Перейти до основного вмісту

Кого замінять у Кабміні?

Експерти «Дня» — про те, чи загрожують економічному та енергетичному блокам уряду ротації
08 липня, 10:28
ПРЕМ’ЄР-МІНІСТР УКРАЇНИ АРСЕНІЙ ЯЦЕНЮК, ВИСТУПАЮЧИ В РАДІ, ЗАКЛИКАВ ДЕПУТАТІВ РОЗПОЧАТИ КОНСУЛЬТАЦІЇ ЩОДО ПЕРЕФОРМАТУВАННЯ УРЯДУ / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк збирається потасувати урядову колоду карт. Публічно  він не назвав жодного з претендентів на заміну, але, виступаючи в Раді, закликав депутатів розпочати консультації щодо переформатування уряду. На засіданні ради коаліції, за словами лідера фракції «Свобода» Олега Тягнибока, прем’єр уже висловив пропозиції замінити шість-сім кандидатур в уряді цілого ряду міністрів та віце-прем’єра.

Як пояснили «Дню» одразу два джерела (одне в «Батьківщині», а друге — в «УДАРі»), йдеться про міністрів економіки, фінансів, аграрної політики і продовольства, палива та енергетики, охорони здоров’я та про призначення євроінтеграційного  віце-прем’єра. Прийняти  деякі кадрові рішення депутати мали б у парламенті ще минулого тижня. Але не назбиралося достатньої кількості голосів.

Про потенційних кандидатів на економічний блок «День» писав 26 червня 2014 року в матеріалі «Кабмін. Ротації». Не визначеними поки що лишаються крісла головного фінансиста та економіста країни, бо їх додали  минулого тижня. Тож дискусії щодо них тривають. Але чи є підстави сьогодні міняти чинних міністрів? І під які завдання призначатимуть нових? Про все — по черзі.

АГРАРНИЙ БЛОК

Сільгоспвиробники скоса поглядали на міністра аграрної політики і продовольства Ігоря Швайку, юриста за освітою. Бурхливе обговорення в секторі викликала його пропозиція зменшити розмір агрохолдингів. А незадоволення його діями з’явилися після того, як  міністр не з’явився до них на зустріч на третій Всеукраїнський форум (щоправда, у нього, як він пояснив пізніше, були для цього об’єктивні причини). Після того все наче стихло, і в міністерстві почалися регулярні зустрічі з бізнесом та створення спільних робочих груп із розвитку різних напрямів сектору.

«Якщо у прем’єра є бажання, і коаліція проголосує, то треба брати професіонала (на посаду міністра. — Авт.), який у цей серйозний час формуватиме політику для галузі, спираючись на галузеві асоціації, бо ми розуміємо біди, проблеми, і в нас багато напрацювань законодавчих, щоб їх вирішити... Якщо у прем’єра дозріє така думка, то рішення — правильне», — говорить «Дню» голова ради директорів Асоціації «Союз птахівників України» Олександр Бакуменко. Як ми вже писали, в КМУ на заміну розглядають Леоніда Козаченка, Апекса Ліссітсу, Григорія Заболотного.

Якщо коротко, то АПК сьогодні потрібен кризовий менеджер. Критичних завдань для нього сьогодні цілком досить, говорить Бакуменко. Зокрема треба розширити зовнішні ринки збуту, щоб компенсувати втрати з російського ринку; пристосувати умови роботи агросектору до ЄСівських стандартів та норм,  а також — організувати збирання і транспортування врожаю з охоплених АТО Донецької та Луганської областей. До речі, хоч би що говорили  аграрії та асоціації, а Швайка ще тиждень тому дав доручення, щоб ПАТ «Державна продовольчо-зернова корпорація України» розробила механізм безкоштовного прийому зернових від аграрних підприємств цих областей. За його словами, у цих двох областях «ДПЗКУ» використає п’ять елеваторів та ще п’ять у Харківській. «При середній ціні прийому 1 тонни зернових у розмірі 13 гривень економія для сільгоспвиробників становитиме 10 мільйонів гривень», — каже Швайка. Тож сільгоспвиробник економить в середньому на кожній транспортній партії (25 — 40 тонн) від 250 до 400 гривень, тобто 2,5 — 3% всієї вартості поставки.

ЕНЕРГЕТИЧНИЙ БЛОК

Хто буде міністром енергетики та вугільної промисловості України? Серед вірогідних кандидатів називають, як уже писав «День», колишнього мера Вінниці та губернатора Олександра Домбровського. Але чи є підстави міняти чинного міністра? Ми всі пам’ятаємо, як після загострення відносин з Росією нинішня газова команда на чолі з Юрієм Проданом достойно тримала удар: відмовилася платити передплату, в перебігу тристоронніх переговорів з «Газпромом» обстоювала перегляд газової ціни, домоглася встановлення лічильників на кордоні з Росією, щоб нам більше не закидали, що ми крадемо газ, а також — звернулася з позовом до Стокгольмського арбітражу. До речі, перше засідання в цій справі має відбутися в перших числах серпня цього року, але за умови, що російський монополіст не зриватиме засідання своєю непоявою в суді.

Попри всі досягнення нинішнього міністра, зазначає «Дню» президент Центру глобалістики «Стратегія XXI», директор енергетичних програм Центру «Номос» Михайло ГОНЧАР, внутрішні й зовнішні інвестори вже знають стиль та підходи цього міністра і вважають його команду вчорашнім днем. Тож вони чекають на нову людину, каже експерт, щоб почати співпрацювати із чистого аркуша. Буде чи ні новий міністр — вирішить парламент. Але вирішувати йому доведеться практично старі питання, наголошує Гончар, проводити непопулярні реформи. Але підходи мають бути новими. Ще одне «старе» питання — заміщення імпортного енергоресурсу. Так-от, його, пояснює Гончар, зважаючи на сьогоднішні заяви прем’єра, вирішуватимуть завдяки розвитку відновної енергетики. В Україні сьогодні багато аграрних відходів та продукції, які можуть бути сировиною для такого виду енергетики. Які шанси в Домбровського бути обраним на цю посаду? «Високі. Він розуміється на цьому. До того ж це особа, яка має довіру в Президента. Я не виключаю такого варіанта», — підсумовує він.

ФІНАНСОВИЙ БЛОК

Голова комітету економістів України Андрій Новак вважає, що за нинішньої структури Кабміну та чинних політичних традицій жоден з міністрів не є самостійним і тому не може проводити потрібну політику у своїй сфері. «Політику визначає прем’єр. Тому в цьому разі називати їх винними в якихось прорахунках — некоректно. Але «повісити» на них огріхи, які дратують суспільство, можуть», — додає він. Зокрема на міністра фінансів Олександра Шлапака, вважає Новак, можуть списати неефективну організацію процесу забезпеченням збройних сил потрібними речами. Йдеться про те, що мало місце публічне надання коштів із бюджету на ці цілі, і громадськість також збирала гроші. Але всі чули, продовжує у розмові з «Днем» А. Новак, наскільки неефективним є їхнє використання. Крім того, Шлапака можуть зробити цапом відбувайлом й у питанні замороження соціальних платежів і зниження рівня життя людей, вважає він. А пояснять так, мовляв, міністр фінансів не знайшов внутрішніх резервів у бюджетній системі, щоб забезпечити фінансування соціальних статей, каже він.

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК

На думку А. Новака, до міністра економіки Павла Шеремети з боку прем’єра головною претензією може бути відсутність протягом чотирьох місяців будь-яких ініціатив із реформування. Критикувати ж за інфляцію, зростання безробіття немає сенсу, продовжує експерт, бо всі розуміють — це наслідок воєнних дій, що їх провокує Росія проти України.

Тож чи бути, чи не бути пертурбаціям в уряді «камікадзе», як назвав його Яценюк, вступаючи на посаду спікера? Зараз все в руках депутатів. Останні голосування показують, що в коаліції серйозні проблеми, й зібрати більшість для голосування стає дедалі складніше. А міністерські посади — це серйозна заявка на вплив тих чи інших політичних та бізнесових груп. Отже, або за цей тиждень депутати переформатують коаліцію й погодяться підтримати нові кандидатури міністрів, або ж плідної роботи не вийде, і це відкриє Президентові шлях до початку процедури розпуску Ради.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати