«Якщо треба — жити тут будемо»
Донецькій владі дали 15 днів на виправлення«Рівень життя донеччан не відповідає тому величезному потенціалу, який зосереджений у Донбасі. Завдання нової влади — змінити цю ситуацію», — так охарактеризував нинішній стан шахтарського регіону державний секретар України Олександр Зінченко під час робочої поїздки в Донецьку область. За його словами, сьогодні Донбас потребує нових моделей управління, реформування вугільної галузі, житлової системи, соціальної сфери, а також залучення іноземних інвестицій та перегляду концепції спеціальних економічних зон. Зокрема, саме ці питання обговорювалися на нараді держсекретаря з мерами міст, головами райдержадміністрацій і керівництвом Донецької області. Також на нараді були присутні керівники провідних підприємств регіону.
Головною метою візиту О. Зінченка на Донеччину була підготовка до майбутнього приїзду Президента України Віктора Ющенка — за його словами, він приїхав у Донецьку область «за дорученням Президента»: «Триває підготовка не просто його візиту, а підготовка програми успішного розвитку регіону. Яким буде регіон, як він виглядатиме не тільки з погляду загальнонаціональних проектів і світового класу проектів», — заявив посадовець. Під час поїздки О. Зінченко відвідав кілька великих донецьких підприємств, по ходу досить різко характеризуючи основні досягнення й недоліки Донецької області.
Зокрема, він торкнувся наболілого питання сепаратизму і зазначив, що «справжня регіональна модель передбачає активну співпрацю, активну інтеграцію», але, на жаль, це поки не є характерним для Донбасу. «Найбільше непокоїть дезинтеграція цього вузлового регіону України, причому навіть всередині самого обласного центру, всередині самого Донецького регіону. Це свідчить про незавершену народногосподарську модель, яка використовувалася», — заявив О. Зінченко. На його думку, жодне з підприємств Донецької області не зможе конкурувати із зарубіжними на українському ринку, якщо не використовуватиме саме регіональну модель співпраці.
Завершуючи огляд підприємств, держсекретар на втіху керівництва регіону зауважив, що він побачив «багато позитивів», про що й доповість Президентовi. Але головний удар підстерігав керівництво регіону вже на заключній нараді, на якій О. Зінченко вимагав від присутніх викладу їхніх «непричесаних думок» і досить жорстко підбив підсумки свого візиту в область: «хребет корупції й тіньової економіки в Донецькій області не зламано», досі ключовою проблемою є бідність трудящих; модель влади, що існує на Донеччині, не відповідає демократичним стандартам, а боротьба з організованою злочинністю та зловживаннями ведеться більше на папері, ніж у реальності... Також, на думку секретаря, на Донеччині потрібно приділяти значно більше уваги питаннями розвитку агропромислового комплексу і, зокрема, проблемам збереження й поліпшення системи шкільної освіти на селі. Оцінюючи ж роботу глави Донецької обласної адміністрації Вадима Чупруна, Олександр Зінченко заявив: «Ми розраховували просунутися набагато більше й далі, справжню роботу не проведено». Ключем до цієї роботи держсекретар назвав кадрову політику. Бiльше того, О. Зінченко навіть погрозив В. Чупруну відставкою, реагуючи на репліку останнього: «Ми вам не дозволимо нагнітати ситуацію!», вимовлену на адресу члена політради партії «Народний союз «Наша Україна» Сергія Зікеєва, який звинуватив обласну адміністрацію в тому, що вона зберігає систему влади, створену за Кучми, а також у масових заворушеннях під час телемосту Президента. Ці обвинувачення обурили губернатора Донеччини, однак О. Зінченко його обурення не поділяв. За його словами, у разі повторення такого недемократичного ставлення до виступаючих «чиновника буде знято з роботи негайно».
Держсекретар «дав» керівництву області й донецькому бізнесу 15 днів до візиту в Донецьк Президента, щоб «почути» Віктора Ющенка, і запевнив: «У Донецьк будемо приїжджати стільки, скільки треба, щоб забезпечити результат. Якщо треба — жити тут будемо».