I без кредитів, і без житла?
Чому на Волині невтішні перспективи регіональної комплексної програми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім»?Лікар-статистик Старовижівського Центру первинної медичної допомоги Ольга Іванівна Пусь з чоловіком уже перебралися у новий дім, який спорудили у селі Нова Вижва. Спорудили лише завдяки позиці, яку отримали завдяки програмі «Власний дім». Позику брали охоче, бо це, каже жінка, був єдиний шанс мати власне житло, не виїжджаючи на заробітки за межі України. А виїжджати — то ж розлучати сім’ю на невизначений час. Або взагалі виїхати — і не повернутися... «Ми не перші у Старовижівському районі, хто взяв таку позику, і чимало наших знайомих завдяки цій програмі вже побудувалися. Умови більш ніж сприятливі, нам реально було повернути позику», — каже Ольга Іванівна.
На Волині вже не треба розказувати про перспективи і преференції, які надає програма «Власний дім». Про неї розказувала і газета «День» (5 лютого 2020 року). У тексті «Доки міністри засідають» ішлося про те, що завдяки затвердженій обласною радою програмі «Власний дім» на Волині довгострокові позики під три відсотки (а багатодітним — безвідсоткові) надано 81 сім’ї атовців і двом родинам переселенців зі сходу України. Проте під час бюджетних слухань, які відбулися нещодавно, депутати проаналізували перспективи фінансування у 2021 році Регіональної комплексної програми підтримки індивідуального житлового будівництва на селі «Власний дім» у Волинській області на 2018 — 2020 роки, яка рішенням сесії була пролонгована до 2021 року. І у проєкті обласного бюджету головному розпоряднику коштів — управлінню агропромислового розвитку ОДА на 2021 рік передбачаються видатки на «Власний дім» лише у сумі 2 мільйони 800 тисяч гривень.
«Це кошти, які будуть повертати позичальники. А по загальному фонду програми не заплановано жодної копійки, а це означає фактичне згортання проєкту «Власний дім», — вважає Віктор СМОЛЯРЧУК, голова Волинського обласного фонду підтримки житлового будівництва на селі. Його підтримав на бюджетних слуханнях депутат обласної ради Михайло СКОПЮК з Локач. Каже, що у їхньому районі позиками на житло від «Власного дому» люди активно користуються. Медики, вчителі, поліцейські, учасники бойових дій на сході України, перелік чималий. Радник голови обласної ради Михайло ІМБЕРОВСЬКИЙ на слуханнях говорив про те, що програма пільгового кредитування житла на селі діє на умовах співфінансування з бюджетів різних рівнів і багато територіальних громад у своїх бюджетах видатки на «Власний дім» таки заклали. Окремі готові виділити по мільйону гривень. «Житло — це той якірець, який прив’язує до села і є стимулом залишитися працювати в ньому», — вважає Михайло Імберовський.
Проте всі аргументи розбивалися об твердження, що бюджет області нинішнього року дуже напружений, і навіть соціальна значимість програми «Власний дім» не посприяла подальшій підтримці програми. Кошти виділяють обмежено.
Віктор СМОЛЯРЧУК, голова Волинського обласного фонду підтримки житлового будівництва на селі:
— «Власний дім» на сьогодні фактично єдина програма, яка дає можливість громадянам, які живуть та працюють у сільській місцевості, отримати пільгові кредити (під 3% річних та багатодітним сім’ям безвідсотково) на будівництво, реконструкцію житла та його благоустрій. Останніми роками коло потенційних сільських забудовників у рамках цієї програми значно розширилося за рахунок учасників бойових дій та учасників антитерористичної операції, громадян, які переселилися з тимчасово окупованих територій, яким позики надаються першочергово. Джерелами фінансування програми є кошти державного, обласного і місцевих бюджетів.
Щоб програма не згорнулась, особливо важливо зараз, коли багато громад є новоствореними, надати підтримку коштами обласного та державного бюджетів. На Волині в попередні роки влада розуміла всю соціальну важливість програми й щороку виділяла з загального фонду обласного бюджету не менше 5 мільйонів гривень. Сподіваємось, що за результатами бюджетних слухань в обласному бюджеті поточного року буде передбачена необхідна сума фінансового ресурсу на видачу пільгових позик.
Фонд індивідуального житлового будівництва на селі, який я очолюю, є виконавцем зазначеної програми. Це свого роду комунальний банк, який належить волинській громаді і через який можна надавати довгострокову фінансову допомогу волинянам на умовах повернення для облаштування житла, створення робочих місць і старту в малому бізнесі. По такій аналогії після Другої світової війни створювались банки земель у Федеративній Німеччині. На сьогодні це потужні банківські установи, які знаходяться найближче до громад і людей. Це надзвичайно важливо, адже на тій же Волині немає жодного банку — юридичної особи, а всі відділення працюють на центр.
Люди — основний капітал України. Якщо людина збудує в селі дім, то вона вже не виїде на постійно за кордон, а створить біля нього робоче місце, не буде клянчити в держави соціальну допомогу, народить і виростить дітей, які примножать економічний потенціал держави. Потрібно не лише латати дірки в бюджетах, а й думати про перспективу.