Перейти до основного вмісту

Якою буде нова дата виборів?

Між логікою і політичною доцільністю
29 жовтня, 00:00

Юлії Володимирівні впору святкувати чергову тактичну перемогу. Вчора голова Центральної виборчої комісії Володимир Шаповал чесно зізнався: ЦВК не спроможний реалізувати указ Президента від 9 жовтня про проведення дострокових виборів до парламенту. Це можливо зробити лише з порушенням термінів. Так що потрібен новий указ про вибори. І це вже буде третій указ. У вас немає відчуття дежа вю? Повторюється історія річної давності.

Утім, те, що 14 грудня ніяких виборів не буде, було очевидно з самого початку. «День» про це писав відразу після виходу другого указу. Дата 21 грудня також відпадає, якщо до кінця сьогоднішнього дня не з’явиться новий указ (що малоймовірно).

Як пояснив «Дню» народний депутат, колишній член ЦВК Руслан Князевич, вибори можуть відбудуться цього року лише за однієї умови — якщо до наступної середи буде опублікований указ про проведення виборів 28 грудня. Інакше Центрвиборчком знову не вкладеться в терміни.

Очевидно, 28 грудня — погана дата для виборів. Підрахунок голосів припадає саме на різдвяні канікули. Може бути невелика явка. І не лише через те, що електорату обридла політика й люди будуть захоплені новорічною суєтою. Минулого року були внесені зміни до закону про вибори, який скасував відкріпні талони. Це не дозволить значній частині наших громадян проголосувати. Скажімо, студенти поїдуть на новорічні свята додому, а взяти талон і проголосувати в себе вдома вже не зможуть.

Звичайно, оптимально було б провести вибори після новорічних свят. Але тут є один важливий момент — це не вигідно для Президента. Тоді дострокові вибори в Раду стають прелюдією виборів президентських. Або — їхньою генеральною репетицією. Як відомо, сам Президент налаштований очолити блок свого імені. Це означає, що будь-який результат «блоку Ющенка» — це ще й показник особистої популярності Президента. Поки що, за даними «ФГД-Україна», «блоку Ющенка» виборці не збираються віддати більше чотирьох відсотків голосів.

По-друге, перенесення виборів на 2009 рік буде своєрідною демонстрацією слабкості Президента й сили прем’єра.

Який варіант обере Президент — невідомо. За логікою, вибори потрібно провести після Нового року. Але, як відомо, українські політики часто керуються не логікою, а доцільністю.

Насправді, вибори можна провести й до Нового року. Адже провели свого часу третій тур президентський виборів 26 грудня. І нічого, всі бюлетені полічили. І явка була високою.

Зараз, звичайно, такої явки не буде. Але все одно багато експертів прогнозує, що прийдуть 60—70% виборців. Мовляв, українці люблять голосувати. А вибори — це також своєрідна розвага.

ДО РЕЧІ

Нинішній глава держави Віктор Ющенко вже не входить до трійки можливих лідерів президентських виборів 2010 року. Такі дані соціологічного опитування, проведеного Центром ім. Разумкова, представив директор соціологічної служби центру Андрій Биченко, повідомляє ЛІГА. Зокрема, Биченко підкреслив, що якби президентські вибори в Україні відбулися наступного тижня, то 22,8% респондентів підтримали б Віктора Януковича, а 20,5% — Юлію Тимошенко. Більше того, на третьому місці розташувався б Петро Симоненко, за якого готові віддати голоси 5,1% респондентів. Ющенка підтримали б лише 4,9% опитаних. Тому, як підкреслив Биченко, в Україні вже не можна говорити про трійку лідерів на наступних президентських виборах. Зараз, за його словами, лідерів двоє.

Дослідження було проведене з 7 по 19 жовтня, було опитано 10 865 респондентів віком від 18 років у всіх областях України. Теоретична похибка вибірки (без урахування дизайн-ефекту) не перевищує 1% із ймовірністю 0,95%.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати