Любителі «правди»
Чиновники знову стають непримиренними друзями критики![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20060624/4102-5-2.jpg)
Ліга страхових організацій України вважає, що ефективність державної підтримки сільського господарства в країні залишається вкрай низькою. У той же час збитки, від яких щороку потерпають аграрії, на думку фахівців, складають мільйонні суми. Тому питання страхування аграрних ризиків є одним із найважливіших аспектів сільськогосподарської політики, яку в нашій країні, як відомо, здійснює МінАП.
Страхування є тим фінансовим інструментом, який дозволяє сільгоспвиробнику перекласти частину своїх ризиків на страховика, і така практика застосовується в усьому світі. Незважаючи на це, в Україні рівень охоплення страхуванням аграрних ризиків залишається мізерним. Статистика свідчить, що в 2005 році було застраховано приблизно 6,4% сільськогосподарських угідь, або 1/15 площ озимих культур. Але ж минулого року в Україні вимерзла приблизно третина посівів. Збитки, завдані погодними катаклізмами, коштували країні 500 мільйонів гривень.
Як вважає президент ЛСОУ Олександр Філонюк, сьогодні необхідно знайти оптимальні рішення для функціонування системи сільськогосподарського страхування. Це один із найбільш збиткових видів страхування в нашій країні, і розмір відповідальності надто високий для утримання таких ризиків у межах страхового ринку України. Тому сільськогосподарські страхові пули мають бути забезпечені, на його думку, надійним перестрахувальним захистом та якісним андерайтингом.
Водночас голова правління страхової компанії «АСКА» Олександр Сосис нещодавно звинуватив Мінагрополітики в неправомірній видачі дотаційних коштів сільгоспвиробникам. За словами Сосиса, система, що передбачає виплату дотацій сільгоспвиробникам тільки за умови страхування врожаю, не працює саме через дії МінАП, яке надає виплати всім, незалежно від того, чи застрахований у даного господарства врожай. МінАП, очевидно, як і всі ми, не дуже полюбляє критику. Але хіба так повинна реагувати на неї державна установа? У надісланій «Дню» заяві відповідної прес-служби наголошується на тому, що в тому разі, якщо Мінагрополітики буде видавати дотації тільки тим сільгоспвиробникам, які мають поліс страхування, то цим воно лобіюватиме інтереси страхової компанії «АСКА», за що відповідатиме перед законом за корупцію. Як можна зрозуміти з цієї відповіді, в країні лише одна компанія спеціалізується на страхуванні сільськогосподарських ризиків... А чому в такому разі міністерство не вважає своїм завданням також і створення конкурентного ринку страхування сільгоспвиробників і мириться з монополізмом?
МінАП не подобається і критика в ЗМІ. Зокрема, йому дісталося за непослідовну політику відносно судової санації ДАК «Хліб України». Зустрічаючись з представниками засобів масової інформації, міністр аграрної політики України Олександр Баранівський назвав цю процедуру нічим іншим, як прихованою приватизацією. Міністр веде справу до того, щоб підпорядкувати ДАК «Хліб України» своєму відомству. Це, за його словами, потрібно у першу чергу для того, щоб можна було контролювати діяльність компанії, вивести її з теперішньої фінансової кризи. Лише за результатами діяльності 2005 року сума збитку склала 22997,6 тисячі гривень. Та хіба саме це міністерство не відповідало і досі за діяльність цієї державної компанії? Невже вона знаходилась у вільному плаванні і не мала в ліберал-соціальному уряді навіть куратора? І хіба не уряд визначав для компанії цінові параметри, які в основному й призвели її до нинішнього стану?
Прес-служба Мінагрополітики вказує, що сьогодні управляння ДАК «Хліб України» здійснюється без визначеної позиції стосовно забезпечення державних інтересів. У деяких випадках держава втрачає контроль над діяльністю ДАК «Хліб України» на користь комерційних структур. Передача ДАК «Хліб України» у сферу управління Міністерства аграрної політики дасть змогу виправити ситуацію і зробити компанію прибутковою. А що, вибачте, від цього зміниться? Керуватимуть знову ж таки чиновники і компанія знову- таки упливатиме у чиїсь нечисті руки.