Перейти до основного вмісту

Чекають не лише наступності

Чи відкриє новий глава НБУ перспективи для країни та її економіки?
22 січня, 18:27
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Минулий тиждень поставив помітну віху в економічному житті України. Добігла кінця вимушена більш ніж восьмимісячна відпустка глави Національного банку Валерії Гонтаревої, і з’явилась надія на те, що її, врешті-решт, буде звільнено відповідно до раніше поданої заяви.

Але головне зрушення полягає, звичайно, не у формальному звільненні Гонтаревої, а в тому, що Президент Петро Порошенко нарешті прийняв довгоочікуване кадрове рішення. Він пропонує парламенту затвердити на посаді глави Нацбанку Якова Смолія, який, будучи першим заступником глави НБУ, ще з 11 травня виконував обов’язки керівника центробанку. Звісно, в цій іпостасі він міг суттєво поповнити свій чималий досвід банкіра і підготуватися до повноправної діяльності і, відповідно, відповідальності за неї.

«Справді, Смолій прийняв пропозицію Президента, ми чекаємо призначення найближчим часом. Смолій гідно керував інститутом (Нацбанком) уже понад півроку, ключові стейкхолдери підтримують вибір кандидатури», — сказав журналістам член Ради НБУ Василь ФУРМАН.

КОЛИ Є ПЛАН...

Гонтарева стверджує, що безпрецедентна затримка з її відставкою сталася з вини парламенту. «Ви ж розумієте, що не проблема в тому, щоб звільнити Гонтареву. Голосів за моє звільнення буде дуже багато. Проблема, як завжди, зібрати коаліцію і призначити нового голову. Ось настав цей день, коли голоси вже є. Я дуже сподівалася, що це станеться сьогодні (минулої п’ятниці), сиділа, чекала зі своєю доповіддю про виконану роботу».

Утім, Гонтарева, схоже, не має наміру далеко відходити від Нацбанку. «У мене вже є план, — сказала вона «Українським новинам», — детальний handbook (керівництво), як робити велику банківську реформу і трансформацію центрального банку». Чи не означає наявність цього плану, що без п’яти хвилин екс-банкір має негласне призначення на посаду своєрідного шеф-редактора для нового голови НБУ?

«ШУКАЙТЕ ЖІНКУ»

Отож із Гонтаревою майже все зрозуміло. Відзвітує. Всупереч одному-двом критичним виступам у парламенті буде й надалі, спільно з міжнародними партнерами, реформувати банківську систему України. Питання в тому, чому довгоочікуване кадрове рішення прийнято Президентом не місяцем і не тижнем раніше, а саме тепер?

Думається, справа не лише в наявності голосів. Колись автори детективів частенько експлуатували слоган «шукайте жінку». Ним нерідко можна скористатися й тепер, і навіть у нашому випадку. Минулого четверга стало відомо про заплановану наступного тижня на полях Давоського форуму зустріч Порошенка з директором-розпорядником Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард. Нашому Президентові належить довести, що Україна хоч і не виконала поки що всі вимоги МВФ, але впевнено йде погодженим із Фондом шляхом і на транш заслуговує. Призначення Смолія стане одним з аргументів Порошенка. Чи повірить йому Лагард?

ХТО ПРИЙШОВ?

Але повернімося від тієї, хто йде, до того, хто повинен прийти. Смолій закінчив Львівський держуніверситет за фахом «Прикладна математика». У 1991—1994 роках працював у Тернопільському облуправлінні НБУ, після чого перейшов у банк «Аваль», де очолив управління автоматизації. Пізніше його призначили заступником голови правління.

2014 року він став заступником, а в жовтні 2016 року — першим заступником голови НБУ і займався розробкою та реалізацією стратегії і політики центробанку у сфері IT. До його обов’язків входило регулювання діяльності і нагляд за платіжними системами. Йому ж безпосередньо підпорядковувались банкнотно-монетний двір, фабрика банкнотного паперу, Центральне сховище НБУ і Державне казначейство України.

Яків Смолій буде десятим керівником Нацбанку України. Гонтарева була дев’ятою. Нагадаємо, що першим главою українського центробанку став Володимир Матвієнко. 1992 року його змінив Вадим Гетьман (убитий 1998 року). Віктор Ющенко був третім. Двічі на чолі НБУ стояв Володимир Стельмах (2000—2002 рр., 2004—2010 рр.). З кінця 2002-го по 2004 рік НБУ очолював Сергій Тігіпко, але декілька місяців його повноваження фактично виконував Арсеній Яценюк. З кінця 2010 року до початку 2013 року Нацбанком керували Сергій Арбузов та Ігор Соркін. З лютого по червень 2014 року главою НБУ був нинішній перший віце-прем’єр Степан Кубів.

Представник Президента України у Верховній Раді Ірина ЛУЦЕНКО (фракція БПП) упевнена, що парламент підтримає кандидатуру Якова Смолія. «Він професіонал, і за нього проголосують», — стверджує вона. Опитані «Днем» експерти також не сумніваються в підсумках голосування в Раді.

«ЯКЩО ЙОМУ ДАДУТЬ»

«У команду НБУ Якова Смолія запросила Валерія Гонтарева, — зазначає колишній перший заступник голови правління «Промінвестбанку» В’ячеслав ЮТКІН. — Очевидно, що вона й рекомендувала Президенту його як свого наступника. Він продовжуватиме розпочаті реформи у фінсекторі, оскільки зворотної дороги просто немає». На думку Юткіна, ринок чекає від нового глави НБУ анонсованої лібералізації валютного законодавства, яку регулювальник планував на березень, і зняття низки обмежень, введених у 2014—2015 роках. «Ці рішення будуть своєрідним знаком для інвесторів, — передбачив експерт у розмові з «Днем», — які відкладають свій прихід в Україну через існуючі обмеження на валютному ринку».

«Смолій уже майже рік працює замість Гонтаревої і не роздає гроші, як вона, — сказав «Дню» екс-заступник глави НБУ Ярослав СОЛТІС, — і не братиме участі в схемах, як це робила Гонтарева. Він реальний банкір і зарекомендував себе як коректна людина». Солтіс також упевнений, що Смолій не підтримуватиме ідеї від деяких членів Ради Нацбанку, що полягають у тому, щоб розширити сферу обов’язків регулювальника. «Це «мудрування», — говорить експерт, — у нашій Конституції, та й у всіх державах, головна функція центробанку — забезпечення стабільності національної валюти. Ні за температуру, ні за урожай він не відповідає — лише за стабільність гривні. Для інших питань є відповідні органи: уряд, Мінфін, Мінекономіки. А Нацбанк випускає гривню, контролює комерційні банки і забезпечує стабільність і банківської системи, і гривні. Цим він стабілізує й економіку взагалі».

«Це призначення позитивне. Адже хтось повинен нести відповідальність у статусі першого керівника і будувати відносини з МВФ та іншими зовнішніми суб’єктами, — підкреслює у розмові з «Днем» доктор економічних наук Олексій ПЛОТНІКОВ. — Я не думаю, що буде забезпечена лише наступність. Смолій — банкір, який уже склався, має хороший послужний список. Він зробив нормальну і спокійну кар’єру в банківській сфері. Я дуже сподіваюся, що він перевершить свою попередницю і з точки зору регулювання системи, і з точки зору того, що хвилює простих громадян, а це, перш за все, курс гривні. На жаль, зараз НБУ не виконує цієї своєї основної функції».

«Звичайно, Смолій насамперед забезпечить наступність керівництва Нацбанком, — зазначив, відповідаючи «Дню», екс-народний депутат, колишній член Ради Нацбанку Василь ГОРБАЛЬ. — Він не робитиме багато чого з того, за що критикували Гонтареву. Це деякі її емоційні вчинки, небажання спілкуватися з пресою, з експертами, напруженість у відносинах із Радою НБУ».

«Смолій, судячи з його професійного досвіду, людина консервативніша й обережніша у висловах і діях. Тому якихось суто емоційних речей із його боку, напевно, не буде», — передбачає Горбаль. «Великий його плюс полягає в тому, що він представник IT, — продовжив Горбаль. — Тож від нього можна чекати просування у напрямі електронних грошей і у всьому, що стосується блокчейну. Я думаю, що це може стати його фішкою».

«Зі Смолієм ми стикалися по роботі, коли він був першим заступником глави Нацбанку, — згадує голова ради Федерації працедавців України Дмитро ОЛІЙНИК. — Це глибоко професійна людина, у якої є розуміння того, як повинна працювати з економікою фінансово-банківська система. Чи дадуть йому здійснити свої погляди — це вже інше питання».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати