Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Газа Моргана,

або Куди зникає в Україні енергоресурс власного видобутку
15 лютого, 00:00
КОТЕЛЬНА НЕДООТРИМУЄ ГАЗ. ВІД ХОЛОДУ РЯТУЮТЬ КИЦЬКА І ЕЛЕКТРИЧНА БАТАРЕЯ. А ЩЕ МОЖНА ВВІМКНУТИ ГАЗОВІ ПАЛЬНИКИ НА КУХНІ. ТАК ЗМУШЕНІ ЧИНИТИ ТИСЯЧІ УКРАЇНЦІВ. У РЕЗУЛЬТАТІ В ТРУБІ, ЯКА ЙДЕ ДО КОТЕЛЬНОЇ, ЩЕ БІЛЬШЕ ПАДАЄ ТИСК, А ЕЛЕКТРИЧНІ МЕРЕЖІ НЕ ВИТРИМУЮТЬ НАВАНТАЖЕННЯ, ТОДІ ПОМЕШКАННЯ НАГАДУЄ ЛЬОДОВИК. А ВСЕ ПОЧИНАЄТЬСЯ З ТОГО, ЩО ГАЗ ВЛАСНОГО ВИДОБУТКУ ЙДЕ НЕВІДОМО КУДИ / ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

Наприкінці березня РНБО проведе чергове засідання з питань енергобезпеки. Зрозуміло, що головним питанням на ньому знову буде ціна російського газу. Але, можливо, цього разу там обговорять також проблему підвищення цін на газ для населення, на чому й далі наполягає Міжнародний валютний фонд, і тісно пов’язану з нею ситуацію з власне українським газом, видобуток якого, на жаль, не збільшується? У всякому разі, експерт апарату РНБО Олександр ДОЦЕНКО в понеділок повідомив журналістів, що на попередньому засіданні РНБО (25 січня) склали перелік завдань для уряду. «Там є питання і зменшення впливу на ліцензування, тобто питання енергоносіїв, багато чого... — зазначив він. — Уряду дали двомісячний термін...».

Тим часом український газ, який згідно із законом повинен повністю йти на потреби населення, часто-густо використовується з іншою метою. Відповідаючи на запитання, куди зникає в Україні газ власного видобутку, народний депутат, член парламентського комітету з паливно-енергетичного комплексу Михайло ВОЛИНЕЦЬ сказав: «Дешевого газу для всіх не вистачає. Умови життя диктує олігархат... То чого ми дивуємося, куди дівається газ». Як вважає Волинець, «газ прямує за кордон і на підприємства олігархів».

Керівник Всеукраїнського центру сприяння підприємницькій діяльності Олександр ДАНИЛЮК, посилаючись на Інтерфакс, наводить відомості про те, що контрольована Ігорем Коломойським компанія «Укрнафта» — найбільший після «Нафтогазу України» добувач газу — торік відмовилася передати державі приблизно 3,5 мільярда кубометрів газу, спрямувавши його на «Дніпроазот», що належить тому ж Коломойському.

Про це ж каже експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій КОРОЛЬЧУК. «Питання до «Укрнафти», чому вони не віддають свій газ? — запитує експерт, — Вони його перекачують до підземних сховищ, а потім успішно судяться з державою. Це плюс для компанії, але мінус для держави». Експерт не виправдовує олігархів, але зазначає, що їх змушують так чинити: «Їх можна зрозуміти. Держава купує в них по 450 гривень. А що дати працівникам? А що витрачати на розробку? Вони не хочуть віддавати газ за такою ціною». Корольчук вважає, що ціну на газ внутрішнього видобутку слід було підвищити ще в 90-ті роки, а також добиватися ефективного його використання. «Якби для населення провели 15 років тому програми енергоефективності... — зазначає Корольчук, — Країна споживає 17—18 мільярдів кубометрів. Це якраз те, що добувають держкомпанії, а населення споживає щонайбільше 10 мільярдів».

«Кажуть, що українського газу не вистачає, тому що збільшується кількість (газифікованого. — Авт.) житла, — зазначає экс-голова Держкомпідприємництва Олександра КУЖЕЛЬ, — і через це зростає споживання газу. Я знаю, що житла не побільшало». Кужель роз’яснює, що, газифікуючи сільську місцевість, держава доводить газопровід лише до центру села: «Провели газопроводи, але люди й досі не мають газу, тому що ціна підключення безпосередньо до будинку — 15 тисяч гривень. І такі будинків дуже багато». Кужель розповіла, що консультувалася з російськими колегами з газового питання. «У Росії всі сміються: ви не знаєте, де прилипають гроші у вас тут в Україні? Багато Коломойського, багато Фірташа, і десь там держава», — іронізує опозиційний політик. А Корольчук додає до цього, що офіційно в державній компанії «Укргазвидобуток» менеджмент контролює Дмитро Фірташ.

Професійну думку на тему зникання українського газу висловив колишній народний депутат, в минулому один з керівників української газової галузі Іван ДІЯК. Він нагадав, що відповідно до Енергетичної програми України до 2030 року наша країна цього року мала б уже видобувати 23—23,9 мільярдів кубометрів газу. І ця цифра, на його думку, цілком обгрунтована. То в чому ж річ? Фахівець наводить конкретний приклад: «Вже п’ять років поспіль не можемо підключити до трубопроводу розвідане в Чорному морі родовище Безіменне, звідки досить легко добували б 1—1,5 мільярда кубометрів газу. Треба прокласти лише 14 кілометрів газопроводу, для чого потрібно 150 мільйонів дол., тоді як газ у Росії ми щомісяця купуємо за мільярд». «Те ж саме і щодо інших родовищ. Якби все намічене було реалізовано, можна було б повністю забезпечити населення газом власного видобутку, не підключаючи до цього імпортний газ», — веде далі Діяк. А ще його обурює, що влада не видає ліцензій на розробку надр підприємствам «Нафтогазу України» і не дуже зацікавлена у встановленні газових лічильників у 5 мільйонах будинків, які ще ними не обладнані. Причина в тому, вважає експерт, що ці прилади забезпечують істотне зниження газоспоживання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати