Перейти до основного вмісту

Зазіхання на свободу слова

У Раді зареєстровано проект, який передбачає кримінальну відповідальність за наклеп та образу
25 липня, 00:00

Офіційні канікули Верховної Ради не стають перешкодою для законотворчої діяльності депутатів. Нещодавно у парламенті зареєстрували законопроект Віталія Журавського від Партії регіонів, котрий передбачає покарання за наклеп і образу — повідомляє сайт Ради. «Сьогодні будь-який журналіст може написати про людину що завгодно, опустити її нижче плінтуса, довести до інфаркту або відправити на той світ, а за це відповідальності — нуль», — заявив депутат ЗМІ.

Запропонований проект, як і багато попередніх, здивував своєю «новизною»: фактично він є поверненням до радянської системи врегулювання цього питання. У ньому задекларовано можливість притягнення кривдника до сплати компенсації чи навіть кримінальної відповідальності. Наклеп («поширення завідомо неправдивої інформації, що ображає честь і гідність людини або підриває його репутацію») коштуватиме від 500 до 5000 неоподатковуваних мінімумів (від 8500 грн до 85 тис. грн). Також зловмиснику загрожуватимуть виправні роботи чи арешт від 3 до 8 місяців. Погіршення стану здоров’я потерпілого у зв’язку з поширенням неправдивої інформації може обернутися позбавленням волі на термін від 3 до 5 років. Образа («приниження честі та гідності іншої людини, виражене в непристойній формі») розцінюється як менш тяжкий злочин і обійдеться у суму від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів (від 8500 до 17 тис. грн) або виправними роботами строком до одного року.

У пояснювальній записці до законопроекту Журавський наводить приклад Росії. Східний сусід ухвалив схожий закон менш ніж місяць тому. Однак Володимир Путін наполіг на відмові від норми про ув’язнення. Як буде у нас?

Чергове мавпування закону не апробували депутати як із опозиції, так і з більшості. В інтерв’ю виданню «Комерсант-України» регіонал Сергій Головатий зауважив: «Якщо Журавський хоче прогнутися перед Путіним і добивається, щоб Україна стала другою Росією, Азербайджаном, Китаєм або Північною Кореєю, то нехай він і далі продовжує в тому ж дусі!» Зокрема він додав, що такий проект суперечить Європейській конвенції з прав людини, практиці європейського судочинства, принципам членства України в Раді Європи і принципам євроінтеграції. Захід декриміналізував статтю, котра декларує покарання за наклеп та образу.

Регіонал Володимир Олійник вважає законопроект про наклеп кроком назад. «Нам потрібно максимально декриміналізовувати відповідальність у сфері людських стосунків, — сказав він «Дню», — моральні збитки здоров’ю чи життю, які можна оцінювати по-різному, слід розглядати в рамках цивільного законодавства і карати гривнею». Зокрема нардеп зазначив, що у провідних країнах Заходу таких законів немає, тому що вони суперечать європейським стандартам.

Проти вищезгаданої законодавчої ініціативи висловився і глава парламентського комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Віктор Швець. Він заявив, що його комітет не підтримає проект Журавського, мотивуючи це тим, що питання стосовно наклепу й образи вже врегульоване чинним законодавством. «Ми йдемо шляхом гуманізації кримінального законодавства, за значну частину господарських злочинів зараз передбачається адміністративна відповідальність, тому повертатися до старих норм ми не будемо», — додав він.

Володимир Чемерис, член правління Інституту економіко-соціальних досліджень «Республіка», у розмові з «Днем» відзначив, що ухвалення такого закону призведе до серйозного обмеження права громадян на критику діяльності чиновників та влади. «Критика може бути розцінена як наклеп, за який передбачено кримінальну відповідальність», — пояснив правозахисник.

Побоювання щодо правомірності судових рішень у справах про наклеп і образу та дотримання свободи слова висловив опозиціонер Юрій Стець. «Будь-який дурень від влади, коли захоче покарати журналіста, піде в суд, дасть грошей судді, й на цьому для журналіста все закінчиться!

Не зважаючи на тотальну критику ВР, яка, на думку багатьох політологів, делегітимізувала себе давно, депутати гнуть своє. Курс на закручування гайок, схоже, один із основних векторів, якого влада притримується неухильно. До того ж, чергова спроба підглянути до сусіда вкотре продемонструвала якість українського парламентаризму.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати