Ланцюгова реакція непередбачених втрат
Виконання постанови уряду не йде на користь державіЯк розповів кореспондентові «Дня» голова правління «БІОмедскла» Олександр Руденький, це сталося в розпалі технологічного циклу плавки скловидної шихти, який належить до безперервних процесів. А тому, внаслідок різкого охолодження 300-тонної і 25-тонної печей, шихта перетворилася на монолітного скляного «козла», а самі печі зазнали серйозних пошкоджень. Могли постраждати й люди. За словами О.Руденького, відключення захопило виробничників зненацька, оскільки керівництво підприємства ще сподівалося владнати конфлікт. У результаті збитки «БІОмедскла» за попередніми підрахунками складуть близько 3 млн. грн., що у 4—5 разів перевищить суму боргу! До того ж, робота підприємства може бути відновлена не раніше ніж за місяць. Під загрозою зриву опинилося виконання домовленостей про поставку продукції до Росії на суму 6 млн. грн. Як наслідок — бюджети всіх рівнів не отримають сотень тисяч гривень відрахувань. У свою чергу, заступник директора УГК у справах Житомирської області Володимир Кузнєцов заявив «Дню», що «БІОмедскло» кілька разів офіційно попереджувалося про можливість припинення подачі газу за несплату боргу, і звинуватив його керівництво у неприйнятті запобіжних заходів на випадок відключення. Юридичним підгрунтям для рішучих дій УГК вважає відому постанову Кабміну від 20 квітня цього року № 506, яка дозволяє відключення боржників від «труби». Відомо також, що спроби перекрити газ на території «БІОмедскла» неодноразово блокувались, а тому останнього разу газовики з «Житомиргазу» (розпорядника «труби») відступили на «нейтральну» смугу — закрили вентилі за межами підприємства.
Заради запобігання подібних конфліктів або пом’якшення їхніх наслідків, вважає О.Руденький, своє слово мали б сказати державні органи. Як зауважив начальник управління промисловості, енергетики, транспорту і зв’язку Житомирської облдержадміністрації Анатолій Сташкевич, «БІОмедскло» повинно було розраховуватися з газопостачальниками згідно укладеній угоді, а обладміністрація не могла втручатися в цей конфлікт. Водночас він визнав, що, крім підприємства, значної шкоди зазнали й інтереси держави.
Отже, глухий кут?
КОМЕНТАР ВІДДІЛУ ЕКОНОМІКИ
Гадаємо, що вихід із ситуації мало б знайти саме «БІОмедскло» і вчасно платити за отримане паливо. Бо це ж звичайний товар. І якщо за нього перестають платити підприємства, то борг врешті-решт перетвориться на зовнішній, і за нього доведеться платити нам усім.
№197 15.10.98 «День»
При використанні наших публікацій посилання на газету обов'язкове. © «День»