Місце зустрічі – Стокгольм
«Нафтогаз» знову судитиметься з «Газпромом»![](/sites/default/files/main/articles/13112019/8vitrenko.jpg)
Історичний процес між «Нафтогазом» і «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі отримав своє продовження. Українська компанія відправила до суду «Заяву про захист та зустрічні позовні вимоги» до російського монополіста. Так «Нафтогаз» відповів на позов самого «Газпрому», яким росіяни прагнуть переглянути чинну транзитну угоду й стягнути з України приблизно 6 мільярдів доларів — усупереч попередньому рішенню суду.
«Газпром» фактично в новому арбітражі вимагає переглянути рішення попереднього арбітражу. Але ми обґрунтовано вказуємо на те, що по суті ці питання вже розглядалися й тому не можуть бути розглянуті ще раз повторно. Одні й ті самі питання не можуть двічі розглядати в арбітражі», — пояснює виконавчий директор Групи «Нафтогаз» Юрій Вітренко.
Натомість «Нафтогаз» має нові претензії щодо невиконання «Газпромом» умов транзитного контракту. Як компенсацію за це українська сторона прагне отримати понад 12 млрд доларів! І шанси стягнути є, впевнені фахівці.
«Позиція української сторони доволі міцна. Тим паче що «Нафтогаз» не займав глуху оборону, а діяв методами активної оборони. Це те, що формує міцність позиції України», — впевнений президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар.
«Вірогідність того, що «Газпром» програє за своїми позивними вимогами, близька до 100%, — продовжує Юрій Вітренко. — Щодо наших позивних вимог — тут ситуація більш складна. Тому що йдеться про дуже велику суму і складне економічне обґрунтування — чому транзит має бути переглянутий і чому така велика компенсація має бути сплачена Україні. Але в нас є всі необхідні аргументи на нашу користь. Були залучені провідні експерти. І ми обґрунтували наші вимоги як з економічної та юридичної точки зору, так і щодо справедливості та здорового глузду. Тому вірогідність теж більш ніж 50%, що ми виграємо з нашим найбільшим позовом щодо перегляду транзитного тарифу».
Попередні процеси в Стокгольмському арбітражі «Нафтогаз» виграв, також захищаючись. Суд дослухався до аргументів української сторони щодо кабальних умов контракту. І в підсумку «Газпром» залишився винним «Нафтогазу» майже 3 млрд доларів. Стягнути цей борг сподіваються вже наступного року. А 2021-го очікують на рішення за новим арбітражем.
«Сумарна ціна питання, яку ми рахували, становить приблизно 22 млрд доларів. Вона складається вже з виграних грошей, із накладеного штрафу Антимонопольного комітету та з нового позову», — нагадує голова правління НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв.
Та росіяни платити не хочуть і навіть вдаються до шантажу! Мовляв, про нову транзитну угоду домовлятимуться лише, якщо сторони відмовляться від усіх фінансових претензій. Проте для України така пропозиція неприйнятна.
«Ця пропозиція сама по собі дивує! Якби я хотів, щоб хтось від чогось відмовився, я прийшов би з пропозицією, яка пояснювала б, заради чого це можна робити. А просто говорити нам: «ви відмовтесь, а ми потім вам щось запропонуємо», як на мене, це є очевидною ознакою відсутності насправді бажання домовлятися», — вважає Андрій Коболєв.
Україна прагне укласти нову транзитну угоду за європейськими правилами ще до Нового року. І проводить анбандлінг — відокремлення ГТС в управління незалежному оператору. Проте до сценарію зупинки транзиту також готові! Якщо «Газпром» продовжить свій шантаж і переговори затягнуться, в країни є запас міцності — понад 21 млрд кубів у сховищах. Цього вистачить, щоб пережити зиму навіть за відсутності транзиту й відстояти свої інтереси.
Випуск газети №:
№209, (2019)Рубрика
Економіка