Бар’єри для інвестицій
Рада інвесторів при Кабінеті Міністрів просить парламент терміново розглянути 31 законопроект для поліпшення інвестиційного клімату в країні.
Протягом першого півріччя 2008 року до України надійшло $6,1 мільярда прямих інвестиції зі 124-х країн світу. До десятки найбільших інвесторів, на які припадає 82% всіх вкладень, традиційно зарахували Кіпр, Німеччину, Нідерланди, Австрію, Велику Британію, Російську Федерацію, США, Британські Віргінські острови та Францію. Цифри могли бути й більшими, визнають у головному економічному відомстві країни. Але на інвестиційну привабливість України постійно щось впливає.
За словами співголови Ради інвесторів при Кабінеті Міністрів України Сергія Тігіпка, економічна ситуація в країні поки що на «прийнятному рівні», але існує ряд проблемних моментів. Зокрема, ускладнений доступ до зовнішніх запозичень, зростання кредитних ставок, падіння цін на основні товари українського експорту. Додаються до цього й чвари всередині української влади. Бізнес позитивно оцінює ситуацію, коли немає єдиної центральної влади, коли відбувається політична конкуренція, вважає він. «Але, з іншого боку, я хотів би, щоб демократична коаліція, якщо вона відновиться, повернулася до того, що вона собі запланувала на початку. До тих сотень законів, у тому числі й зі створення умов для роботи бізнесу (і вітчизняного, і західного), котрі вона обіцяла змінити», — підкреслив Тігіпко. Пікантності інвестиційній привабливості України додає ще й ситуація з російсько-грузинським конфліктом. Обачливі іноземці звикли прораховувати наперед інвестиційні ризики для свого бізнесу.
Щоб утримати інвестиційну марку, потрібні законодавчі зміни. У Раді інвесторів порахували, що для цього парламенту слід розглянути та прийняти щонайменше 31 законопроект.
Перший — «Про акціонерні товариства». Необхідно підвищити рівень захисту міноритарних акціонерів та забезпечити можливість для продажу їхніх акцій за справедливою ціною. «Цим ми створили б умови для того, щоб акціонерні товариства могли залучати капітал дрібних вкладників», — пояснює Тігіпко. Механізм для цього пропонує наступний: «Коли хтось купує великий пакет акцій за високою ціною, то цей покупець повинен бути готовий купити у дрібних акціонерів акції за такою ж ціною, а міноритарні акціонери повинні мати право приєднатися до таких трансакцій. За такого підходу сховати ціну буде важко».
Далі представник бізнесу пропонує організувати нормальну роботу принципу «єдиного вікна» та запровадити принцип «мовчазної згоди» при отриманні дозволів. Тобто, якщо підприємець подає весь пакет дозвільних документів і після закінчення відведеного законом часу дозвільний орган не висуває до нього жодних претензій, то він може спокійно починати працювати. Законодавчо закріпивши такі механізми, можна прискорити бізнеси-процеси у країні та знизити корупцію, вважає Тігіпко.
Співголова Ради інвесторів також відзначив, що інвестори пропонують підвищити прозорість земельного ринку в Україні: дозволити продаж земельних ділянок чи передачу права на їхню оренду шляхом аукціонів, а інформацію про вільні площі відкрито публікувати у пресі. Крім того, одним із законів пропонується посилити відповідальність державних чиновників за затягування строків розгляду підприємницьких питань або за надання неправдивої інформації. «Якщо це буде прийнято, то значно покращаться умови роботи для іноземних інвесторів», — відзначив Тігіпко.
Із цими та іншими інвестпропозиціями він обіцяє звернутися до спікера Верховної Ради Арсенія Яценюка, щоб організувати та провести їхній розгляд та прийняття.