Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Якщо вас дістало сміття

Активісти вимагають від Мінприроди швидше доопрацювати законопроект про відходи
26 березня, 19:29
ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

На мапі України, зробленій з поліетилену, активісти показували громаді та чиновникам із Міністерства екології та природних ресурсів, де розташовані сміттєві полігони і звалища. Їх у нас близько 40 тисяч. Більшість використали свій потенціал. При цьому в Україні щороку накопичується 12 мільйонів тонн нового сміття. Закривати старі й відкривати нові полігони, на думку екологів, — не вихід. Потрібна стратегія поводження з відходами, яку Мінприроди мало прописати в рамковому законопроекті «Про управління відходами».

Втім, те, що закладено в документі, не бачили ні пересічні українці, ні спеціалісти з теми. Тож кілька громадських організацій, зокрема міжнародна благодійна організація «Екологія-Право-Людина», ГО «Україна БЕЗ сміття», ГО «Друге життя» і «Реанімаційний пакет реформ», прийшли 26 березня до Мінприроди з кількома вимогами.

По-перше, ознайомити громадськість із текстом законопроекту «Про управління відходами». Як додала засновниця ГО «Україна БЕЗ сміття» Євгенія АРАТОВСЬКА, у відповідь на запити у відомстві пояснювали, що документ не зобов’язані виносити на громадський розгляд. Також активісти вимагали прискорити погодження законопроекту в інших міністерствах, бо, наприклад, у Міністерстві економічного розвитку і торгівлі він пролежав майже п’ять місяців.

Крім цього, активісти закликали Мінприроди готувати інші законопроекти щодо відходів електричного та електронного обладнання, батарейок, акумуляторів тощо. Без цього неможливо розвивати інфраструктуру поводження з відходами. Хто вже добросовісно взявся сортувати сміття вдома, як того вимагає понад рік Мінприроди, знає, що не все можна здати до пунктів вторинної переробки.

«Це не є пріоритетами Мінприроди, Мінрегіону чи Верховної Ради. Міністерства стримують ініціативи громадськості, бізнесу та органів місцевого самоврядування щодо реформування галузі управління відходами», — констатують в МБО «Екологія-Право-Людина».

Друга вимога спільноти — реальна реформа Державної екологічної інспекції. Так, в організації «Екологія-Право-Людина» вважають, що потрібно відкликати законопроект про Державну природоохоронну службу і спільно з експертами напрацьовувати проект закону, який забезпечить не просто зміну вивіски, а створення незалежного й дієвого екоконтролю.

«Якщо вас також дістало, що в Україні 40 тисяч звалищ, немає баків для сортування, не приймаються від населення ліки і небезпечні відходи, всі напрацювання тримаються на плечах купки активістів — долучайтеся: пишіть пост, робіть фото зі сміттям, ставте хештег #ДЕЗАКОН, тегайте міністра Остапа Семерака, — закликала у «Фейсбуці» Євгенія Аратовська. — Наш план такий — змусити міністерство показати текст рамкового законопроекту, опрацювати його з експертами (на нашу думку, там є з чим працювати) і подати на голосування у ВРУ».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати