Бурштин - поза законом
Кабмін готує постанову про рекультивацію земель, зруйнованих браконьєрами
Видобуток бурштину ведеться сьогодні в Україні в трьох секторах: у державному, приватному і кримінальному. Причому перші два, схоже, дуже відстають. Але на початку лютого Держгеонадра видали 10 нових спецдозволів на геологічне вивчення з дослідно-промисловою розробкою та видобування цього мінералу чотирьом підприємствам. Всього ж у бурштинових областях є вже дев'ять підприємств, які законно отримали спеціальні дозволи на користування надрами. Проте навіть ця «дев'ятка» багато в чому перебуває майже в такому ж становищі, як і кримінальні структури, що займаються видобутком, обробкою та експортом, а правильніше - контрабандою бурштину, оскільки закону про видобуток і реалізацію бурштину, як і раніше, немає. Вчора відповідний законопроект №1351-1 (передбачає введення спрощеної процедури спеціального дозволу на користування надрами) був відхилений українським парламентом, хоча спікер Ради Андрій Парубій ставив законопроект на голосування кілька разів.
Тим часом офіційні цифри видобутку бурштину просто мізерні в порівнянні з даними чорного ринку. «За даними експертів, через нелегальний видобуток бурштину Україна недоотримує від 1,5 до 3 мільярдів гривень», - вказують у Держгеонадрах. Голова Волинської облради Ігор Палиця, констатуючи появу в області нового підприємства, спрямованого на видобуток цього ресурсу, допустив, що йому доведеться вести боротьбу за паї, земельні ділянки та території.
Як підкреслила перший віце-спікер парламенту, керівник спеціальної комісії Верховної Ради з розробки законопроектів про видобуток бурштину Ірина Геращенко, від проблеми видобутку бурштину безпосередньо залежать питання економічної безпеки держави. Вона зазначила, що українські компанії, які отримали ліцензії, щорічно добувають близько 4 тонн бурштину, тоді як ті, хто займається видобутком бурштину незаконно і "кришує" видобуток бурштину в тіньовій сфері, щорічно видобувають 150-300 тонн.
Тим часом директор держкомпанії «Українські поліметали» Костянтин Лісничий не бачить нічого страшного в тому, що парламент відклав (за його словами, в недовгий ящик) цей законопроект. На його думку, він був недопрацьований і містив деякі недопустимі норми. Зокрема, закон зобов'язував видобувачів бурштину реалізовувати його протягом одного місяця після отримання відповідного свідоцтва. На думку учасників легального ринку, це створює умови для штучного заниження вартості каменю, що буде перешкоджати появі старателів зі своїм товаром на легальних біржах. Лісничий впевнений, що після доопрацювання законопроект буде ухвалений. Більше того, джерело, близьке до Кабміну, повідомило «Дню», що буквально днями уряд оприлюднить постанову про рекультивацію земель, зруйнованих незаконним видобутком, що багато в чому зніме й інші проблеми, через які народні депутати відмовлялися голосувати за закон 1351-1.
Author
Віталій КняжанськийРубрика
Економіка