Перейти до основного вмісту

Загроза приєднання України до Митного союзу не «за формою», а «по суті» — реальна

Андрій НОВАК: «...Але російській стороні потрібен саме політичний акт підкорення України. Якщо наша влада складається не із самогубців, то вони не підуть зараз на цей крок»
17 грудня, 11:14

Сьогодні президенти України та Росії Віктор Янукович і Володимир Путін проведуть шосте засідання російсько-української міждержавної комісії.

Як анонсувалося напередодні в Москві, Віктор Янукович та Володимир Путін підпишуть ряд угод і меморандумів про співробітництво. Але жоден із паперів не передбачає, по суті, вступу чи приєднання України до Митного союзу. У цьому, зокрема, переконували напередодні в Міністерстві закордонних справ України, яке, власне, відповідальне за підготовку цих документів до підписання. «Я бачив ці документи — вони проходили через МЗС. Підписуватимуться меморандуми, протоколи про наміри, угоди — вони доступні в Інтернеті й жодним чином не стосуються нашого співробітництва, тим паче — приєднання до Митного союзу», — цитує заступника міністра закордонних справ Андрія Олефірова «Радіо Свобода». Представник МЗС уточнив, що йдеться про документи, які стосуються лише двосторонньої співпраці України і Росії, зокрема економічної, а також мобільності, розвитку прикордонної інфраструктури. «Я не бачу жодних загроз», — наголосив Олефіров.

У тому, що Україна ні в якій формі не збирається 17 грудня приєднуватися до Митного союзу, запевнив і сам прем’єр-міністр України Микола Азаров. «Серед цих документів, зокрема, Протокол про постачання товарів за виробничою кооперацією 2014 року (це фактично виробнича програма на наступний рік для наших найбільших машинобудівних підприємств), Меморандум про спільні дії з організації будівництва транспортного переходу через Керченську протоку, Угода між Кабінетом Міністрів України та урядом Російської Федерації про практичне організаційно-технічне забезпечення спільного контролю в пунктах пропуску через українсько-російський державний кордон. От усі ці питання, які ламають нашу двосторонню торгівлю. Всі ці питання, над якими ми працювали понад два роки. Зараз ми близькі до вирішення цих питань... Крім того, хочу наголосити, що під час шостого засідання міждержавної комісії планується підписати План дій з урегулювання торговельних обмежень у двосторонній торгівлі між Україною та Росією на 2013-2014 роки. Відразу хочу припинити спекуляції: ніяких розмов про Митний союз не буде, ніяких документів уряд не готує. Я наперед хочу попередити ці спекуляції. Тому зараз відповідально про це заявляю», — заявив він, відкриваючи засідання Кабінету Міністрів України.

Експерти «Дня» більш обережні у висновках. Політика, яку протягом останніх декількох років, а надто останніх тижнів, вибудувала влада, переконала: вірити словам, щонайменше, наївно. Відтак без ознайомлення з текстом усіх документів, які завтра повезе на підпис офіційний Київ до Москви, ніхто з експертів гарантувати збереження самостійності України, насамперед економічної та політичної, не береться. Так, зауважив голова Комітету економістів України Андрій НОВАК, ризик того, що Україна сьогодні, по суті, економічно інтегрується в Митний союз, цілком реальна. «Але російській стороні потрібен саме політичний акт підкорення України. Якщо наша влада складається не із самогубців, то вони не підуть зараз на цей крок. Хоча знайти логіку в їхніх діях після 29 листопада важко. Там лише — особиста мотивація, яка важко піддається прогнозуванню», — зауважує в коментарі «Дню» А. Новак. Але, за його словами, не виключено, що ми так і не матимемо доступу до всіх паперів, які будуть підписані сьогодні в Москві. «Ймовірно, буде оголошена лише меморандумна частина, а власне суть домовленостей — ні. Ми вже бачили такі приклади в роботі попереднього уряду також», — коментує А. Новак.

До слова, попри всі «запевнення» влади щодо вільного доступу в Інтернеті, нам вдалося знайти лише два розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2013 року «Про підписання Протоколу між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про постачання товарів за виробничою кооперацією 2014 року» і «Про підписання Угоди між Кабінетом Міністрів України та Урядом Російської Федерації про спільні дії з організації будівництва транспортного переходу через Керченську протоку». А поки що ми зосередились на детальному аналізі риторики влади про архіважливість цих домовленостей, зокрема для українського машинобудування, металургії та енергетичної галузі. Детальніше про це читайте в матеріалах на сторінці «Економіка».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати