Перейти до основного вмісту

Звіт про візит

У США не поділяють оптимізму Януковича
09 грудня, 00:00

Учора прем’єр-міністр України Віктор Янукович доповів Президенту Віктору Ющенко про результати чотириденного візиту до США. Як повідомили в прес-службі Президента, у ході зустрічі на Банківській голова держави і уряду говорили про минулий візит Януковича до США й виконання ним поданих для цієї поїздки Президентом директив. Торкаючись питань зовнішньої політики, вони також обговорили майбутній візит президента Росії Володимира Путіна й запланований до підписання під час візиту Путіна План дій «Україна — Росія» на 2007—2008 роки й декларацію стратегічного партнерства. Схоже, що нещодавня «директивна» суперечка між українським Президентом і прем’єр-міністром напередодні приносить свої результати. Не виключено, що більше у відносинах між главою держави і уряду не буде питань стосовно необхідності ухвалення директив щодо майбутніх поїздок голови уряду.

Сам український прем’єр позитивно оцінює свій заокеанський візит. «Наскільки я розумію, з тієї інформації, яку отримав Президент, нема підстав жодних говорити про те, що ця поїздка мала для нас якісь негативні наслідки для України», — сказав Янукович журналістам після зустрічі з президентом. В оточенні прем’єр-міністра також задоволені результатами візиту до США. Одна із учасниць цього візиту Ганна Герман навіть повідомила, що під час зустрічі із сенатором Річардом Лугаром той називав прем’єр-міністра своїм другом і «напророчив» йому довге перебування на прем’єрській посаді.

Однак, слід зазначити, що у самих США не поділяють оптимізму українського прем’єра і більше того — ставлять під сумнів заяви прем’єр-міністра Віктора Януковича у Вашинґтоні про його наміри боротися з корупцією та створювати сприятливий інвестиційний клімат в Україні. Колишній посол США в Україні Стівен Пайфер звернув увагу на запровадження українським урядом експортних квот на зерно, що відвертає інвестиції у сільськогосподарський сектор. «Прем’єр зробив декілька добрих заяв щодо боротьби з корупцією. Але в останні місяці ми отримували інформацію про те, що Податкова адміністрація повертається до політики фаворитизму. Боротьба з корупцією має стосуватися і Податкової адміністрації», — цитує слова Пайфера «Радiо «Свобода». Торкаючись питань зовнішньої політики, Пайфер відзначив, що зараз Україна ризикує втратити динаміку у відносинах з НАТО, а це може призвести до втрати всередині самої організації зацікавлення в українському членстві. Американського дипломата дивує, що під час свого візиту до Вашинґтона Віктор Янукович так і не пояснив, чи бачить він Україну частиною Альянсу. Пайфер головним завданням українських посадовців Пайфер називає все ж узгодження поглядів щодо зовнішньої політики держави. «Складається враження, що існує конкуренція у сфері зовнішньої політики. А це не сприяє довірі до Президента, прем’єр-міністра та України», — наголосив він.

КОМЕНТАР

Костянтин ГРИЩЕНКО , екс-міністр закордонних справ:

— Саме головне, що була можливість представити в ході зустрічей з політичним керівництвом США програму і мотивації українського уряду на найближчу і довгострокову перспективу і тe, що в особі прем’єр-міністра, який очолює коаліційний уряд, вони мають надійного партнера, з яким можуть працювати. Зустрічі відбулися у всіх гілках влади, які мають визначне значення для наших двосторонніх відносин. Дуже важливою складовою був виступ Януковича на дуже представницькому і унікальному по складу учасників інвестиційному форумі, присвяченому Україні. Щодо виступу Пайфера, хочу зазначити, що його треба дивитися в повному контексті. І до того ж, він висловлював свою думку і свої побажання, щоб було б важливо посилити в плані того месиджу, який надав прем’єр-міністр у своїй оцінці, що є певні складнощі в реалізації програми боротьби з корупцією, зокрема в тому, що стосується повернення НДС і встановлення квотування. З цього питання на політичному рівні запитань до прем’єр-міністра фактично не було. Що стосується квотування, то уряд працює над цим і намагається забезпечити стабільність ринку в середині країни, а з іншого боку — створити прозорі та зрозумілі правила гри як для внутрішніх трейдерів, так і міжнародних компаній, які працюють на ринку.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати