Перейти до основного вмісту

Комп’ютерний прорив

Однак десктопи матимуть перевагу перед ноутбуками аж до 2010 року
31 березня, 00:00

Український ринок персональних компів знаходиться напередодні значних змін. Такий висновок маркетингового до- слідження оприлюднив регіональний менеджер компанії IDC Ukraine Володимир Поздняков. Однак поки що наша країна займає одне з останніх місць в Європі за рівнем поширення комп’ютерної техніки: менше дев’яти ПК на 100 громадян. У наших сусідів значно більше: у Польщі — 17, у Чехії — 23 (тобто один ПК припадає майже на кожного четвертого).

У той же час саме український ринок персональних комп’ютерів демонструє найвищі темпи розвитку в Європі. У період з 2000 по 2006 роки продаж ПК збільшився у нас у 5 разів (з 300 тисяч до 1,5 мільйона).

Однак ринок у ці роки розвивався нерівномірно. Причиною цього вважаються політичні події 2004 року, коли відбувся значний спад продажу. Втім, 2005—2006 роки для ринку персональних комп’ютерів стали справжнім бумом. За підрахунками спеціалістів, у 2006 році було реалізовано 1,2 мільйона настільних ПК. І найголовніше, що з них понад 97% випустили саме українські компанії. Причому в цій сфері зафіксовано досить значну концентрацію капіталів. На першу десятку лідерів припадає близько 30% ринку, а на першу п’ятірку — більше 19%. «Ці показники ще значно нижчі за європейські, та у нашій країні досить чітко вимальовується тенденція, яка характерна для розвинутих країн, це — посилення позицій лідерів, поява брендів національного масштабу, зростання впливу роздрібних мереж і збільшення продажу комп’ютерів iз ліцензованим програмним забезпеченням», — заявив Поздняков.

За підрахунками IDC, 78,5% продажу вже сьогодні припадає на настільні системи, тож десктопи матимуть перевагу над ноутбуками аж до 2010 року. IDC також прогнозує збільшення поставок (на 20%) настільних ПК у 2007 році. Це близько 1,4—1,45 мільйона пристроїв. При цьому доля першої десятки вітчизняних виробників має збільшитися до 33—35%, а п’ятірки — до 22—23%. Приблизно такі ж темпи зростання зберігатимуться до 2010 року. Відтак Україна зможе наздогнати Польщу й Чехію за рівнем комп’ютеризації у 2009 році. По- стійно збільшують свою частку українського ринку ноутбуки. Торік вона досягла 20,3%.

З наповненням ринку фіксу- ється спадаючий ціновий тренд. За підрахунками одного з учасників п’ятірки, середня ціна комп’ютера в 2006 році склала приблизно $500, а у 2005 році ця цифра була навіть меншою — близько $450. Керівник департаменту системної інтеграції цієї компанії Олександр Сизов розповів про тенденції поширення ПК за регіонами України. За його словами, на першому місці перебуває Схід, на другому — Центр, на третьому — Південь, а на останньому — Захід. Нині маркетологи ламають голови над тим, як виправити таку ситуацію.

Ще одна проблема — застосування піратського програмного забезпечення. Згідно з рейтингом 2005 року Україна тут одна з «лідерів». Вона на сьомому місці в світі, бо має 85% піратського ПЗ, а до першої трійки входять В’єтнам, Зімбабве та Індонезія.

Та попри це азіатсько-африканське сусідство, український ринок персональних комп’ютерів уже характеризують як європейський. Адже частка легального ПЗ вже 2007 року за прогнозами складатиме близько 30%. Високі темпи просування легального ПЗ на український ринок, на думку фахівців, збережуться ще 3—4 роки.

Водночас для українського ринку характерне прагнення до новацій. Так, наші компанії все частіше в базовій комплектації своїх комп’ютерів встановлюють Linux, а не Microsoft Windows. І, за заявами виробників, користувачі ПК нині не практикують негайне переустановлення операційної системи, як це було раніше. Іншими словами, головний конкурент Microsoft Windows повільно, але вперто набирає оберти й збільшує частку на IT ринку (сьогодні близько 3,7%).

Проте, як зазначив представник IDC, робити будь-який прогноз в Україні — дуже ризиковано, особливо в бізнесі. У будь-який час різноманітні чинники і, в першу чергу, політична нестабільність, можуть кардинально змінити ситуацію, зазначає Поздняков.

Маркетологи IDC усе ж прогнозують, що не сьогодні — завтра може статися великий ривок вітчизняних компаній. І хоча ще залишається безліч проблем (одна з них — комплектування ПК виключно з імпортних запчастин), загальна тенденція розвитку позитивна й обнадійлива.

Однак про експорт продукції українських виробників, за словами директора департаменту комп’ютерних систем компанії «Навігатор» Олександра Костюка, говорити поки що зарано. «Та після вступу до СОТ буде видно», — зауважує Костюк.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати