Замахнулись на «святе»
Кумівство в політиці пропонують заборонити. Односельців та сусідів по дачі поки не чіпатимуть![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20050622/4110-2-1.jpg)
«Використання родинних зв’язків для просування по службі є однією з серйозних проблем українського політикуму», — заявив учора в розмові з кореспондентом «Дня» народний депутат Ігор Шурма (фракція СДПУ(О)). Відтак напередодні депутат Шурма вирішив замахнутися на «святе» української політики, подавши законопроект про заборону непотизму (кумівства).
Непотизм (від лат. nepos, род. в. nepotis — онук, племінник) — роздача римськими папами заради зміцнення своєї влади прибуткових посад, вищих церковних звань, земель родичам, свідчить «Большой Энциклопедический Словарь». У переносному смислі — кумівство. Непотизм був поширений у XV—XVI ст. Можна додати, що й для України XXI сторіччя це явище дуже характерне. «День» чимало писав про «родинно-дружні» принципи формування списку «Нашої України» перед парламентськими виборами 2002 року і про те, що згодом з цього вийшло. Однак нинішня владна вертикаль сформована за схожими принципами — хіба що із квотним домішком...
За словами пана Шурми, в Західній Європі табу на використання родинних зв’язків у кар’єрних цілях — звичайне явище. Та оскільки там політики — теж люди, і, попри всі заборони, дехто з них таки намагається прилаштувати «бідних родичів» у «теплі місця», час від часу проводяться розслідування подібних фактів. І небезрезультатно — часом це призводить до відставок загальноєвропейського значення. «Зокрема, у 1999 році Єврокомісія повністю пішла у відставку в зв’язку з використанням її членами службового становища при працевлаштуванні родичів. Через два роки за аналогічне була звільнена єврокомісар з питань освіти, — зазначає автор законопроекту. — А нещодавно порушувалося питання про відставку голови Єврокомісії у зв’язку з тим, що у нього виявилися родинні зв’язки з грецьким мільярдером».
В Україні, на думку народного депутата, родинні зв’язки у владних коридорах переплелися ще тісніше. А тому, мовляв, саме час починати боротьбу з подібним явищем. «Оскільки Україна рухається в Європу, треба впроваджувати європейські норми публічної політики», — переконаний І.Шурма. Поданий ним законопроект передбачає внесення змін і доповнень до двох законів — про корупцію та про державну службу. В останньому пропонується запровадити статтю, яка прямо забороняє використання родинних стосунків для працевлаштування. Парламентарій переконаний: якщо колеги по залу справді стурбовані тим, щоб викорінити корупцію, вони його позицію підтримають і законопроект буде схвалено.
Щодо актуальності порушеної проблеми важко не погодитися: усім, хто бачить вітчизняних політиків не лише на екрані телевізора, відомо, що мало не в кожного другого депутата, міністра чи губернатора при близькому розгляді віднайдеться цілий «спрут» родинних зв’язків в органах державної влади. Водночас звідси і ...нереальність, принаймні на перший погляд, схвалення подібної ініціативи. Якщо «розбиратися» з кожним фактом кумівства, доведеться робити ще одну кадрову революцію, можливо, навіть масштабнішу за ту, яку здійснив Президент Ющенко, звільнивши 18 тисяч чиновників старої команди. Є в цій проблемi ще один аспект. Власне, пан Шурма не пропонує нічого нового: зловживання службовим становищем, у тому числі для протегування родичам, і так знаходиться поза рамками закону. На думку політолога Володимира Бондаренка, «забороняти використовувати на службі родинні зв’язки — все одно що видати окремий закон про заборону хабарів. Звучить начебто благородно, однак хто повірить, що після появи такого законодавчого акту випадків хабарництва поменшає?» Сам Ігор Шурма зізнається, що без подібного закону можна було б запросто обійтися. Але — тільки в тому разі, якби можновладці самі мали почуття міри та утримувалися від надмірного протегування дітей, племінників, зятів, невісток, кумів та сватів.
На думку політолога Віктора Небоженка, законопроект Ігоря Шурми не має шансів на утвердження. «Кумівство є одним із найпотужнiших механізмів солідарності в українському суспільстві. Крім того, на базі родинних зв’язків побудовано найпотужніші українські економічні угруповання, і спроба заборонити їх неминуче наштовхнеться на їхню протидію», — переконаний експерт.