Як виникає «позитивний внутрішній дискомфорт»?
Студенти у школi парламентаризмуДнями головний редактор газети «День» Лариса Івшина зустрілася з учасниками Програми cприяння парламенту України, що здійснюється за підтримки USAID. Це своєрідна школа парламентаризму, мета якої — надати молодим українцям можливiсть взяти безпосередню участь у процесi законотворення. Безліч сучасних політиків, активних учасників законотворчої, громадської дiяльностi починали саме з лав учасників цього проекту. А учасники — це молоді люди з усіх регіонів України, студенти або спеціалісти віком від 21 до 29 років, які пройшли суворий двоетапний відбір — анкетування та інтерв’ю. Вони вибороли право на стажування в комітетах, секретаріатах і управліннях Верховної Ради України протягом десяти місяців. Головними критеріями відбору претендентів стає їхня громадська активність, досвід роботи, знання мов, беруться до уваги також особистісні якості. За словами координатора Програми cприяння парламенту України Ольги Стефурак, близько 30—40 % стажерів згодом стають якщо не високопосадовцями, то серйозними експертами-аналітиками з важливих державних питань. Цінність програми в тому, що вона готує і постачає у, частiше, заскорузлу вертикаль влади свіжу кров — якісно нових людей, молодих фахівців зі свіжими ідеями і прогресивними поглядами. В Україні Програма діє вже протягом дванадцяти років. Подібні проекти започатковані також у Румунії, Чехії, США. На жаль, на відміну від країн Заходу, її фінансування в нашій країні з кожним роком скорочується — держава відмовляється підтримувати цю ініціативу.
Один із найважливіших пунктів програми — це проведення зустрічей її учасників із авторитетними фігурами з різних сфер суспільного життя, відомими українськими діячами. Цього разу гостем стала головний редактор газети «День». У своєму привітальному слові Лариса Івшина пiдтримала ініціативу впровадження цієї Програми. На її думку, це значний крок на шляху до подолання байдужості з боку молоді до процесів, що відбуваються в нашій державі. Окрім цього, пані Лариса торкнулася багатьох актуальних нині в Україні питань, які аудиторія із запалом обговорювати ще впродовж майже трьох годин. Найгострішими виявилися питання освіти, сьогоднішньої політичної ситуації в країні та світі, питання векторної політики України, обговорювалися також перспективи розвитку та особливості сучасного українського медіа-ринку. Треба сказати, що діалог відбувався доволі жваво. Деякі тези Лариси Івшиної викликали бурхливу реакцію у окремих представників аудиторії і навіть дискусію. Одна з учасниць програми, Марина Руденко, зазначає: «Ця зустріч, як і очікувалося, була дуже цікавою. Теми, які порушувалися, є дуже актуальними, і, на жаль, не обговорюються політиками й на телебаченні так, як це потрібно для того, щоб Україна нарешті отримала патріотичних і свідомих громадян. Пані редакторка — дуже цікава особистість, розвинена, але проста у спілкуванні людина». Марина Завгороднюк з Одеси — теж одна із учасників Програми і, до речі, член Острозького клубу, говорить про необхідність порушення цих тем в українському суспільстві: «Найгострішим особисто для мене є питання самоідентифікації українців і розколу України на західну і східну. Переважна більшість моїх одноліток узагалі не обговорює ці питання, надаючи перевагу тільки тому, що може посприяти їх особистій користі та матеріальному збагаченню. Якщо такі розмови і виникають, то вони мають дуже емоційний характер, бо думки зовсiм протилежні. Але найгірше те, що ми ніяк не можемо навчитися чути один одного, не прагнемо докопатися до суті, а просто намагаємося наполягати на своєму. Під час зустрічі я відчула позитивний внутрішній дискомфорт — багато чого я не знаю і не розумію, але це лише зайвий стимул для пізнання істини.»
Наприкінці зустрічі авторам найцікавіших запитань і найактивнішим учасникам дискусії Лариса Івшина вручила примірники видань із серії «Бібліотека «Дня». Зустріч відзначилася безліччю цікавих думок, детальніше про їх зміст читайте у наступних випусках «Дня».