційної відповіді на запит Мінпаливенерго ще не дав, але журналістам свою думку вже висловив. «Навіщо перекладати з хворої голови на здорову? Спочатку необхідно вирішити питання фінансового стану підприємств, соціальні питання, а потім уже можна обговорювати питання про приєднання», — сказав голова «Енергоатома». Ситуація у підприємствах ядерно-паливного циклу на сьогоднішній день справді критична. Заборгованість із зарплати за підсумками першого півріччя 2003 року перевищила 4,3 мільйона гривень. Через зрив графіка фінансування держпідприємства «Цирконій», проти нього вже порушено судову справу про банкрутство.
Очевидно, що в приказному порядку міністерство навряд чи доб’ється від «Енергоатома» збільшення відрахувань до Фонду ЯПЦ. Сергій Тулуб заявив, що пріоритетнішим для компанії сьогодні є фінансування робіт, пов’язаних із продовженням ресурсу роботи застарілих енергоблоків українських АЕС. У цій ситуації незначне підвищення тарифу на електроенергію, яку виробляють атомні станції, виглядає найімовірнішим компромісом в окресленому минулого тижня протистоянні.