Перейти до основного вмісту

Залучити професіоналів

За новим законопроектом медики отримають більше автономії, а сімейні лікарі — можливість приватної практики
29 травня, 11:15
ФОТО КОСТЯНТИНА ГРИШИНА

Згідно із законопроектом «Про лікарське самоврядування», що нині перебуває на стадії розробки, ліцензування лікарів здійснюватимуть не міністерські спеціалісти, а представники профільних медичних організацій. Це допоможе розширити можливості участі професіоналів в управлінні системою охорони здоров’я. Міністр охорони здоров’я Олег Мусій зазначає, що окрім держави, яка сьогодні монопольно керує системою охорони здоров’я, професіонали, які працюють у цій сфері, також будуть допущені до управління. З цією метою професійним асоціаціям, які сьогодні функціонують на громадських засадах, буде надано правовий статус.  Також планується здійснювати оплату лікарів за контрактом. Сімейні лікарі отримають можливість приватної практики.

Законопроект «Про лікарське самоврядування» планують прийняти до осені. Тоді прописаний у ньому механізм зможе запрацювати вже у 2015 році. Цей законопроект розроблений у рамках задекларованої міністерством глибинної реформи системи охорони здоров’я.

Віталій СКОРОХОДОВ, експерт сектору охорони здоров’я «Фонду громадської безпеки»:

— Позитивний момент у нововведеннях такий, що лікаря будуть оцінювати суто професіонали в його ж галузі. Зараз цією справою займається не асоціація, а усі спеціалісти з обласного відділу здоров’я. Ще один позитивний момент полягає у тому, що частину повноважень з обласних відділів охорони здоров’я передадуть безпосередньо лікарням.

Але є й ряд негативних моментів. В розвинутих країнах не існує посади головного лікаря, там є директор лікарні, який виконує економічні функції. Також окрім головного лікаря є ще ряд керівників. Всі вони поки збережуться. Другий момент — це оплата лікарів за контрактом. Тут прихований підводний камінь. Зараз за контрактом працюють лише головні лікарі, які підписують його з обласними органами управління. Звичайні лікарі будуть підписувати ці контракти з головним лікарем, тому швидше за все на оплату їх праці та можливі умови впливатиме не об’єктивна оцінка, а їхні відносини з головним лікарем. Всі спеціалісти, «незручні» керівництву, можуть і не підписати контракту.

Проект декларує, що лікарі отримають більшу свободу у діях, але це не так. У 2015 році ми плануємо перейти до страхової медицини. У такому випадку, як і якими ліками лікувати пацієнта, диктуватимуть страхові компанії. Негативне й те, що сімейних лікарів хочуть зробити приватними. Важко сказати, хто тоді буде до них ходити, а головне, хто платитиме за їх послуги. На державу сподіватися не варто, адже фінансування зараз мінімальне.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати