Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

«За п’ять хвилин»

У донецькій «ІЗОЛЯЦІЇ» показують «екскурсію містечком Ржавчино»
21 січня, 11:32
«УСІ МИ ВИЙШЛИ З ХОЛОДИЛЬНИКА», — КАЖУТЬ УЧАСНИКИ ЖУЖАЛКИ. РОМАН ЮХИМЧУК ПОЯСНЮЄ: «БАГАТО ЛЮДЕЙ ДОБРЕ ПАМ’ЯТАЮТЬ РАДЯНСЬКІ ЦІНИ НА КОВБАСУ ТА ІНШІ ПРОДУКТИ — ІСНУВАВ ПЕВНИЙ КУЛЬТ ЇЖІ. ХО­ЛО­ДИЛЬ­НИК — ОБРАЗ «ВИХІДНОЇ ТОЧКИ», З ЯКОЇ ВСІ МИ З’ЯВИЛИСЯ І ЗВІДКИ ЩЕ НЕ ВИЙШЛИ ПОВНІСТЮ» / ФОТО ОЛЕКСАНДРА ЄРМОЧЕНКА

У Донецьку відкрилася виставка «За п’ять хвилин». Учасники проекту — донецька художня група жyжалка, місце проведення — простір МЕДПУНКТ на території Фонду «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив».

У складі жyжалки — три фотографи-аматори: Віктор Засипкін, В’ячеслав Соколов та Роман Юхимчук. Мистецька група асоціює фото із «жужалкою» — вугільним шлаком, який використовують у побуті — мовляв, обидві ці речі банальні та їх знецінено через їхній надлишок. Більше року об’єднання робить журнал-самвидав «Жужалка», який присвячено фотографії, і «За п’ять хвилин» — спроба перенести у тривимірний простір матеріали цього видання.

Куратор проекту Вікторія Іванова розповідає: «Мене цікавить підхід жyжалки до використання фотографії у художній оповіді. Хлопці беруть об’єкти з контексту, що легко читати, і з них, як зі складів, створюють слова, речення, тексти, що наштовхують нас на певні думки. І це — не лише інтелектуальна історія, під час перегляду таких робіт розумієш, що їхній зміст стосується тебе як частини суспільства».

«За п’ять хвилин» — своєрідна екскурсія містечком Ржавчино. Цей «населений пункт» — узагальнений образ індустріальних куточків Донбасу, більшість фото, які змальовують його, зроблено у Єнакієвому. Сірі знімки фабричних труб та церков, строкаті вуличні пейзажі — кожний знайде у Ржавчино місце до душі. Візуальний ряд доповнює аудіорозповідь про вигадане місто. З’ясувалося, що Ржавчино — ідилічна територія, де у людей є житло, соціальні гарантії та висока зарплатня, тут пишаються своїми сталеварами та інститутом соціальних досліджень на чолі з академіком Нічувко.

Відвідувачів «павільйону Ржавчино» вітає відкритий холодильник «Донбас». Агрегат обклеєно наліпками з колоритними радянськими автомобілями. Учасник жyжалки Роман Юхимчук пояснює: «Багато людей, мої батьки, наприклад, добре пам’ятають радянські ціни на ковбасу та інші продукти — такий собі культ їжі. Холодильник — образ «вихідної точки», з якої усі ми з’явилися та ще не вийшли повністю».

Поруч із холодильником — фотографії сплячих люмпенів, які «законсервовано» у трилітрових банках з бульбашками. Мабуть, так відпочивають щасливі мешканці Ржавчина. По стінах — тексти про теорію хаосу та ребуси з фотографій. Роман Юхимчук зізнається: «Добре фотографувати місця, у яких прожив певний час. Тому для мене найкращий об’єкт — Донецьк. Взагалі фотоапарат завжди зі мною: захотів, поїхав, познімав. Ми не заробляємо фотографією, усе це — у вільний від роботи час. Особисто я працюю економістом».

Під час виставки хлопці з жyжалки готуватимуть нові випуски свого самвидаву. Щосуботи в «ІЗОЛЯЦІЇ» триватиме «Совмаст» — від російського «совместная мастерская». Цей проект — нащадок «Свомасів» (від російського «свободная мастерская») — вільних художніх майстерень, які існували у Радянському Союзі у 1920 роках. Учасник жyжалки Віктор Засипкін каже: «Опрацьовуватимемо частково ідеї, що сформовано, підбиратимемо фото, займатимемося версткою. Створено простір для спілкування, в якому можна буде спостерігати за нашою роботою або показувати свої творчі знахідки».

Також із четверга по неділю будь-хто зможе прийти до МЕДПУНКТУ та попрацювати. «Пропонуємо скористатися нашим приміщенням для роботи: є Інтернет, проектор, місця для сидіння. Сподіваємося, що із стерильного простору галерея перетвориться на щось динамічне», — очікує Вікторія Іванова.

Виставка «За п’ять хвилин» триватиме до 17 березня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати