Перейти до основного вмісту

Енергетика воєнного часу

Що робитиме Україна, якщо ціна імпортного газу підніметься до 500 доларів за тисячу кубометрів?
27 березня, 12:27
ФОТО З АРХІВУ "ДНЯ"

Прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков зробив у вівторок заяву, яку можна кваліфікувати як оголошення Україні нової газової війни. Цього разу — війни на знищення. Звичайно, це не функції прес-секретаря, але в Росії, як відомо, ніхто нічого просто так, без узгодження, не говорить. «Поки можна констатувати, — стверджував він, —  що у зв’язку із тим, що немає російського флоту в Україні, немає приводу і для знижок — це раз. Друге: немає приводу для знижок і сплачувати вартість газу за угодою між Володимиром Путіним і Януковичем, оскільки немає легітимної влади».

Але міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан не панікує. За його словами, газотранспортна система країни працює «в нормальному штатному режимі, витримує всі планові показники по транзиту газу, отримує його за імпортом — ми успішно закінчуємо опалювальний сезон». Так само працює і електроенергетична галузь, атомні станції відповідають усім міжнародним вимогам щодо ядерної безпеки, постачання ядерним паливом також виробляється у штатному режимі. «За плановими показниками працює і вугільна галузь, — доповідає міністр, — зараз здійснюємо заходи, щоб тим чи іншим чином її профінансувати, забезпечивши оплату праці та необхідні заходи безпеки». Нафтопродуктами країна, за словами Продана, забезпечена «стабільно», маємо запасів на 28—29 днів.

Міністр, звичайно ж, бачить ризики, пов’язані з можливим обмеженням постачань  газу з Росії та зі зростанням його ціни. Він запевняє, що Україна продовжить розраховувати ціну російського газу за формулою, встановленою «Харківськими домовленостями». Продан вважає їх легітимними та діючими. «Сьогодні ратифіковані «Харківські угоди», де визначена така знижка. Жодних кроків, щоб змінити ці угоди на офіційному рівні не робилося, лише заяви», — сказав він на брифінгу в кризовому центрі. Він також зауважив, що відповідна угода з російським «Газпромом» є і щодо транзитного газу. Схоже, переглядати її не збираються. «Якщо з нашої сторони будуть підстави, — говорить Продан, — то ми, звичайно, ставитимемо питання. Але це питання повинне вирішуватися двома підписами».

Утім, міністр вважає цілком  можливим, що Кремль захоче «піти на кроки, як це було і раніше, які суперечать законодавству. Наприклад, не враховувати (харківську. — Авт.) знижку». «Проте ми розраховуватимемося за тією формулою, яка адекватна та враховує знижку», — наполягає Продан. За його словами, Україна в другому кварталі 2014 року не буде платити російському «Газпрому» більше $387 за тисячу кубометрів газу. «Якщо вони виставлять нам іншу ціну — ми все одно платитимемо $387. Нехай вони йдуть до суду», — сказав він.

Тим часом колишній уповноважений президента з міжнародних питань енергетичної безпеки України Богдан Соколовський стверджує, що ніхто не знає, що буде з ціною на газ для України після 1 квітня. Його непокоїть різноголосся між міністром енергетики  та прем’єром. Сам Соколовський схиляється більше до думки Арсенія Яценюка та його інформації, підтвердженої також і російською стороною, яка вважає, що предмету «Харківських угод» більше немає. Соколовський переконаний, що про ці угоди потрібно, м’яко кажучи, забути, хоча, за його словами, юристи мають право і зобов’язані трактувати їх по-своєму, тому що «зважати на росіян як на сторону якихось угод не варто».

Що робитиме Україна, якщо ціна імпортного газу підніметься до 500 доларів за тисячу кубометрів? Як вважає Продан, допомога Україні в цьому випадку прийде з Європи. Відповідаючи на питання «Дня», він розповів: «Минулого тижня я був у Брюсселі, і основна тема, яку обговорював із паном Оттінгером (Гюнтер Оттінгер, єврокомісар з енергетики. — Авт.), — це реверсні постачання газу із Словаччини. Ми вважаємо, що на сьогоднішній день є всі умови, без певних істотних технічних заходів, здійснити фізичний реверс до 12 мільярдів кубометрів газу на рік. Ми пропонуємо угоду між операторами на реверсні постачання, але словацька   сторона наполягає на тому, щоб спочатку підписати певний меморандум, у якому буде передбачено щось побудувати. Ця ідея нагадує мені будівництво «Південного потоку», коли існує наша газотранспортна система. Я так і сказав  панові Оттінгеру і попросив його посприяти тому, щоб створити комісію, яка вирішуватиме, що там необхідно зробити і для чого. І наші представники знаходяться в Брюсселі, така робоча група діє. Сьогодні прозвучала заява прем’єр-міністра Словаччини, що вони зацікавлені, і я сподіваюся, що компроміс буде знайдений. Це  першочергове завдання, яке перед нами стоїть».

«Через Словаччину в принципі можна щорік отримувати 30 мільярдів кубометрів газу, — зауважує директор Інституту енергетичних досліджень Дмитро Марунич, — і нічого там не будувати. Але для цього потрібно істотно знизити транзит російського газу або навіть зовсім відмовитися від нього. Виникає питання: чи буде Україна, причому держава Україна, заробляти на транзиті. Чи не вийде так, що ми заощадимо 15 доларів на тисячі кубометрів для приватних споживачів газу і втратимо мільярди для держави?» «А щоб відкачувати газ за реверсом зі Словаччини, від нас вимагають фінансових гарантій, і це принципова умова уряду Словаччини, — продовжує Марунич. — Хто гарантуватиме постачання Україні 10—12 мільярдів кубометрів газу через Словаччину за ринковою ціною, яка влітку складатиме приблизно 350—380 доларів, а взимку може бути і більшою, ніж російська?» Соколовський також вважає, що вимога гарантій — це серйозна і важкоздоланна перешкода для реекспорту зі Словаччини, проте він згоден із тим, що через цю країну Україна зможе отримати до 15 мільярдів кубометрів, особливо в тому випадку, якщо ЄС нам у цьому надасть допомогу.

Продан також повідомив журналістів, що в понеділок у ході телефонної розмови з міністром енергетики Росії Олександром Новаком, відмовився від пропозиції укласти двосторонню угоду з РАО ЄС Росії про енергопостачання Криму. «Ми виходимо з того, що Крим — це наша територія. Ніякі двосторонні контракти тут підписуватися не можуть», — сказав він.

Український міністр проінформував Новака, що обмеження енергопостачання Криму викликане виключно технічними причинами — ремонтними роботами на одній із ліній електропередач, яка живить кримську енергосистему, при цьому виникли певні проблеми, через які відключилися й інші лінії. Через це були введені обмеження, які ще діють і направлені на те, щоб Крим міг надійніше забезпечувати себе електроенергією. «Якщо Крим перевищуватиме певні обсяги, то може початися автоматичне відключення споживачів», — попередив Продан. «Згідно з чинним законодавством, — зауважив міністр, —  Крим входить до складу України, і кримські енергозабезпечувальні компанії купують електроенергію на українському енергоринку та розплачуються за неї згідно з тарифами, встановленими для українських підприємств. Якщо буде спостерігатися істотне зростання заборгованості, то енергосистема України має повне право від’єднати ці компанії від електромереж».

 

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати