Час «мовчазної згоди»
Митниця й бізнес тепер спілкуватимуться через «єдине вікно»![](/sites/default/files/main/articles/11082016/11tamozh.jpg)
Величезна площа перед адмінбудівлею митного поста «Столичний» виглядала дещо порожньою: один двоповерховий причіп із легковими авто і мікроавтобус, що прилучився до нього. Але не це визначало сьогоднішнього життя однієї з найбільших митниць країни. Тут реформа грошового відомства, що прагне стати відкритим і побороти корупцію.
«Ось так, у кращому разі, виглядало в недавньому минулому «єдине вікно»,— на ходу вводить журналістів у курс справи глава Державної фіскальної служби Роман Насиров, — тут був пункт з карантину рослин». («Бачите це вікно, — жартує міністр фінансів Олександр Данилюк, — але через нього нічого не видно».) Йдемо далі. «Це київський пункт Державного ветеринарно-санітарного контролю й нагляду,— продовжує екскурсовод високого рівня. — Підкреслюю, це кращий варіант «єдиного вікна» — тут в одній будівлі містилися всі контрольні органи. Зараз ми пройшли санітарну службу». («Вона раніше так називалася, — поправляє главу ДФС глава Держспоживслужби Володимир Лапа,— зараз тут відділ санітарно-епідеміологічного контролю нашої служби».) «А тут зал очікувань для водіїв, супроводжуючих, декларантів, які приїхали на цей термінал,— говорить Насиров і вводить нас прямо в нове й справжнє «єдине вікно».
СЛУЖБИ «МОВЧАЗНОЇ ЗГОДИ» ТЕПЕР ПРАЦЮВАТИМУТЬ ОПЕРАТИВНО
Тут слово бере міністр і оголошує, що «єдине вікно», яке є однією зі складових реформи митниці, що проводиться в Україні, почало роботу 1 серпня (у тестовому режимі). «Реформа митниці, — говорить він, — це найочікуваніші зміни. Вона серед головних реформ в Україні, в нашому фінансовому секторі, а «єдине вікно» — в числі головних реформ митниці. Відповідне рішення було прийняте лише в травні. І два місяці ми працювали над тим, щоб «єдине вікно» стало реальністю». «Я б хотів, щоб з 1 вересня тут усе почало працювати в повному режимі. А також і по всій території України, і бізнес відчув відповідний ефект, — поставив завдання Данилюк. — Від того, що тут робиться, як відбуваються всі процеси, залежить економіка нашої країни. Реформа митниці триватиме. Найближчим часом, наприклад, планується впровадити механізм попереднього декларування, почне працювати моніторинговий центр при Мінфіні, а також центр контролю за цінами (імпортованих товарів)».
«Єдине вікно — це величезний проект, — підкреслює Насиров, представляючи програмно-апаратний комплекс, інтегрований з програмним забезпеченням, використовуваним декларантами. — Декларант усього один раз подає свою декларацію й усі інші необхідні документи, а система автоматично пересилає їх до наших колег — усіх служб, що здійснюють екологічний, радіологічний, санітарний, санітарно-епідеміологічний і ветеринарний контроль. Митниці дозволили (і ми дуже вдячні прем’єр-міністрові, який узяв на себе персональну відповідальність за це) обмежити чотирма годинами час, за який усі контрольні служби мають дати відповідь: чи необхідно їм проводити огляд вантажу. Якщо так, то це буде один митний огляд за участю всіх служб. А якщо за чотири години такої заявки не надійшло, то починає діяти принцип «мовчазної згоди» і догляд проводить лише митний інспектор».