Перейти до основного вмісту

ЯКIСТЬ ЖИТТЯ

30 серпня, 00:00

На роботу — після тестування

Придатність українців до різних видів робіт визначать лікарі-психофізіологи. Очікується, що найближчим часом у Кодексі Законів про працю України з'являться зміни, що стосуються необхідності проведення психофізіологічної експертизи (ПФЕ). Наразі подібна експертиза проводиться тільки за бажанням роботодавця і тільки застосовно до людей, що виконують роботи підвищеної небезпеки. Водночас, у країнах ЄЕС і в США результати ПФЕ вже давно вимагають для всіх видів робіт.

«На Заході існують різні види тестування, не обов'язково пов'язані з використанням комп'ютера, як у нас, але його проходять працівники всіх сфер діяльності, навіть офісні службовці. Там це сприймається як підтримка, насамперед, «Золотого фонду» трудового колективу, — пояснює начальник відділу ДП «Кримський ЕТЦ», лікар-психофізіолог, Ірина Шкіль. — Психофізіологічний відбір — це частина професійного відбору, спрямована на оцінку індивідуальних якостей людини, зумовлених фізіологічними системами її організму, передусім, вищою нервовою діяльністю. У статтi 5 Закону «Про охорону праці» та наказi МОЗ України № 246 йдеться, що до робіт підвищеної небезпеки допускаються особи за наявності у них висновку психофізіологічної експертизи. А навесні та влітку цього року вийшла низка підзаконних актів, що вимагають висновок ПФЕ для осіб, що виконують роботи на висоті».

Такий вид професійного відбору вже давно був розроблений у США. А 2004 року був адаптований на Україні. У Кримському експертно-технічному центрі психофізіологічне тестування проводять з квітня 2006 року. За цей час його пройшли 1168 кримчан. Приблизно по 100 осіб на місяць.

«Усупереч існуючій помилці, — уточнює Ірина Шкіль, — психофізіологічна експертиза не має нічого спільного з психіатричним обстеженням. Наша мета не підтвердити осудність людини, а визначити відповідність її особистих якостей посаді. Увага, переключення уваги, пам'ять, мислення, швидкість реакції на рухомий предмет, кмітливість, схильність до аналогій, стресостійкість — для кожного типу роботи існує мінімальний набір якостей, які необхідні як для ефективності її виконання, так і для безпеки самих трудящих».

Тестування проводять фахівець психолог і лікар-психофізіолог, а дані обробляються спеціальною програмою, яка надає висновки.

В Україні нараховується близько 40 центрів психофізіологічної експертизи — в регіональних експертно-технічних центрах, в інститутах гігієни праці й на декількох великих підприємствах.

Нагадаємо: з 285 нещасних випадків, що відбулися поточного року на підприємствах Криму, близько 23% сталися з вини психофізіологічних особливостей потерпілих (ослабленої реакції, неуваги, втоми тощо). Схожа ситуація й зі смертельним травматизмом.

У Донецьку знають, як зменшити число ДТП

Нову методику підготовки водіїв у автошколах збираються розробити працівники ДАІ в Донецькій області, які мають намір більше уваги приділяти практичній частині навчання. На їхню думку, робота, яка ведеться сьогодні з питань навчання початківців-водіїв, не відповідає вимогам. Як повідомив начальник управління ДАІ УМВС України в Донецькій області Дмитро Жидков, першим кроком стало посилення практичного етапу, внаслідок чого лише 57% випускників автошкіл складають іспити з першого разу. Непрямим доказом необхідності таких перетворень є статистика дорожньо-транспортних випадків, кількість яких за 7 місяців поточного року збільшилася на 34%. За словами Дмитра Жидкова, за вказаний період в області було скоєно понад 12 тис. ДТП, у тому числі понад 4 тис. ТП із потерпілими. При цьому в аваріях загинуло 365 осіб (у тому числі 11 дітей), а ще понад 5 тис. отримали травми. Загалом же в Україні за 7 місяців кількість ДТП зросла на 25%. Узагалі, згідно зі статистикою, в одному лише Донбасі кожної години відбувається дорожньо-транспортний випадок, у якому травмується одна особа, а кожного дня автомобільні аварії забирають життя двох людей. «За 7 місяців ми перевершили всі показники, в тому числі й щодо загиблих, за останні 10 років. Попри всі заходи та відпрацювання, на жаль, динаміки до зменшення не спостерігається», — зазначив Д. Жидков, додавши, що основна причина такої ситуації — відсутність взаємної поваги між водіями та пішоходами і відсутність поваги до правил дорожнього руху. За його даними, практично кожна десята ДТП у Донбасі трапляється через порушення швидкісного режиму, а також через порушення правил проїзду перехресть чи правил обгону. Окрім того, кожна четверта ДТП відбувається за участю пішохода, а кожна п'ята — з його вини. Зовсім скоро запропоновану методику більш досконалої підготовки водіїв буде закріплено офіційно, а рівнобіжно з нею в області розробляються також нові правила реєстрації автомобілів: на думку донецьких фахівців, старі правила вже давно морально застаріли, повiдомляє Ганна ХРИПУНКОВА, «День».

Українська родина усиновила ВIЛ-інфіковану дитину

Молода родина з Маріуполя офіційно усиновила ВІЛ-інфіковану дитину з дитячого будинку «Малютка» у місті Макіївка Донецької області, передає «Кореспондент». Як повідомили у Маріупольському благодійному фонді «Пілігрим», що допомагав в усиновленні, це перший випадок офіційного усиновлення дитини з ВІЛ-позитивним статусом в Україні. «Раніше в Україні на дітей з таким статусом оформлялося тільки опікунство, на даний момент перед названими батьками поставили умову — усиновити», — повідомили у фонді.

У маріупольців Світлани та Євгенія, які усиновляють чотирирічного ВІЛ-позитивного хлопчика з макіївського дитбудинку, 11 місяців тому народилася дочка. Батьки заберуть свого прийомного сина з дитбудинку зранку 30 серпня. Повідомляється, що недавно біологічна мати хлопчика, якого усиновлять, народила нещодавно ще одну дитину, ВІЛ-статус якої поки не визначений. Молоді маріупольці планують найближчим часом усиновити і це маля.

За даними представника Об'єднаної програми ООН iз ВІЛ/СНІДу Вінея Салданна, в Україні зараз зареєстровано 114 тисяч ВІЛ-інфікованих. Тим часом він вважає, що це офіційна цифра, а за неофіційними даними — 1,4% населення України живе з ВІЛ/СНІДом. За оцінками ВОЗ, сьогодні з ВІЛ-інфекцією в Україні живуть 377 тис. 600 осіб, що складає 1,46% дорослого населення.

23 травня цього року Фонд Олени Франчук «АнтиСНІД» оголосив про нову міжнародну програму дій «На краю», частиною якої став червневий концерт Елтона Джона в Києві. У рамках цієї ж програми було оголошено про реалізацію спільного проекту Фонду Олени Франчук та Фонду Елтона Джона (Elton John AIDS Foundation), на який Фонд «АнтиСНІД» Олени Франчук виділить грант у розмірі $2,5 млн. Проект розрахований на 5 років і спрямований на допомогу дітям, які постраждали в результаті епідемії ВІЛ/СНІДу.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати