ЗАПИТАННЯ «Дня»
З ким, найвірогідніше, у майбутньому парламенті об’єднається блок «Наша Україна» — з блоком Тимошенко чи екс-ТУНДРою?![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20011124/4216-2-2.jpg)
Сергій ТЕЛЕШУН , політолог, президент фонду «Співдружність»:
— По-перше, необхідно, щоб ці виборчі блоки подолали 4-відсотковий бар’єр. По- друге, подолавши його, стали реальними суб’єктами політичного процесу, тобто могли формувати парламентську більшість і домінувати у ній. По-третє, треба знати, хто з особистостей, котрі представляють «Нашу Україну», «За єдину Україну» і блок Тимошенко, виявиться у Верховній Раді. Оперуючи цими фактами, можна говорити про те, що буде формуватися парламентська більшість та з ким ці політичні сили захочуть об’єднатися.
Потрібно зазначити, що блоки «За єдину Україну», а ще більше «Наша Україна» представлені досить різновекторними персоналіями у своїх економічних, політичних та особистих інтересах. І саме від кількості депутатів, котрі представляють ці блоки у парламенті, буде залежати їхня манера поведінки. Мені здається, що якщо пройдуть до парламенту сьогоднішні політичні діячі, які домінують у «Нашій Україні», то вони будуть шукати компромісу та погодження з тих або інших питань з фракцією «За єдину Україну». Але якщо блок Ющенка набере більше голосів, тобто буде представлений досить різними людьми, котрі мають опозиційні настрої та свої види на виконавчу владу, тоді не виключено, що частина з них стане прихильниками більш радикальної опозиції.
Важливим чинником для об’єднання будуть проблеми, що розглядаються парламентаріями. Адже більшість — це не просто затверділа технологія, а технологія, яка базується на питаннях, що стосуються консолідації досить різних людей: керівництва ВР, виконавчої влади.
Сьогодні говорити про більшість, про те, що лідери блоків визначилися, як вони будуть діяти далі, ще дуже рано. Я впевнений, що кожен з лідерів реально бачить себе керівником і вважає себе більш досвідченим по відношенню до партнерів. Але на даний момент всі навіть не мають у своєму розпорядженні можливостей для формування більшості. До того ж багато залежить від виконавчої влади, від її поведінки, бажання і професіоналізму.
Олександр ДЕРГАЧОВ , політолог:
— На сьогодні немає сумнівів, що блок Ющенка та його фракція, якщо залишиться єдиною, що також ще не дуже гарантовано, стане матеріалом для формування пропрезидентської більшості. І екс-прем’єр не буде там грати головну роль. Його будуть використовувати для того, щоб добитися лояльної більшості. Але будь-яким чином будуть перешкоджати тому, щоб Ющенко став формальним лідером і у парламенті, і, тим більше, в уряді. Лідер «Нашої України» розглядається як конкурент, можливості якого проте потрібно використати. Тобто ті, хто не готовий голосувати за очевидно пропрезидентські сили, хто відносить себе якщо не до протестного, то принаймні нонконформістського електорату, можуть проголосувати за Ющенка. А він, за логікою речей, загалом буде підтримувати цю стратегію. Екс-прем’єр буде вимушений увійти до парламентської більшостi, де головну роль будуть грати представники блоку «За єдину Україну». Не варто також забувати про СДПУ(о) та Зелених. Все це — складові майбутньої парламентської більшості.