За їжу!
«Харчова» захворюваність збільшилась на 42 вiдсоткиУчора Міністерство охорони здоров’я спільно з інститутом гастроентерології АМН України та компанією «Солвей Фармацевтікалс» провели науково-практичну конференцію з проблем хвороб органів травлення та застосування нового покоління ліків для лікування цих захворювань.
Від легкого печінкового чи шлункового нездужання страждає в своєму житті, напевно, кожен, але, на жаль, далеко не всі звертаються з цього приводу до лікарів і тим більше приймають курсові препарати, які зменшують біль і поліпшують травлення. Саме тому офіційна статистика з гастроентерологічних захворювань в Україні може бути лише вершиною айсберга в порівнянні з реальними показниками. Щоправда, і ті дані, що є, не можна вважати оптимістичними. У період з 1990 року захворюваність і поширеність захворювань органів травлення, як загалом, так і за окремими нозологічними одиницями збільшилася на 42,2 відсотка. Природно, що причиною такого «ренесансу» є всесвітній бич — неправильне харчування. Незважаючи на загрозливі заяви гастроентерологів про те, що під’їдання на ходу, зловживання фаст-фудами, а також продуктами швидкого приготування є прямим шляхом до лікарні, — темп життя й мода на подібну їжу бере своє. Результатом неправильного харчування стає порушення мікрофлори внутрішніх органів — дисбактеріози, до чого призводять зловживання м’ясом, білим хлібом і відсутність в меню фруктів і овочів. Щоправда, неможливо проігнорувати як причини, що впливають на поширення захворюваності органів травлення, і національні особливості. За словами доктора медичних наук, віце-президента української асоціації гастроентерологів Ірини Дегтярьової, алкоголь, переїдання та зловживання жирними продуктами — каталізатори розвитку хвороб органів травлення. Не останню роль в збільшенні захворюваності відіграє стиль життя і прибутки населення, які не дозволяють купувати такі корисні, особливо взимку, фрукти й овочі.
На сьогоднішній день найактуальнішою проблемою є те, як мінімізувати наслідки цих чинників. За словами фахівців, сьогодні вже не рідкість, коли діти народжуються з муковисцидозом, тобто з яскраво вираженою зовнішньосекреторною недостатністю, що тут же робить їх залежними від ферментних препаратів. Кожний прийом їжi супроводиться для них декількома капсулами препаратів, які практично не виготовляються в Україні. Свого роду панацеєю, на думку головного гастроентеролога Міністерства охорони здоров’я Юрія Філіппова, є нещодавно презентований препарат Креон, який відразу ж було включено до національного переліку основних (життєво важливих) лікарських препаратів, оскільки, подібно до інсуліну для діабетиків, є стимулятором життя для хворих, котрі страждають ферментативною недостатністю. Але, як кажуть медики, існує ще один засіб, і досить простий — регулярне, збалансоване і правильне харчування, при якому не збільшується рівень холестерину та цукру в крові.